fbpx
Таг: Смиљковскоезеро

таг: Смиљковскоезеро

„Бомба“ на Заев во „Ди цајт“: Осудените во „Монструм“ се невини!

Седумте етнички Албанци што се осудени за убиството кај Смиљковско Езеро се невини и неправедно седат в затвор, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за електронското издание на весникот „Ди цајт“. „Може да има и жртви. Затоа во моментов водиме интензивни разговори со албанската заедница, за да најдеме начин да спречиме таква реакција. Мораме да бидеме многу внимателни со вистината. Мораме...

Јанкулоска за „Монструм“: Камерите се спремни, ама дали ќе завршиме со убиствово?

„За жал, камерите кога се случи грозоморното убиство не беа во функција и не можевме да сметаме на една ваква технолошки моќна алатка за разоткривањето на најтешкото кривично дело со кое сме се соочиле. Меѓутоа, со несебично залагање на сите припадници на Министерството за внатрешни работи, кои буквално деноноќно работеа на терен од моментот кога се случи убиството до...

Прва објавена комуникација за „Монструм“

Пренесуваме транскрипти од разговорите што ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, а кои сугерираат дека станува збор за комуникација поврзана со случајот „Монструм“. 2 мај 2012 година Абдилаќим Адеми – Ќими Адеми: Уште сте на состанок? Ќ: Да Адеми: Ќими, разговарај со некого таму, нека има повеќе објаснување за јавноста, фактографски зашто вака многу дилеми излегуваат. А? Ќими: Добро. Јас му реков...

Денес кај Смиљковско само црквичката, тагата и тишината сведочат за убиените

Три години по грозоморното убиство на Александар Накевски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Кире Трпковски и на рибарот Борче Стефковски на Велики четврток, Смиљковско Езеро е мирно, како ништо да не се случило. Сведок на монстурозниот чин е само црквичката „Свети 40 маченици“, изградена во чест на убиените деца. Тишината се чувствува и покрај спорадичното движење на возила, а мештаните со тажен поглед...

Што ќе се гради на местото на злосторството кај Смиљковско Езеро?

По долгото одложување на пресудата за случајот „Монструм“, судот сега го одолжува и преводот на текстот на пресудата, постапка која доцни, а со тоа се запира и процедурата на одбраната за обжалување на првостепената пресуда до Апелацискиот суд, изјавил за „Порталб“ адвокатот Насер Рауфи. Според него, постапката за жалба ќе биде пролонгирана бидејќи пресудата сè уште се преведува на албански. - Судот...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...