fbpx
Таг: слободен проток

таг: слободен проток

Во Тирана потпишани три договори, Заев во иднина ветува учество и на Димитар Ковачевски

На Самитот од иницијативата „Отворен Балкан“ денеска во Тирана беа потпишани трилатералните договори за условите за слободен пристап до пазарот на трудот на Западен Балкан, за интерконекција за шемите за електронска идентификација на граѓаните на Западен Балкан и за соработка во областа на ветеринарството, безбедноста на храна и фитосанитарна политика. Премиерот Зоран Заев рече дека иницијативата „Отворен Балкан“ ќе ја...

Од петок ќе може да се влезе во земјава без ПЦР тест, од 1 јули аеродромите отворени за сообраќај

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на „Фејсбук“ објави дека владата на денешната седница одлучила од петок, 26 јуни, да ги отвори сите гранични премини за движење на патниците и возилата без приложување на ПЦР тестови за оние лица што влегуваат во нашата земја, како и без упатување во домашна изолација или спроведување на задолжителен државен карантин. Укината е и забраната...

Заев, Рама и Вучиќ во Охрид потпишаа декларација за продлабочена соработка на регионот

Македонскиот премиер Зоран Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ во Охрид ја потпишаа декларацијата, со која е договорено спроведување на мерките за слободно движење меѓу трите земји, признавање на квалификациите и дипломите на нивните граѓани, како и воспоставување брза лента за движење на камиони на граничните премини. Граѓаните на овие три земји во иднина ќе...

Бугарските камионџии ги блокираа сите гранични премини со Грција

Бугарските камионџии ги блокираа сите шест контролни пунктови долж границата со Грција, во знак на протест поради повеќенеделните повремени блокади на грчките земјоделци. На граничните премини има долги редици камиони и автомобили, а само на пешаците им е дозволено да ја преминат границата, пренесува АФП. Тие порачаа дека ќе продолжат со блокадата додека грчките земјоделци не ги отстранат сите камиони и не...

Aкадемската фела избира нов ректор на УКИМ, резултатите ќе се знаат попладнево

Редовни, вонредни професори, доценти и студенти - членови на универзитетски студентски собранија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска избираа прв човек на најстарата високообразовна институција во државата. Право...