fbpx
Таг: Софија Лаличиќ

таг: Софија Лаличиќ

Судскиот совет денеска ја разреши Софија Лаличиќ

Судскиот совет денеска донел одлука за разрешување на судијката Софија Лаличиќ од Кривичниот суд во Скопје. Одлуката е донесена со 11 гласа „за“ и 2 гласа „против“. Образложението за ваквата одлука е дека судијката Лаличиќ нестручно и несовесно си ја вршела својата функција. „Истовремено донесена е Одлука со која времено се оддалечува од вршење на судиската функција до правосилно завршување...

И „Шамарите во општина Центар“ одложено – единствениот систем за снимање зафатен за друго судење

Судењето за случајот со насилствата во Општина Центар во 2013 година, попознат како „Шамарите во Општина Центар“ денеска се одложи кратко по почетокот на денешното рочиште, бидејќи единствениот систем за снимање во Основен суд Скопје 1 бил резервиран уште пред еден месец за судењето за обидот за убиство на тогашниот министер за здравство, Никола Тодоров. Судијката Софија Лаличиќ го резервирала...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...