fbpx
Таг: случај Тарифа

таг: случај Тарифа

Судењето за случајот „Тарифа“ на СЈО закажано за 19 декември

Почетокот на судскиот процес за случајот „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство, Кривичниот суд во Скопје го закажа за 19 декември, соопштија од судот. Предметот ќе го суди судијката Верка Петковска, која го судеше случајот за настаните од кумановско Диво Насеље, од 9 и 10 мај 2015 година. „Предметот со КОК бр. 51/17 оформен по одобрување на обвинителниот акт на Јавното обвинителство...

Судот ги одобри обвиненијата на СЈО и за случаите „Траекторија“ и „Тарифа“

Кривичниот суд во Скопје ги одобрил обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство за случаите „Тарифа“ и за „Траекторија“. Како што дознаваме, Советите за оценка на обвинителните акти дале зелено светло овие два предмети да одат на судење. Тие сега треба да бидат распределени кај судии и да бидат закажани датумите за почеток на главната расправа. Во случајот „Траекторија“, кој се однесува на...

Јанкулоска: СЈО да отвори и милион истраги, нема да покрие дека е подредено на СДСМ

Специјалното јавно обвинителство може да отвори уште милион измислени истраги што се производ на конструкции, без никакви докази и аргументи, но тоа нема да ги направи вистина нивните лаги и нема ја ја покрие нивната партиска подреденост кон СДСМ, напиша на „Фејсбук“, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како реакција на новите истраги на СЈО, „Тарифа“ и „Тенк“. Истрагите...

СЈО отвори случај „Тенк“ за „мерцедесот“ на Груевски од 600.000 евра

Специјалното јавно обвинителство поведе две нови истражни постапки под оперативните имиња „Тарифа“ и „Тенк“. Иако во денешното соопштение за истрагата „Тенк“ не е конкретно наведено, јасно е дека станува збор за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра, додека истражната постапка „Тарифа“ е за јавна набавка на софтвер за потребите на акционерското друштво „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ), за сума од 4.092.420 евра, кој...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...