fbpx
Таг: Собрание на Република Северна Македонија

таг: Собрание на Република Северна Македонија

Се чека пратениците да ги усвојат измените на Законот за субвенциониран студентски оброк

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека во соработка со пратениците се работи на унапредување на законското решение за правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира, меѓу другото, и зголемување на дневниот паричен надоместок на студентите. „Предлог измените на законот за новото системско решение се во собраниска процедура и по нивно усвојување, исплатата ќе продолжи редовно, а студентите кои...

Граѓаните што не ги почитувале ковид-протоколите ќе бидат амнестирани

Собраниските пратеници ги усвоија измените на Законот за амнестија, со кои граѓаните осудени на високи парични казни поради непочитување на протоколите за време на ковид-пандемијата, ќе бидат амнестирани. Во периодот по донесувањето на Одлуката за утврдување на постоење на вонредна состојба од страна на Претседателот Стево Пендаровски, од март 2020 година биле изречени голем број на парични казни за кривичните...

Студентите и државата постигнаа договор околу субвенционираниот оброк

Средбата меѓу студентите и претставници на државните институции заврши со договор за субвенционираниот студентски оброк. Според договореното, оброкот за почеток ќе се исплаќа како и минатата година, односно до 15 март студентите ќе ги добиваат средствата на месечно ниво, а висината на оброкот останува 120 денари дневно. До 15 декември, пак, студентите ќе ги добијат средствата што им следуваа...

Каде и како ќе се прославува Илинден, чествувањето започнува вечерва

И оваа година, граѓаните на Република Северна Македонија го слават националниот празник Илинден почитувајќи ги заедничките интеркултурни вредности и празнувајќи гордо, достоинствено и обединето, соопштија од Владата на РСМ. Чествувањето на денот, кога славиме 119 години од започнувањето на Илинденското востание, прогласувањето на Крушевската Република и Денот кога пред 78 години е одржано Првото заседание на АСНОМ и воспоставувањето на...

Собранието ги изгласа прeдложените заклучоци за францускиот предлог

По три дена расправа во Собранието за Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори со Европската Унија, предложена од страна на француското Претседателство со Советот на Европа, пратениците денеска ги изгласаа заклучоците поднесени од страна на СДСМ и ДУИ. За предложените заклучоци гласаа 68 пратеници, додека „против“ и „воздржани“ немаше. Непосредно пред гласањето за предлог-заклучоците, пратениците од опозициската...

Основните прехранбени продукти ослободени од ДДВ, намалена и акцизата за горивата

Собранието на С. Македонија доцна синоќа ги усвои измените на Законот за додадена вредност и Законот за акцизите. Со оваа одлука од  данок на додадена вредност се ослободуваат лебот, шеќерот, белото брашно, маслото за јадење, јајцата и оризот, додека за горивата ДДВ-то се намалува од 18 на 10 отсто. Пратениците ја намалија и акцизата на сите видови горива од...

Ковачевски: Новата Влада мора да ги решава проблемите на граѓаните, најголем предизвик се економијата и енергетската криза

Мандатарот за состав на новата Влада, Димитар Ковачевски, денеска пред пратениците во Собранието во своето експозе најави дека главен предизвик во економијата ќе биде соочувањето со ефектите од пандемијата и енергетската криза.Тој смета дека граѓаните се изморени од празни партиски говори и дека новата Влада мора да работи и да ги решава проблемите и предизвиците со кои тие се...

Малку пратеници работат на закони од животната средина, наместо еколошки, често туркаат партиски ставови

Екологијата и законите од животната средина слабо ги поттикнуваат пратениците во македонското Собрание, да ги надминат партиските ставови и да работат во интерес на граѓаните кои ги изгласале. Иако со еколошките закони треба да се регулираат различни аспекти од животната средина и да се решат многу горливи проблеми со кои секојдневно се соочуваме, само мала група од вкупно 43...

Изгласани трите закони од петтиот пакет антикризни мерки, над 100.000 вработени ќе можат да земат плата за февруари и за март

По два месеца препукувања меѓу политичките партии и блокада на работата на Собранието, попладнево пратениците и од власта и од опозицијата, конечно го изгласаа петтиот пакет антикризни мерки, од кои зависеше финансиската помош за граѓаните и за фирмите и исплатата на платите за вработените за месеците февруари и март. Со 113 гласа „за“, без воздржани и без гласови против, пратениците...

Иницијатива на граѓанската О2 – 39 пратеници здружени ќе се борат против загадувањето

Од здружението О2 Иницијатива, денеска соопштија дека е формирана интерпартиска парламентарна група која ќе треба заеднични да се бори против загадувањето и климатските промени, во име на заштита на животната средина. Во оваа група се вклучиле 39 пратеници од девет политички партии. Од О2 Иницијатива велат дека денеска ја имале првата средба со парламентарна група, а на агендата биле измените...

ММФ вели НБРСМ правилно постапила со Еуростандард банка, опозицијата бара надзорна расправа во Собрание

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, ММФ, Антони Де Ланој, член на Извршниот одбор на ММФ, задолжен за Северна Македонија, оцени дека Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) постапила правилно во врска со одземањето на дозволата за работа на Еуростандард банка и ставањето во стечај. Тој тоа го истакнал на состанокот со тимовите на НБРСМ и Министерството за финансии,...

Владата ветува развој на МРТ во новиот мандат, ќе го дозволи ли тоа собранискиот состав?

Изборот на новиот состав на Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија (МРТ) во Собранието на РСМ е една од главните точки кои ќе покажат дали власта предводена од СДСМ и опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ успеале да изградат консензус во однос на важните општествени прашања во новиот четиригодишен собраниски мандат. Мандатот на актуелните членови на Програмскиот совет на МРТ им истече во...

Со 62 гласа „ЗА“, Собранието ја избра новата влада на премиерот Зоран Заев

Со 62 пратенички гласа „ЗА“, Собранието на РСМ вечерва ја избра новата влада предводена од Зоран Заев. На седницата присуствуваа 115 пратеници, од кои 113 пратеници се одлучија да го дадат својот глас. Против предложениот состав на новата влада гласаа 51 пратеник. Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери им го честиташе изборот на министрите и на премиерот Зоран...

Талат Џафери избран за претседател на Собранието на Република Северна Македонија

Талат Џафери од Демократската унија за интеграција е реизбран за претседател на Собранието на Република Северна Македонија со 62 гласа „За“ и 43 гласа „против“. Претставниците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои гласаа против, веднаш по гласањето ја напуштија свечената сала на Собранието, додека дел од пратениците сè уште аплаудираа за изборот на новиот претседател на Парламентот. Потоа, старо-новиот претседател на Собранието Талат...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...