fbpx
Таг: смртност

таг: смртност

Вистиномер: Со невистинито, изменето видео, се манипулира дека директорот на „Фајзер“ сака да ја намали светската популација

Видеото споделено во постот што го рецензираме е изменето и во него се претставуваат невистинити факти, односно се додаваат зборови кои директорот на Фајзер не ги кажал. Во неизменетата верзија, Бурла не споменува никакви планови за елиминација на половина од човечката популација, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук...

Загадениот воздух ја зголемува смртноста од ковид-19 за речиси 20 отсто

Населението изложено на загаден воздух е помалку отпорно на ковид‐19, а нечистиот воздух може да ги влоши симптомите од вирусот, покажуваат истражувањата кои ги сподели Европскиот фонд за Балканот во рамките на кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“ заедно со партнерите од регионот. Досегашното истражување покажува  дека загадениот воздух на глобално ниво ја зголемува смртноста од ковид‐19 за 15...

Вистиномер: Не е вистина дека смртта кај пилотите се покачила за 1.700 отсто поради вакцинирањето

Во објавата се прави манипулација со бројките, односно се презентирани во погрешен контекст и второ неточно се тврди дека причината за смртта на пилотите е вакцинација. Во соопштението од списанието „Air Line Pilot“ велат дека бројките на починати лица кои се наведени дека се случиле во 2019 и 2020 година не се единствените што се случиле тие години, туку...

МЗ: 98 отсто од хоспитализираните пациенти во моментов се невакцинирани

ковид тест
Вкупно 64.963 граѓани биле регистрирани како позитивни на Ковид-19 во периодот од 6 август до 16 декември. Од нив, 67 отсто, односно 44.069 лица не биле вакцинирани, покажува анализата на Министерството за здравство за овој период. Целосно вакцинирани биле 20.894 или 32 отсто од позитивните случаи на Ковид-19. За вакцинирани се сметаат лицата кои примиле две дози, при што...

Вистиномер: Квалитетот на лекувањето е само еден фактор од кој зависи смртноста од ковид

Една од многуте поенти во интервјуто со претставничката на СЗО, Кејти Смолвуд, каде таа вели дека со зголемувањето на бројот на пациенти во болниците опаѓа и квалитетот на болничка нега, бидејќи лекарите мора да се сосредоточат на поголем број пациенти, во рецензираниот напис се претставува како да е единствена причина за високата смртност од ковид во земјава. Меѓутоа, во...

МЗ: 77 отсто од новите случаи и 79 отсто од хоспитализираните со ковид-19, се невакцинирани

Во период од 6 август до 30 септември на територија на државата 35.531 граѓанин, се позитивни од тестирани на ковид-19, од нив 23 проценти биле целосно вакцинирани, односно 8.233 лица, се вели во анализата на Министерство за здравство. „Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со ковид-19. Според статистика за изминативе недели, 27.298, граѓани, односно 77 проценти од...

Контраспин: Заев и Мицкоски спинуваа за бројот и причините за големата смртност од ковид 19

Премиерот Зоран Заев ги извртува фактите околу причините за смртност на заболените од ковид-19 во земјата, сведувајќи ги само на придружни болести кај починатите и нивно задоцнето пријавување кај лекар. Мицкоски, пак, иако професор кому би требало да му се блиски научните и сатитистичките факти, спинува дека смртноста во РСМ е три пати поголема од онаа кај соседите и...

МЗ: Во градовите со помал број вакцинирани има повеќе починати од ковид

Министерството за здравство информира дека за време на четвртиот ковид бран, во период од јули до крајот на август, епидемиолошките анализи покажуваат дека најголема смртност кај пациенти со ковид имало во градовите каде имало најнизок процент на вакцинирано население. „Во градовите како Гевгелија, Кавадарци, Ресен и Берово кадешто опфатот со вакцинација е помеѓу 54-61 проценти, бројот на починати е најмал,...

ИЈЗ: Бројот на нови случаи на ковид-19 е зголемен за 23 отсто, смртноста намалена за 17,4 отсто

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 1 до 7 март 2021, тестирани се вкупно 21.090 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 4,6 проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 4.463 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со зголемување...

Смртноста од ковид-19 во светот е намалена за 20 отсто и има тенденција на намалување, велат од СЗО

Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), во периодот од 15 до 21 февруари смртноста во светот од ковид-19 е намалена за 20 отсто во однос на неделата претходно. Смртноста од ковид-19 има тенеденција на намалување веќе шест недели. Падот на зачестеноста од заразување со коронавирусот е посебно видлив во земјите од Северна и Јужна Америка (19 проценти), западниот Пацифик (девет...

За четири дена, 31 лице почина од ковид-19 во земјава

Bо последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19. Регистрирани се 97 оздравени пациенти, а починати се осум лица - еден пациент од Куманово (48г), еден од Штип (65г), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83г), еден од Тетово (69г), еден од Струмица (39г), еден од Виница (63г) и еден пациент од...

Србија нема „неколку илјади пати“ пониска стапка на смртност од Ковид-19 од земјите во Европа

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Во Кина од корона вирусот починале 2,1 отсто од заразените, најмногу лица над 60 години

Националната здравствена комисија на Кина денеска соопшти дека стапката на смртност во земјата од новиот корона вирус е само 2,1 отсто, пренесува весникот „Гардијан“. Дури 80 отсто од починатите лица имале над 60 години. Во кинеската провинција Хубеи, каде се регистрирани 97 отсто од сите смртни случаи на лицата заразени од корона вирусот, стапката на смртност изнесува 3 отсто...

Во Македонија поради загадувањето се умира двапати побрзо од земјите во ЕУ

Загадувањето на воздухот е причина за едно од пет предвремени умирања во 19 града во Западен Балкан, меѓу кои се опфатени Скопје, Тетово, Битола и Велес, покажува извештајот „Загаденоста на воздухот и здравјето на луѓето: случајот Западен Балкан“, Вкупниот број на предвремени умирања директно поврзани со загаденоста на воздухот во градовите од Западен Балкан е речиси 5.000 годишно. Во седум...

Две лица загинаа, а 13 се ранети при пукотници во Торонто

Напаѓачот и една млада жена се убиени, а 13 лица се ранети во пукотници кои се случија во Торонто, пренесуваат светските медиуми. Престрелките со оружје се случиле на авениите Данфорт и Логан, место каде што се наоѓаат многу познати ресторани, кафулиња и трговски центри. Една млада девојка е во критична состојба, додека останатите ранети се хоспитализирани. „Ги истражуваме сите мотиви и не...

Седум милиони луѓе годишно умираат поради изложеност на загаден воздух

Приближно седум милиони луѓе секоја година умираат како последица на изложеност на загаден воздух, објави Светската здравствена организација. Само загадениот воздух предизвикал 4,2 милиони смртни случаи во 2016 година, додека загадувањето на воздухот од несоодветни горива и технологии предизвикало 3,8 милиони смртни случаи во истиот период, наведува СЗО. Бројките се на исто ниво со бројот на смртни случаи регистрирани во претходна...

Министерство за здравство преку комитет ќе се бори против смртноста на новороденчињата

Во Министерството за здравство вчера се одржала конститутивна седница на новиот состав на Комитетот за безбедно мајчинство, информираат од институцијата. Нов претседател на комитетот е доц. д-р Ана Данева Маркова од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство. Една од првите задачи на овој комитет ќе биде изготвување на анализа на актуелната ситуација во оваа област и подготовка на акционен план....

По смртност на новороденчиња, Македонија втора во Европа

Во Македонија едно од 120 новороденчиња починува во периодот до 28 денови од раѓањето, а со тоа земјата е на 105-то место од 184 земји, соопшти УНИЦЕФ. Македонија е втора по смртност во Европа, по Молдавија, која е на 77 место. Со тоа, земјава котира полошо и од сите соседни земји со исклучок на Косово, кое не е рангирано на...

При крај е Стратегија за намалување на смртноста кај новороденчињата, рече Филипче

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска имаше работна средба со раководителите на здравствените институции во Охрид. Целта на посетата, рече тој, е да се запознае со работата на здравствените установи, преку разговор со нивните менаџерски тимови за проблемите во работењето и начините за нивно надминување. – Во болницата „Свети Еразмо“ разговаравме за текот на реконструкцијата на објектот, како ќе продолжат...

СЗО: 11 отсто од лековите во земјите во развој се фалсификувани

Светската здравствена организација соопшти дека околу 11 отсто од лековите во земјите во развој се фалсификувани. Како што наведуваат од СЗО, таквите лекови веројатно се причина за смрт на десетина илјади деца од болести како што се маларија и воспаление на белите дробови. Ова е прв обид СЗО да направи проценка и да го разгледа овој проблем, јавуваат светските агенции. Експертите разгледале...

Продолжен рокот за пријавување за признанието „Успешни млади“

Рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ продолжен до 14 октомври 2022 година, информираат денес од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија. Признанието се доделува во насока на вреднување...