fbpx
Таг: слетување

таг: слетување

Индискиот Чандрајан 3 успешно слета на јужниот пол на Месечината

Индија успешно го слета вселенското летало Чандрајан 3 во близина на јужниот пол на Месечината. Индискиот премиер Моди рече дека успехот на мисијата „му припаѓа на целото човештво“. Индија влезе во историјата бидејќи нејзината мисија стана првата што слета во регионот на јужниот пол на Месечината. Со ова, Индија се приклучува во друштвото на САД, поранешниот Советски Сојуз и Кина. Чандрајан...

Индиското летало Чандрајан 3 ќе се обиде да слета на јужниот пол на месечината

Индија се подготвува за својот втор обид за слетување на месечината, историски момент за најнаселената земја во светот. Чандрајан 3, што на санскрит значи месечево летало, треба да го спушти својот летач Викрам кратко по 18 часот по локално време или 12 часот по Гринич, во близина на малку истражениот лунарен јужен пол, што би било првпат за која...

Невистинити се тврдењата дека човекот никогаш не стапнал на Месечината

И покрај огромниот број физички докази, вклучително и 382 килограми камења собрани од Месечината во текот на шест мисии, сепак сè уште има луѓе кои веруваат дека мисиите на Месечината никогаш не се оствариле, туку дека станува збор за голема измама, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој...

Патник без искуство слета авион откако пилотот се онесвестил

Патник без никакво искуство во летање успешно слетал авион во Флорида, САД, откако пилотот се онесвестил, пишува „Би-би-си“. Во објавено аудио од летот, се слуша како патникот Дарен Харисон ѝ соопштува на контролата за летање дека во авионот се одвива „сериозна ситуација“. Контролорот за летање Роберт Морган, кој обучувал нови пилоти, му помогнал на Харисон да го слета авионот на меѓународниот...

Закани за бомби принудно слетаа девет авиони во Јужна Америка и Грција

Девет авиони итно ги променија рутите откако авиокомпании во Јужна Америка и Грција добиле закани за бомби. По истрагата е откриено дека нема експлозиви. Целиот инцидент следувал по добиени закани до различни авиокомпании и цивилните авијациски власти, а полицијата се обидува да го дознае нивното потекло, пишуваат странските медиуми. „Отсекогаш сме наоѓале по некој напуштен куфер или торба, но ова...

Параглајдерист починал по слетувањето во Гевгелиско

М.Ќ.(47) од село Мрзенци-гевгелиско, кој бил член на Клуб за екстремни спортови, вчера бил пронајден починат над село Сермин-гевгелиско, во близина на манастирот „Свети Илија“. Како што соопшти МВР, настанот бил пријавен вчера, попладне во 15 часот. На М.Ќ., по неговото успешно слетување со параглајдер, му се слошило и по кратко време тој починал. Од страна на лекар од Итната медицинска...

Тунис им забрани на авиокомпаниите од ОАЕ да слетуваат на туниска територија

Тунис им забрани на авиокомпаниите од Обединети Арапски Емирати (ОАЕ), нивните авиони да слетуваат на туниска територија, соопшти денеска Министерството за сообраќај на Тунис. Забраната следува два дена откако, туниската влада соопшти дека ОАЕ им забраниле на Тунижанките да слетуваат на нивна територија или ОАЕ да ја користат како транзитна земја, пренесуваат светските медиуми. Од Министерство за сообраќај на Тунис велат...

Руски воен авион принудно слетал при што се повредени 16 војници

Во несреќа при принудно слетување на руски воен авион со 32 патника и седум членови на екипажот, повредени се 16 војници во областа Сибир. „Сите патници и членови на екипажот се живи, а 16 лица се тешко повредени и се евакуирани во болница во Тикси“, соопшти руското министерство за одбрана. Авионот полетал од аеродромот „Колцово“, а слетал 27 километри од селото...

Италија: Авион ја проби оградата на аеродромот во Милано и заврши на автопат

Карго-авион „боинг 737“ утринава при слетувањето на аеродромот „Орио ал Серио“ во Италија не успеал да се сопре на пистата, по што ја пробил оградата и излегол на автопатот, на кој во тој момент имало автомобили. Инцидентот се случил околу четири часот наутро во Бергамо, во близина на Милано. Авионот летал од аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз. Нема повредени во...

Откажани утринските и вечерните летови Истанбул – Скопје и Скопје – Истанбул

На веб-страницата на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, објавено е дека се откажани утринските и попладневните слетувања и полетувања на авионите на авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ од Истанбул за Скопје и од Скопје за Истанбул. Откажан е летот од Скопје за Истанбул ТК 1004 за утрово во 9.25 часот на „Туркиш ерлајнс“, како и слетувањето на авионот од Истанбул за Скопје...

Денеска се воспоставува авиолинијата Белград – Охрид

Официјалниот почеток на авионските летови на линијата Белград - Охрид ќе се означи денеска со слетувањето на првиот авион на „Ер Србија“. Со воспоставувањето на оваа авионска линија се очекува да се придонесе во развојот на туризмот и во зголемувањето на бројот на туристи од Србија, но и од други европски држави со кои белградскиот аеродром има директни конекции. Исто така,...

Авионите на скопскиот аеродром од утринава непречено полетуваат и слетуваат

Иако авионот на „Аустријан ерлајнс“ синоќа не слета на аеродромот „Александар Велики“ поради силниот ветер, според официјалната веб-страница на оваа компанија, во моментов сите авиони непречено полетуваат и слетуваат и нема одложување на летовите. Од „Аустриан ерлајнс“ за „Мета“ изјавија дека станува збор за летот број  ОС775, односно авионот требало да слета во 12.05 часот по полноќ, но поради силниот ветер тој се...

Два авиони на „Ер Франс“ принудно слетале поради дојави за бомби

Два авиони на компанијата „Ер Франс“ безбедно се приземјени откако авиокомпанијата примила анонимни дојави за бомби, соопшти францускиот авиопревозник. Авионите летале од Лос Анџелес и од Вашингтон кон Париз. Едниот лет е пренасочен кон Солт Лејк Сити, во американската сојузна држава Јута, веднаш по полетувањето од Лос Анџелес, додека другиот авион од Вашингтон е пренесочен кон Халифакс во Канада. Ова се случува...

Од Цирих не го потврдуваат инцидентот со владиниот авион

„Во моментов, во Сојузната канцеларија за цивилна авијација (FOCA) немаме известување за инцидент или какви било дополнителни информации. Исто така, не знаеме дали станувало збор за вистинско принудно слетување или слетување поради безбедносни причини“, известија од FOCA на прашањето на „Мета“ дали имаат детали за принудното слетување на владиниот авион во Цирих и дали и кој му дал одобрување...

Авион на „Џерманвингс“ непланирано слетал во Венеција

Авион на германската авиокомпанија „Џерманвингс“ бил принуден да слета во Венеција бидејќи на еден од патниците и на еден член на екипажот одеднаш им се слошило. Авионот на летот 03882 од Хановер до Рим бил пренасочен на аеродромот „Марко Поло“ во Венеција, каде на патниците им било кажано да почекаат во чекалницата на терминалот за поаѓања. Ова се случува за помалку...

Руски авион принудно слета откако му откажа моторот

Патнички авион „боинг 737“ на руската компанија „ЈУТ ер“ со 78 патници, денеска принудно слета во Санкт Петербург, јавуваат руските медиуми. Авионот се приземјил на аеродромот „Пулков“, откако побарал дозвола за принудно слетување. Руските медиуми јавуваат дека еден од моторите на авионот откажал, но засега информацијата не е официјално потврдена, а не се откриваат никакви други детали.

Слета авионот на „Вирџин Атлантик“

Авионот на „Врџин Атлантик“ слета на аеродромот „Гетвик“ откако четири часа кружеше над југоистокот на Англија. На авионот при полетување му откажа десната страна од опремата за слетување. Летот „ВС43“ од Лондон за Лас Вегас кружеше над Лондон додека експертите се обидуваа да најдат начин како „боингот 747“ безбедно да се приземји без едно тркало. „Врџин Атлантик“ потврдија дека имало проблем...

„Филе“ успешно слета на комета

Одвојувањето на роботот „Филе“ од Европскиот сателит „Розета“
Европската вселенска агенција потврди дека роботот „Филе“, кој беше ослободен од сателитот „Розета“, слета на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“. Сега научниците очекуваат од „Филе“ прво да испрати панорамска слика, па потоа да почне со анализирање на кометата и да праќа податоци на Земјата. Научниците ќе добијат важни информации од кометата која е голема маса мраз и прав оддалечена околу 510 милиони километри...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...