fbpx
Таг: службена должност

таг: службена должност

СВР Куманово со кривична пријава против Јанкулоска

Секторот за внатрешни работи Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе кривична пријава против Г.Ј.(43) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, казниво по член 353 став 3 и став 5 од  Кривичниот законик на Република Македонија, информира МВР. „Г.Ј., поранешен министер за внатрешни работи на Република Македонија, во текот...

СЈО не смее да води истражни постапки по истекот на рокот, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ

Во согласност со член 22 од Законот за јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, овој орган за селективен прогон не смее да води истражни постапки по истекот на 18 месеци од денот на преземањето на предметите и на материјалите во негова надлежност, изјави на прес-конференција Сашо Павлоски од...

Финансиската полиција поднесе кривични пријави против поранешни градоначалници

Управата за финансиска полиција подготвила пет кривични пријави против поранешни градочалници на општините Струга, Свети Николе, Дебар, Студеничани и Долнени, како и против едно физичко и едно правно лице. Пријавите се поднесени во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кое соопшти дека ги проучува пријавите и ќе се произнесе за нив. „Кривичните пријави се поднесени поради основан...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...