fbpx
Таг: СМС

таг: СМС

Контраспин: Русковска нема право на разочараност, Апелација да се преиспита што му фали на судството

Русковска, ниту кој било друг обвинител нема право да биде во афектна состојба на разочараност. Од друга страна, тврдењето на апелациските судии дека токму таквата смс порака на Рускоска е таа што ја спречува земјата на патот кон ЕУ, е сè, само не е вистина. Судиите нека се преиспитаат зошто и јавноста и голем дел од политиката се залага...

Остра реакција на Судскиот совет за СМС пораката на Русковска

Судскиот совет најостро го осуди однесувањето на Вилма Русковска, шефицата на ОЈО за гонење на организиран криминал, која преку СМС ги критикуваше и им се закани на судиите во Апелациониот суд кои ја ослободија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, од затворски притвор. Судиите констатираат дека јавните изјави и закани на Русковска се грубо кршење на принципот на еднаквост и...

Груевски за „Траекторија“ ги спори СМС-пораките, СДСМ и СЈО можеле да ги менуваат

Поранешниот премиер Никола Груевски во продолжението на рочиштето за случајот „Траекторија“ побара од судот да ги отфрли СМС-пораките како недозволен доказ, бидејќи, како што рече, не може да се утврди нивната автентичност и оти многу лесно може да се манипулира нивната содржина. Тој рече дека е можно тоа да се правело и во СДСМ и во Специјалното јавно обвинителство...

Опозицијата во Кочани ја напушти седницата на Советот

Кочанската опозиција ја напушти денешната седница на Советот на Општината по жолчната расправа за воведување на СМС-пораки за наплата за паркирање. За опозицијата воведувањето на овој тип наплата ќе значи зголемување на цената за еден час паркирање, што се коси со веќе донесената одлука на Советот. - Освен десетте денари што ќе се наплаќаат за час, ќе се плаќа една порака...

Казни за здодевни СМС-пораки

Во Велика Британија, телефонските повици и СМС-пораките од претпријатијата кон потрошувачите ќе се казнуваат парично. Од британската влада соопштија дека потрошувачите кои се вознемирени со постојани телефонски повици и со СМС-пораки ќе бидат заштитени при промената на законодавството, кое ќе предвиди казна до 500.000 фунти или 680.000 евра за оние кои се занимаваат со оваа практика.  

Како ќе се полага државната матура погледнете во новата епизода на „Шорткат“

За државна матура, која е услов за упис на факултет, годинава се пријавиле безмалку 16.000 ученици. На испитите што претстојат нема да бидат опфатени материјалите што не им беа...