fbpx
Таг: сочувство

таг: сочувство

Сочувство од амбасадорите во земјава по автобуската несреќа во Бугарија

Странските амбасадори во земјава испратија сочувство по трагичната автобуска несреќа што утрово се случи во Бугарија, во која животот го загубија 45 лица. Амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј изрази длабоко жалење за утринската вест за загинатите лица во трагичната автобуска несреќа во Бугарија. https://twitter.com/RGallowayUK/status/1463058651808157697 „Мое искрено сочувство до семејствата и пријателите на оние кои ги изгубија животите и се надевам на...

Сочувство од словенечкиот и од српскиот претседател по трагедијата во Тетово

Претседателот Стево Пендаровски денеска телефонски разговарал со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, при што првиот човек на Словенија во свое лично име и во име на граѓаните на Република Словенија изрази најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово и посака побрзо опоравување на повредените, соопшти Кабинетот на Претседателот на...

Амбасадорите Галовеј и Гир изразија сочувство за жртвите во трагедијата во Тетово

Трагедијата која синоќа се случи во Тетово, пожарот во ковид-центарот и загинувањето на најмалку 14 лица, е топ тема во регионот, а изрази на сочувство до граѓаните пристигнуваат од сите страни. Амбасадорот на Европската Унија во државата Дејвид Гир напиша дека нивните мисли се со луѓето од Тетово. „Нашите мисли утрово се со луѓето во Тетово после трагичниот пожар во модуларната...

Заев најави помош од 100.000 евра за Хрватска, Пендаровски со сочувство кон настраданите во земјотресот

Владата на денешната седница донесе одлука за финансиска помош од 6 милиони денари за Хрватска, по силниот земјотрес во Петриња, информираше премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил. „Солидарноста е првиот порив во овие моменти и ќе пружиме помош согласно потребите. До премиерот Андреј Пленковиќ и до сите хрватски граѓани погодени од земјотресот упатувам силна поддршка. Во име на сите граѓани...

Конеска: Децата растат со ниска самодоверба, потребни се развојни промени

Денешните ученици се сè поагресивни, незаинтересирани, без чувство за другиот, имаат ниска емоционална интелигенција и висока нетолеранција. Тоа укажува на проблеми сврзани со воспитната улога на наставникот, но пред сè на родителската улога. Овие вредности се сè помалку развиени и непоттикнати и затоа мора да се менуваат, вели Марија Конеска, психолог и едукатор која секојдневно работи со наставен кадар,...

Хан: Длабоко ме натажи трагедијата на автопатот Скопје – Тетово

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот „Твитер“ профил изрази сочувство за вчерашната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Тетово во која животот го загубија 14 лица а триесетина се повредени. „Длабоко ме натажи синоќешната трагична несреќа на автопатот Скопје - Тетово во Северна Македонија. Сочувствуваме со семејствата и пријателите на жртвите и повредените“, напиша на „Твитер“...

Грчкото МНР изрази жалење и сочувство за трагичната сообраќајна несреќа

Длабоко жалење, како и сочувство и солидарност до граѓаните и владата, изрази Министерството за надворешни работи на Грција по трагичната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Тетово. „Длабоко жалиме за трагичната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје- Тетово. Нашите мисли се со семејствата на жртвите и нивните најблиски. Изразуваме искрено сочувство и солидарност со граѓаните и владата на Северна Македонија“, напишаа...

Иванов изрази сочувство до семејствата на загинатите во сообраќајката кај Ласкарци

Претседателот на државата Ѓорге Иванов изрази сочувство по сообраќајната несреќа кај селото Ласкарци во која загинаа 14 лица. -Со длабоко жалење и тага ја примив веста за трагичната сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи попладнево. Во овие тажни мигови дозволете да изразам најдлабоко сочувство до семејствата на загинатите патници. Моите мисли се со нив. На повредените...

Заев со сочувство за смртта на Никола Саздовски, повика да не се разгорува нетрпеливост

Премиерот Зоран Заев преку својата Фејсбук-страница изрази сочувство за смртта на 21-годишниот Никола Саздовски, кој почина вчера на КАРИЛ, десетина дена откако беше брутално претепан на 29 јуни на автобуска постојка во Автокоманда. Саздовски бил член на навивачката група „Комити“, а бил претепан од три лица, кои добија кривични пријави од СВР Скопје. Тоа се Б.Б.(20), С.Д.(21) и Ј.Љ.(19), сите...

Заев испрати писмо со сочувство до египетскиот претседател за нападот на Синај

Премиерот Зоран Заев, во име на Владата и на граѓаните на Република Македонија, испрати писмо со сочувство до претседателот на Египет, Абдул Фатах ал-Сиси, за нападот во џамијата во Бир ал-Абед на Синај, во кој загинаа повеќе од 300 лица, меѓу кои и деца. „Прифатете го моето најдлабоко сочувство за трагичниот настан и за загубените животи. Овој ужасен настан предизвика длабока...

ВМРО-ДПМНЕ изразува сочувство за убиените во обидот за државен удар во Турција

ВМРО-ДПМНЕ изразува најдлабоко сочуство за сите што ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција, посочуваат од партијата во соопштение. „Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку и на сите кои имаат посебна почит и симпатии кон Турција. Република Турција и турскиот народ биле и остануваат...

Заев: Злосторството во Сребреница е дамка во колективната совест на човештво

Тоа што се случи во Сребреница пред 22 години е еден од најголемите порази на цивилизациските вредности и лекција што мораме да ја научиме еднаш засекогаш, вели премиерот Зоран Заев. - На овој ден, пред 22 години, откако повеќе од 8.000 луѓе беа убиени, не е доволно да повторуваме „никогаш повеќе“, туку да се соочиме со минатото и да се...

Иванов упати сочувство до кралицата Елизабета Втора и го осуди нападот во Лондон

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска упати сочувство до британската кралица Елизабета Втора по повод терористичкиот напад во Лондон, во кој загинаа седум лица, а 48 беа повредени. „Со шок и со огорченост ја примив веста за терористичкиот напад во Лондон, во кој животот го загубија голем број невини лица и каде има голем број повредени. Во овие мигови на...

Заев до Меј: Македонија решително стои до Британија против насилството и тероризмот

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, денеска испрати телеграма со сочувство дo премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, по синоќешниот терористички напад во Лондон, во кој животите ги загубија седум лица, а 48 се повредени. „Во име на граѓаните на Република Македонија, на Владата на Република Македонија и во мое лично име изразувам длабоко сочувство до семејствата на загинатите во ужасниот...

Заев испрати телеграма со сочувство до семејството на Идризи и до ДУИ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое и во име на СДСМ, испрати телеграма со сочувство до семејството на застреланиот градоначалник на Општина Боговиње, Хазби Идризи, како и до неговите колеги во Општината и во партијата ДУИ. „Изразувам искрено и длабоко сочувство за смртта на Хазби Идризи, до семејството, пријателите, колегите на градоначалникот на Општина Боговиње. Никој нема право да...

Четири лица загинаа во пад на грчки воен хеликоптер кај Лариса

Четири воени лица загинаа, a една жена е тешко повредена во воен хеликоптер кој денеска се урна во област близу грчкиот град Лариса. Хеликоптерот летал од Лариса кон Кожани, кога се изгубил од радарот нешто пред 8 часот, во близина на областа Еласонас. Центарот за справување со кризи почнал потрага по хеликоптерот еден час подоцна. Грчките спасувачки екипи ги нашле остатоците...

Почина поранешниот грчки претседател Стефанопулос

На 90-годишна возраст, почина поранешниот грчки претседател Костис Стефанопулос. Стефанопулос беше хоспитализиран во четвртокот со пневмонија и почина вчера, доцна вечерта, во една од атинските болници. Стефанопулос беше претседател на Грција од 1995 до 2005 година, со два мандати и со голема поддршка и од Нова демократија и од ПАСОК. Имаше долга политичка кариера која почна уште во 1964 година, кога...

Почина канадскиот пејач, поет и уметник Леонард Коен

Вчера, на 82-годишна возраст, почина канадскиот пејач, текстописец и поет Леонард Коен. Веста за неговата смрт е објавена на официјалниот фејсбук-профил на музичарот, но не се наведени детали околу причините за смртта. „Со длабока тага соопштуваме дека почина легендарниот поет, текстописец и уметник Леонард Коен“, стои во соопштението. Канадскиот премиер Џастин Трудо му оддаде почит на пејачот, кој беше еден од...

Путин испрати телеграма со сочувство до Ердоган по повод терористичкиот напад

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по повод терористичкиот напад во градот Газиантеп, каде што загинаа најмалку 50 лица, соопшти денеска Кремљ. „Злосторството за време на прослава, не шокираше со своите суровост и цинизам,“ пишувало во телеграмата на рускиот претседател. Во неа, Путин исто така напишал дека „оваа трагедија е уште еден доказ дека е...

Кубанската поетеса Морехон испрати порака со сочувство до настраданите во поплавите

Кубанската поетеса, Ненси Морехон, добитничка на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата во 2006 година, испрати порака со сочувство до настраданите во поплавите што го погодија Скопје и околината. Пораката, Морехон ја упати преку Струшките вечери на поезијата. „Драги пријатели, додека слушав вести, чув за природните катастрофи во Македонија, посебно во вашиот главен град Скопје, од каде сè уште...

Претседателот Пендаровски со апел да се протестира достоинствено и без насилство

Претседателот Стево Пендаровски по синоќешниот инцидент кај плоштадот „Скендербег“ утрово испрати соопштение во кое наведува дека е неприфатливо користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. „Настанот кој се...