fbpx
Таг: случај Пуч

таг: случај Пуч

Јанева: Укажувачи беа и обвинетите во „Пуч“ кои го открија криминалното владеење на една власт

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во континуитет укажува на потребата од имплементација на препораките на Венецијанската комисија во однос на Законот за заштита на приватноста и на Законот за заштита на укажувачите (whistleblowers), заради проблемите со кои се соочува СЈО, а кои произлегуваат од недоследностите во наведените законски решенија. Ова денеска го изјави специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која имаше...

Јанева: Уште ќе разговараме со Советот на јавни обвинители, ништо не е конечно

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и петмина обвинители од нејзиниот тим на денешната средба со членовите на Советот на јавни обвинители, дискутирале по барањето на Советот за давање увид во списите од документацијата од предметот „Пуч“. Тие, како што соопштија од Советот, се договориле ваквите средби да продолжат по потреба и во иднина. Јанева по завршувањето на состанокот, кој траеше два...

Јанева пред Советот на јавни обвинители ќе го образложува повлекувањето на „Пуч“

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска во 12 часот во Советот на јавни обвинители ќе одговара на прашањата на Советот за одлуката на СЈО да го повлече обвинението за предметот „Пуч“. Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски за „Телевизија 24“ потврдил дека Јанева е повикана да ги образложи причините зошто СЈО се откажа од обвинението за „Пуч“. Специјалното јавно...

СЈО се претвори во филијала на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ

За повеќе од една година, Катица Јанева потроши околу 4 милиони евра, а не направи ниту еден чекор со кој ќе ја увери јавноста во својата професионалност, објективност и непристрасност, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. „Напротив, СЈО се претвори во филијала на СДСМ. Покажуваше интерес и иницијатива само кога требаше да се спасуваат од одговорност, криминалци како аболираниот Заев или...

Јанкулоска: Никој не е недопирлив, па ни НВО финансирани од Сорос

„Никој не е недопирлив, па ни невладините организации финансирани од Сорос... Потребно е да има еднакви правила и ред и во функционирањето на невладиниот сектор, а институциите мора да бидат оставени непречено да постапуваат и да си ја работат сопствената работа“, вели во интервју за „Дневник“ поранешната министерка за внатрешни работи и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска. „Граѓанското општество...

ВМРО-ДПМНЕ: Новите истраги на СЈО се уште една нарачка на Заев и на СДСМ

Денешното отворање на новите истраги е уште една партиска нарачка и продолжување на непрофесионалното, политичко постапување на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по повод соопштението на СЈО. - Ова е уште еден дефокус на Катица Јанева од срамната одлука за повлекување од предметот „Пуч“. Катица Јанева го загуби професионалниот кредибилитет во замена за улогата на политички...

Ѓорчев: Јанева да не помисли да украде, да уништи или да сокрие ни еден доказ од „Пуч“

Зоран Заев, благодарение на Бранко Црвенковски и на Катица Јанева, е единствениот политичар и во Европа и во светот кој е двапати аболиран, изјави денеска членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, во врска со одлуката на Специјалното јавно обвинителство да се откаже од обвинението за случајот „Пуч“. - Катица Јанева знаеше дека има премногу докази што ја потврдуваат вината...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе има правда и мир кога Заев ќе одговара на суд, а Јанева нема да го спасува

„Ќе има правда и ќе има мир кога криминалци како Зоран Заев ќе одговараат пред судовите и кога нема да постојат разни Катици и специјални јавни обвинителства за да ги спасуваат“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ во врска со вчерашната седница на извршниот комитет на на партијата, на која била разгледувана и анализирана одлуката на Специјалното јавно обвинителство за...

СДСМ: Груевски и неговите соработници се единствените на кои им пречи СЈО

Никола Груевски и неговите соработници се единствените на кои им пречи Специјалното јавно обвинителство, кое е формирано и со неговиот потпис и со гласовите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, стои во реакцијата на СДСМ на денешната прес-конференција на Антонио Милошоски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, а во врска со вчерашната одлука на СЈО за повлекување на обвинението за случајот...

Милошоски: Со одлуката на Јанева за аболиција на Заев нема причина за постоење на СЈО

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно реагира на одлуката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), објавена вчера, за повлекување на обвинението за случајот „Пуч“. Членот на извршниот комитет на партијата, Антонио Милошоски, на прес-конференција истакна дека СЈО нема никаков „професионален ниту институционален легитимитет“ и дека е „само политички инструмент и продолжена рака“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. - Јавноста знае дека Заев е...

Вељаноски: СЈО со одлуката за „Пуч“ потврди дека е партиски разгранок на СДСМ

Со денешната одлука за повлекување на обвинението за случајот „Пуч“, СЈО потврди е партиски разгранок на СДСМ/Сорос, изјави денеска на прес-конференција актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски. Тој истакна дека Јанева „не е обвинител кој работи независно туку по наредбите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на нарачателите од странство“. - Од денеска Јанева и Специјалното...

СДСМ: Одлуката на СЈО потврди дека „Пуч“ е монтиран судски процес, инициран од Груевски

Пропадна најголемиот, најочајниот и најнискиот обид за монтиран судски процес во независна Република Македонија, инициран од поранешниот премиер Никола Груевски, се вели во соопштението на СДСМ, во врска со одлуката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за повлекување на обвинението за случајот „Пуч“, во кој еден од обвинетите е лидерот на партијата, Зоран Заев. - Со денешната одлука на Специјалното јавно...

СЈО го повлече обвинението за „Пуч“ оти било спротивно на доказите

Специјалното јавно обвинителство се откажува и го повлекува обвинителниот акт за случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите се лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и конраразузнавање, Зоран Верушевски. Како што информираат од СЈО, причина за ваквата одлука е тоа што „фактичката состојба прикажана во обвинителниот акт е во спротивност со доказите со кои тие...

Два и пол месеци нема безбедносни сертификати за судијките поротнички во „Пуч“

И по два и пол месеци, двете нови судијки поротнички во случајот „Пуч“ сè уште немаат добиено безбедносни сертификати, потврдуваат за „Мета“ од Кривичниот суд. Од добивањето на безбедносните сертификати за поротничките зависи датумот за следното рочиште за случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите се лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК),...

СЈО: Сè повеќе граѓани проверуваат дали се прислушувани

Вкупно 81 барање до денеска пристигнале во Специјалното јавно обвинителство од граѓани кои се интересираат дали нивните телефонски броеви биле незаконски следени, соопшти денеска СЈО, додавајќи дека барањата се однесуваат на вкупно 245 телефонски броеви. Од СЈО велат дека сите заинтересирани лица можат до нив да упатат писмено барање, во кое ќе го наведат телефонскиот број или броеви за кои...

Со „Таргет“ обвинетите во „Пуч“ ќе станат сведоци, а сведоците обвинети

Што ќе се случи со обвинението за случајот „Пуч“ по отворањето на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство? Дали ќе биде повлечено, проширено со нови обвинети или, пак, на обвинителната клупа на местото на сегашните ќе се седнат сега осомничените во случајот „Таргет“? Тоа ќе се знае откако судскиот процес и официјално ќе почне. Засега единствено што е сигурно е...

Терминот „таргет“ СЈО го украде од Груевски

Кодното име „Таргет“ на најновата истрага на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) случајно или пророчки лани во јануари го спомна актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и тогашен премиер, Никола Груевски, токму во контекст на незаконското прислушување. Груевски, во своето обраќање на 25 февруари 2015 година, еден месец откако МВР го објави во јавноста случајот „Пуч“ и поднесе кривична пријава против Зоран Заев, истакна...

Груевски вети, но не оствари дека пред судот ќе одговори на сите прашања за „Пуч“

„Ќе одговорам на сите прашања во судската постапка, која ќе биде јавна и транспарентна и за домашната и меѓународната јавност и ве повикувам да го следите случајот“. Ова на 31 јануари лани, го изјави тогашниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, истиот ден кога Министерството за внатрешни работи го објави случајот „Пуч“ и поднесе кривична пријава против...

Судот до Јанева: „Пуч“ досега се одложуваше на Ваше барање

Од вкупно 10 рочишта, колку што досега беа одржани за случајот „Пуч“, шест биле одложени поради отсуство на обвинетите, три на барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и „само“ тоа на 16 септември било одложено поради болест на судија поротник, велат од Кривичниот совет, по денешното повторно одложување на судењето. „За да не дојде до одредени манипулации, ja потсетуваме јавноста...

Денеска нов обид за почеток на судењето за случајот „Пуч“

Денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да се одржи рочиште од судскиот процес за случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите се лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски. Тие се товарат за шпионажа, неовластено прислушување и за насилство врз претставници на највисоките државни органи. Случајот „Пуч“ е еден од...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...