fbpx
Таг: Смарт Балканс

таг: Смарт Балканс

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на играта која ќе ги израдува сите фанови на скопската бруталистичка архитектура, но и на борбените видео-игри. Мета.мк разговараше со програмерот Трајковски, кој ни даде голем број интересни информации за процесот...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и заблуди за сајбер хигиена

Како што животите на луѓето стануваат сè повеќе испреплетени со дигиталниот свет, разбирањето на она што треба, а што не треба да се прави при движењето низ овој комплексен онлајн пејзаж е поважно од кога било. Сепак, темата „сајбер хигиена“ – основните практики и навики што го одржуваат нашиот дигитален живот безбеден, е преполна со митови и заблуди кои...

Митови за сајбер хигиена и заштита на приватноста онлајн во новата епизода на „Шорткат“

Темата „сајбер хигиена“ е преполна со митови и заблуди што може да нè направат ранливи на онлајн заканите. Во новата епизода на Шорткат разоткриваме дел од вообичаените митови на оваа тема и ги одвојуваме фактите од фикцијата. Носиме и низа вести за студентите –за дезинформирањето околу греењето во студентскиот дом „Стив Наумов“, за новоизбраната студентска правобранителка на УКИМ, а ќе...

Новинарите за борбата против дезинформации: И институциите и медиумите се одговорни

Дезинформациите се сериозен проблем прават голема штета. Тие придонесуваат за раздор во општеството. Потребно е институциите да се потранспарентни, а нивото на уредничка одговорност во медиумите да е повисоко. Ова е заклучокот по денешниот вебинар на тема „Проверка на факти и разоткривање на дезинформации - новинарски искуства“, на кој говореа новинарите Гоце Трпковски од „Призма“, Антонија Поповска од новинската агенција...

Дезинформации се шират за парното во „Стив Наумов“, студентите сега имаат греење

Парното во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје е во функција, а дефектот што се појавил во парноводната мрежа бил саниран уште минатата недела. Информацијата дека студентите се оставени без греење до денес и дека нема да се поправи парното не е точна, вели за Мета.мк директорот на Државниот студентски дом Скопје, под чија капа е и „Стив Наумов“,...

Ја живееме најтоплата година во историјата: климатските промени го менуваат целиот систем

Октомври го достигна „најтоплиот рекорд“, односно на глобално ниво бил за 1,7 Целзиусови степени потопол од генералниот просек за овој месец. Ова е петти месец годинава кој глобално гледано е потопол во однос на истите месеци во минатото, по што речиси е сигурно дека 2023 ќе биде најтоплата година во историјата. „Ваквото уривање рекорди е шокантно“, изјавува за Асошиејтед Прес...

„Шорткат“: 2023 – најтоплата година досега?

Европско истражување покажува дека планетата се загреала за речиси 1,2 Целзиусови степени над просечните температури, а за научниците веќе е практично сигурно дека годинава ќе биде најтоплата во последните 125.000 години. Ова ќе влијае на целиот биодиверзитет, а за последиците ве информираме во новата епизода на „Шорткат“. Во новите вести за млади информираме за младинската невработеност која се најде во...

Вебинар за проверка на факти и разоткривање дезинформации ќе се одржи на 20 ноември

Вебинарот „Проверка на факти и разоткривање на дезинформации - новинарски искуства“ ќе се одржи на 20 ноември, со почеток од 11 часот. На онлајн настанот ќе говорат Владимир Петрески - главен уредник на порталот за јавна отчетност, транспарентност и проверка на факти, Вистиномер, Елида Зулбеари - главна уредничка на порталот Порталб.мк, Антонија Поповска - новинарка во Мета.мк и Гоце...

Ниту прогласувањето на Шар Планина за национален парк не го реши проблемот со отпадот – институциите молчат

Ниту прогласувањето на дел од Шар Планина за национален парк не ги спречи несовесните граѓани да ја зaгадуваат природата, а ниту пак институциите посериозно да пристапат кон решавање на овој проблем. Отпад и диви депонии има насекаде низ Шара. Овој проблем долги години никако да се реши, а граѓанското општество алармира: Ако сакаме Шар Планина да ја претвориме во...

„Шорткат“: На Шар Планина се случува екоцид

Прогласувањето на Шар Планина за национален парк не ги запре несовесните граѓани да фрлаат отпад насекаде во природата. Повеќе за овој екоцид информираме во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади неделава носиме информации и за студентите – во тек е конкурсот за стипендии за редовните студенти, а формиран е и новиот состав на Универзитетското студентско собрание на УКИМ. Дознајте...

По две години пауза, Градот Скопје одлучи да го гради автобуското метро

Системот за брз автобуски превоз во Скопје (БРТ-Скопје) ќе се реализира. Градот Скопје денеска соопшти дека две години траело отстранувањето на пречките на проектот предизвикани од претходното градско раководство, додавајќи дека главниот град конечно ќе добие нов транспортен систем. „Системот за Брз автобуски превоз доби зелено светло од меѓународните партнери со што започнува неговата реализација во главниот град. Проектот подразбира...

Доаѓа сезоната на загаден воздух – државата и општините глуви за потребата од повеќе мерни станици

Деновите со енормно загадување на воздухот се пред нас, а нема нови мониторинг станици за мерење на квалитетот на воздухот во македонските градови. Властите на национално и на локално ниво си ги префрлаат меѓусебно обврските за тоа кој треба да постави нови мерни станици низ населените места, а општ е впечатокот дека сите чекаат средства од странство за да...

Аерозагадувањето во фокус на вечерашната епизода на „Шорткат“

Новата епизода на „Шорткат“ ја емитуваме вечерва, а во неа главна тема е актуелниот проект на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) за справување со загадувањето на воздухот во пет македонски општини. Покрај тоа што ќе може да дознаете повеќе за справувањето со аерозагадувањето, во „Шорткат“ вечерва информираме и за резултатите од конкурсот за краток хорор расказ што годинава...

Oд новиот е-дневник наставниците нема да ги боли глава, уверуваат надлежните

Софтверското решение со единствена база на податоци и централна администрација, заедно со вградените оптимизации треба да ги реши техничките проблеми со внесот на податоците во електронскиот дневник, велат надлежните во Министерството за образование и наука (МОН), на прашањата на Мета.мк поврзани со функционирањето на новиот електронски дневник во кој ќе се внесува целата педагошка евиденција. Ова ќе значи дека...

„Шорткат“: Дали телефонот нè прислушува?

Дали телефонот нè прислушува, беше прашањето што привлече големо внимание и дискусија меѓу експерти и десетици млади на првиот „Сајбер Шејк“ настан што се одржа минатиот четврток. Одговорите може да ги дознаете вечерва во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади информираме и за тоа до каде е вселувањето на студентите во новиот тетовски студентски дом. Ве водиме и на...

SMART Balkans организираше посета на институции кои се занимаваат со еколошката корупција

Во рамките на регионалниот проект „Граѓанското општество за поврзан Западен Балкан SMART Balkans“, вчера завршија тридневните студиски посети на тема „Опасностите од еколошката корупција во регионот на Западен Балкан - случајот на Северна Македонија“. Во нив учествуваа повеќе организации од Северна Македонија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора, кои беа запознаени со државните органи и институции кои...

Учениците полагаат меѓународни тестови на лаптопи што ги разнесува Државниот испитен центар

Меѓународните тестови кои се полагаат на светско ниво од страна на нашите ученици, како што се ПИРЛС, ТИМСС и ПИСА, се решаваат на лаптопи кои во училиштата им ги носат вработени во Државниот испитен центар (ДИЦ), бидејќи мнозинството училишта во државата немаат компјутерска опрема. Сите организации кои ги организираат овие обемни меѓународни тестирања, во кои учествуваат десетици земји, инсистираат...

ДЕБАТА: Телефонот може да нè прислушува, ако не водиме грижа за сајбер хигиената

Дали телефонот нè прислушкува беше атрактивното прашање што привлече големо внимание и дискусија од десетици млади на вечерашниот прв „Сајбер шејк“ настан што се одржа во просториите на Netaville во Скопје. Одговорот на прашањето за „прислушувањето“ е „ДА“, а притоа имаше многу „НО“ во одговорите на говорниците: Бајрам Али, ИТ советник на Азир Алиу, министер за информатичко општество и...

„Шорткат“ за дигитализацијата на полагањата државни и меѓународни тестови

Кога во прашање е дигитализацијата на процесот на полагање државни и меѓународни тестови, кои за нашите ученици се обврска – мнозинството училишта во државата не се соодветно опремени со компјутери, иако меѓународните организации што ги спроведуваат тестирањата инсистираат на електронско, наместо хартиено полагање. За тоа што е потребно да се направи за овој систем да биде пофункционален, разговараме со...

Иновативни еко-плочки од рециклирана пластика за почиста околина и социјално вклучување

Во мисија за подобра и почиста животна средина граѓанската организација од Гевгелија „Еко лајф“ во партнерство со „Еко тим исток“ од Кочани изработува иновативни еко плочки од отпадна пластика и песок за надворешна употреба кои се погодни за поплочување дворови, игралишта, тротоари и други надворешни површини. „Оваа идеја произлезе како пресликување на проект кој е веќе направен и завршен во...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...