fbpx
Таг: сметки

таг: сметки

СДСМ: Криминалните политики ги блокираат сметките на фирмите во Македонија

„Според последните податоци на Народна банка, секоја година се зголемува бројот на блокирани сметки на граѓани и на фирми. Во 2015 година, бројот на блокирани сметки кај граѓаните се зголемил за 34.106, а кај фирмите за 3.154. Од страна на УЈП за радиодифузна такса беа блокирани 27.000 сметки во 2015 година“, се вели во соопштението на СДСМ. Оттаму се вели дека граѓаните...

Се зголемува бројот на блокирани сметки на граѓани и на правни лица

Бројот на блокирани сметки во ноември изнесувал 247.562, од кои 69.271 се на правни лица, а 178.231 се на граѓани. Од почетокот на 2015 година до ноември истата година бројот на блокирани сметки кај граѓаните се зголемил за околу 27.000, додека кај правните лица за 3.637 сметки, покажуваат податоците на НБРМ.

Извршителите нема да блокираат сметки без предупредување?

Со новиот закон за извршување, кој е во собраниска процедура, извршителите нема веќе да им ги блокираат сметките на граѓаните без предупредување. Со овој акт се предлага извршителот, задолжително, пред да блокира сметка, писмено да го извести должникот и да побара од него во рок од три дена да го плати долгот. Истовремено, должникот треба да го извести извршителот дали...

Швајцарците имаат 41 милион евра неподигнати средства од сметки

Швајцарија денеска првпат објави листа на неактивни банкарски сметки, на кои не се забележани никакви трансакции во изминатите 60 години, за наследниците на сопствениците на тие сметки да можат да се јават и да си ги побараат средствата. Листата се состои од имиња на 2.600 поединци и компании, наведува Швајцарската банкарска асоцијација, а пренесува агенцијата „Франс прес“. Вкупната вредност на средствата...

СДСМ: УЈП нема морално право да блокира сметки на граѓаните за радио-дифузна такса

Со кое право УЈП се заканува на повеќе од 27.000 граѓани и фирми, дека ќе им ја блокира трансакциската сметка заради наплата на радио-дифузна такса, прашуваат од опозицискиот СДСМ. Според партијата, од последните податоци од листата на должници, Советот за радио-дифузија должи близу 800.000 евра. - МТВ, според истата листа, должи повеќе од 1.700.000 илјади евра. А, повеќе од 180.000 луѓе во Македонија живеат со...

УЈП ќе почне со блокирање сметки за заостанати долгови за ТВ-такса

УЈП ќе почне со присилна наплата и со блокирање на сметките на граѓаните што имаат заостанати долгови за радио-дифузна такса. - Се повикуваат граѓаните што имаат заостанати долгови за радио-дифузна такса, да ги платат во најкраток можен рок, за да не се изложуваат на дополнителни трошоци на присилна наплата и блокирање на нивните сметки - повикуваат од УЈП. Присилната наплата на сметките ќе почне на 15...

Поради неплатени сметки исклучени водата и струјата во рудникот „Индоминерали и метали“

Погонот за флотација и управната зграда на рудникот „Индоминерали и метали“ останаа без вода и струја затоа што се исклучени поради неплатени сметки. Рудникот му должи 25.000 евра на Јавното комунално претпријатие „Никола Карев“ за неплатена вода за околу една година. Исто толкав период рудникот ги нема намирено ниту сметките за струја на „ЕВН Макодонија“. Директорот на ЈКП „Никола Карев“, Игор Бошков,...

Бројот на блокирани сметки на граѓани и на фирми се зголемува

Според податоците на Народна банка, бројот на блокирани сметки на граѓани во јуни е 172.339 и во споредба со мај, бројот е зголемен за 2.331. Од јануари до јуни, пак, тој број е зголемен за 25.940. Бројот на блокирани сметки на фирми во јуни е 65.439 и во споредба со мај, има зголемување за 720.

Се зголемува бројот на блокирани сметки на граѓани

Бројот на блокирани сметки по различни основи изнесува 234.727 и во оваа бројка влегуваат сметки на правни и на физички лица, покажуваат податоците на Народна банка. Од почетокот на годината, бројот на блокирани сметки се зголемил за 22.642. Притоа, се намалува бројот на блокирани сметки кај фирмите, но се зголемува кај граѓаните.

Премиерот на Малезија осомничен за вмешаност во корупциски скандал

Мализиските правосудни власти извршиле претреси во канцелариите на државниот инвестициски фонд, во рамки на истрага за корупциски скандал, во кој е инволвиран и премиерот на државата, Наџиб Разак, јавува „Би-Би-Си“. Полициски екипи денеска поминале часови во канцелариите на фондот во Куала Лумпур, барајќи материјали и документи, а со себе однеле и неколку компјутери за понатамошни проверки. Премиерот Разак ги отфрлил обвинувањата...

Сметките за вода за фирмите од април само во електронска форма

Од 1 април идната година, јавните претпријатија да ги доставуваат сметките за вода за команиите само по електронски пат, предвидуваат измените на Законот за снабдување со вода за пиење. Како што информира на отворената владина седница министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, на тој начин компаниите ќе си заштедат време и пари. Граѓаните, пак, сами ќе избираат дали ќе сакаат...

Учениците во Кичево на протест поради ладните училишта

Повеќе од 1.000 ученици од основните училиште „Кузман Jосифоски-Питу“ и „Д-р Владимир Полежиноњски“ во Кичево одбиваат да следат настава поради ладните простории. Според информациите, во училиштата нема пари за нафта за парното греење, а поради застарени долгови сметките се блокирани. Поради ова, советот на родители од основното училиште „Кузман Јосифоски-Питу“ реши и денеска учениците да седат дома, а родителите најавија протест пред Општина...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...