fbpx
Таг: социјален живот

таг: социјален живот

Ноќен живот среде пандемија: „За забава има време, сега да се грижиме за нашето здравје“

забава
Четири месеци по појавата на корона вирусот во Северна Македонија, животот на младите лица изгледа забележително поинаков. Затворените граници и препораките од надлежните за социјална дистанца доведоа до ограничени опции за патување, излегување и дружење. Пандемијата најмногу го погоди ноќниот живот на младите. Кафе-баровите, рестораните и кафеаните работат со ограничени капацитети, но за ноќните клубови сѐ уште нема препорака...

„Дома“ доби поинакво значење: Карантинот им го смени секојдневието на младите

За Давид Стоилковски, ученик од средното училиште „Раде Јовчевски - Корчагин“, зборот дома добил поинакво значење откако започнале рестриктивните мерки. Како личност која учествува во многу вон училишни активности поврзани со матура, „Корчагинска просветилка“ и други активности, кои притоа се откажале поради воведените мерки, неговото секојдневие значително се променило. „За време на каратнинот мислам дека сите сакаме да имаме некои...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...