fbpx
Таг: службеници

таг: службеници

Вистиномер: Бројот на вработени во државната администрација опаднал, во јавните установи се зголемил

Доколку се анализираат основните податоците од Извештајот за вработените во јавен сектор можат да се извадат неколку заклучоци: бројот на вработени вкупно се зголемил за 905, но се намалил во државната администрација, а се зголемил во јавните установи, јавните претпријатија и општините. Затоа пак, бројот на вработени во Акционерските друштва во државна сопственост се намалил околу 1.500 лица. Но,...

ДЕБАТА: Нема доволно политичка волја за дигитализација на општинските услуги

Има недостиг на стратешки пристап за развивање на дигитализацијата на локално ниво, оти речиси сите стратегии во моментов се насочени на услугите што ги дава централната власт, а постои и недостиг на интегриран систем на јавни услуги што ќе овозможат одговорна и безбедна испорака на услуги за сите граѓани без исклучок. Отсуствува и разбирање на потребата од дигитализација од...

Половина од поканетите службеници лани не се појавиле на обуки за слободен пристап до информации

Речиси половина од службените лица во институциите - иматели на информации минатата година биле поканети, но не присуствувале на бесплатните обуки за постапување по барања за слободен пристап до информации од јавен карактер. Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер објави загрижувачки податоци, кои велат дека 71 службено лице од 61 субјект присуствувале...

Големи разлики во платите на општинските службеници низ земјава

Во македонските општини лани имало вкупно 5.655 вработени како административни службеници, за кои биле исплатени вкупно 1.241.925.366 денари (20 милиони евра) за основна плата, покажува новото истражување на Центарот за економски анализи (ЦЕА). Оттаму пресметале дека просечната месечна основна плата на еден општински службеник изнесувала 18.823 денари (306 евра). „Иако основните плати на административните службеници учествуваат во просек со 4...

Агенцијата ги почна обуките на службеници за навремено одговарање на барањата за слободен пристап до информации

Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер вчера ја одржа првата од серијата еднодневни обуки на тема: „Примена на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер“. Главната цел на обуката од стручниот предавач Цветан Станоески е оспособување и едуцирање на службените лица - правилно и навремено да одговараат по барања за...

Имаме „европска“ јавна администрација, а „македонска“ невработеност (инфографик)

Официјалниот број на вработени во јавниот сектор во земјава е близу до европскиот просек, како процент од вкупниот број вработени, но уште поблизу до македонската стапка на невработеност. Истовремено, просечната стапка на невработеност во ЕУ е 6,8 отсто, или помалку од половина од македонската.  Според Годишниот извештај од регистарот на вработените во јавниот сектор за 2018 година, Министерството за информатичко...

Различни институции со различни бројки за бројот на вработени во јавниот сектор

Во земјава е прилично едноставно да се дојде до официјална бројка за вработените во приватниот сектор, но не и до бројот на вработени во јавниот сектор. Формално, Министерството за информатичко општество и администрација води државен Регистар на вработени во јавниот сектор, но тој не ги опфаќа пратениците, министрите, замениците министри, градоначалниците,општинските советници, претседателите и членовите на државни комисии, директорите,...

Издадени 16 прекршочни платни налози на превозници од Охрид, Струга и Кичево

Вчера на целото подрачје на СВР Охрид, биле  извршени зајакнати акциски контроли во сообраќајот посебно насочени кон возила кои вршат јавен превоз на патници, информираат од таму. „Притоа, полициските службеници контролираа вкупно 111 моторни возила (Охрид-25, Струга-13, Кичево-60 и Дебар-13) од кои, на дополнителен преглед во станиците за технички преглед упатени се вкупно 46 возила кои вршат јавен превоз на...

Манчевски: Ќе анализираме каде има поклопување во администрацијата

Ќе се прави хоризонтална функционална анализа на јавната администрација, за да се утврди каде има дуплирање, за таа потоа да се реорганизира и оптимизира, најави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. Тој рече и дека половината од државните органи биле формирани без јасни граници на дејствување и честопати има поклопување на надлежностите. - Ова значи дека конечно во...

Полицијата открила 15 мигранти во близина на Гевгелија

Патрола од Полициска станица за Граничен премин и граничен надзор Богородица открила 15 мигранти кај селото Милетково, гевгелиско, информираат од МВР. Мигрантите биле откриени во товарно моторно возило „фиат-дукато“ со бугарски национални ознаки управувано од М.Д.(28) од Струмица. „Од страна на полициските службеници бил извршен  преглед на возилото при што се пронајдени 15 мигранти, од кои осум сириски, пет пакистански и...

Обвинителство: Приведени 24 лица поради незаконско доделување земјиште и субвенции

Вкупно 24 лица од  Скопје, Тетово, Гевгелија и од Валандово се приведени денеска во акција на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција спроведена со МВР. Приведените се осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување во врска со доделување државно земјиште и субвенции, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија. Надлежен јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна...

МВР поднесе кривична пријава за градоначалникот на Ново Село

Пријава за злоупотреба на службената положба против градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, поднесе СВР Струмица. Како што соопштија од полицијата, првиот човек на Општината се товари за одобрување службеници во општината да користат службени возила без патен налог за превезување пропаганден материјал за изборите. СВР Струмица соопшти дека пријавата се темели на член 353, став 1 од Кривичниот законик ...

Нов бран на откази во Турција – со декрет отпуштени стотици службеници

Во Турција се отпуштени повеќе стотини државни службеници и зголемена е надлежноста на претседателот Реџеп Таип Ердоган над националната разузнавачка агенција МИТ, покажуваат двата декрети кои денеска се објавени во рамки на вонредната состојба која е воведена во земјата по неуспешниот минатогодишен воен удар. Турција отпушти или суспендира повеќе од 150.000 функционери за време на чистките кои се спроведени во...

СДСМ бара одговорност за учесниците во инцидентот со Димитриевски

„Насилството врз легитимно избрани претставници од граѓаните е израз на немоќ на засегнатите од демократските промени што носат правда за сите во Македонија. Најостро го осудуваме физичкиот напад врз пратеникот Максим Димитриевски од, како што се информира, неколкумина полициски службеници, облечени во цивилна облека“, се вели во соопштението на СДСМ. Од партијата бараат од институциите веднаш да постапат и да има одговорност за нарачателите и за извршителите...

Раководителот во Кривичен суд, Стаменковски, тврди дека не ја нападнал портпаролката

Раководителот во секторот за човечки ресурси во Основниот суд Скопје 1, Горан Стаменковски, за кој вчера судот соопшти дека вербално и физички ја нападнал портпаролката, испрати демант до медиумите. „Во мојата канцеларијата беше судијата Славјанка Јанковска и привилегираната портпаролка Паула. Вознемирен од сè што се случуваше тој ден, со повисок тон побарав од Паула да се потргне од местото каде...

Милион службеници во Кина казнети поради корупција

Кина казни повеќе од еден милион службеници поради корупција во последните три години, соопшти кинеската влада. Уште 409 лица, за кои се наведува дека биле во бегство, уапсени се за време на овие години во странство. Овие податоци се објавени во пресрет на почетокот на шестиот пленум на Комунистичката партија на Кина. На состанок во ексклузивен хотел, далеку од очите на јавноста, ќе се соберат...

Балканските антикорупционери ќе разменуваат податоци за имотот на функционерите

Mеѓународна нацрт-спогодба за размена на податоци и за верификација на имотот на јавните функционери, беше поддржана во Софија, на состанок на антикорупционери, претставници на влади и на антикорупциски тела од Југоисточна Европа, меѓу кои и од Македонија. Станува збор за документ што ќе им овозможи на властите и на антикорупциските тела од земјите од регионот, но и пошироко, да добијат и...

Брисел непотребно потрошил 5,5 милијарди евра, откриле ревизорите

Европската Унија непотребно потрошила 5,5 милијарди евра, предупреди денеска Европскиот суд на ревизори, додавајќи дека Брисел мора да ја поврати довербата на европските граѓани кои беа погодени од Брексит и од други кризи. Средствата непотребно биле потрошени на преплатени трошоци за службеници на ЕУ и за развој на компјутерски сервиси во облак. Другиот пример се однесува на малите и на средни претпријатија во Чешка, Италија...

Спасовски: До сега се сменети 11 началници во МВР, можно е да се сменат уште четворица

Досега во Министерството за внатрешни работи се сменети 11 началници, а останува можност за промена уште на четворица, одговори денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на новинарско прашање за последните кадровски смени во МВР, на промоцијата на полициски службеници во Идризово. Спасовски информираше дека добил информација оти четири до пет лица на битни позиции во МВР биле во исто време...

Службеници на српската амбасада во Либија, убиени во воздушните напади на САД

Двајца службеници на српската амбасада во Либија, кои беа киднапирани на почетокот на ноември минатата година, во градот Сабрати, најверојанто се убиени во воздушните напади на војската на САД на база на Исламска држава (ИД) во тој град, изјави денеска на вонредна прес-конференција, шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ. „За жал, вчера попладне добивме инфромации дека во тој напад настрадале...

Средната оценка на државната матура годинава е 3,78, лани била 3,61

Од денеска на пладне, се објавени прелиминарните резултатите од државната матура, што е за 12 дена порано од законскиот рок, информираат во Државниот испитен центар (ДИЦ). Оттаму додаваат дека...