fbpx
Таг: следење

таг: следење

Њујорк Тајмс: Протечени документи разоткриваат строго следење и цензура во Русија

Протечени документи од рускиот државен регулатор на комуникациите „Роскомнадзор“ покажуваат како Русија врши дигитално следење на своите граѓани и цензурирање, изедначувајќи се со авторитарните држави како Кина и Иран и дека од основањето на Роскомнадзор во 2008 година, Путин го претворил во систем на шпионажа заради задржување на моќта, пишува „Њујорк Тајмс“. Весникот анализирал околу 160.000 записи и документи што...

Вистиномер: Не е точно дека вакцинираните против ковид може да се детектираат со блутут апликација

Не е можно вакцинираните лица да се пронајдат со блутут, бидејќи вакцините против ковид-19 не содржат ниту една состојка која би можела да се детектира преку блутут. Станува збор за уште една теорија на заговор чија цел е да се дискредитираат вакцините како штетни по човековото здравје, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен...

Фондацијата „Шеар“ алармира: Србија ќе стане првата земја во Европа со постојан биометриски надзор на граѓаните

Доколку се усвојат одредбите за масовен биометриски надзор, коишто се содржани во нацрт-законот за внатрешни работи, Србија ќе стане првата земја во Европа што спроведува постојан, неселективен надзор на граѓаните во јавниот простор, алармира Фондацијата „Шеар“ од Белград. Во Србија заврши јавната расправа за нацрт-законот, со што веќе е почната официјалната процедура за регулативата за масовниот надзор на јавните простори....

Трамп издаде наредба за забрана на „TikTok“ и „WeChat“ во САД доколку кинеските компании не ги продадат американските филијали

ТикТок
Претседателот на САД, Доналд Трамп издаде извршни наредби со кои ќе се забрани социјалната мрежа „TikTok“, како и апликацијата „WeChat“, да работат во САД доколку нивните матични компании, кои се во кинеска сопственост, не ги продадат.  Наредбите би стапиле на сила за 45 дена, односно толку време имаат кинеските компании да ги продадат своите американски удели. Овој потег доаѓа...

Дали може да им се верува на апликациите за ковид-19?

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот портал за проверка на фактите polygraph.info анализира едно тврдење на министерот...

Владата со уредба го овозможи електронското следење на заразените и тие што контактирале со нив

Владата на вчерашната 37. седница овозможи електронски да се следат пациентите со корона вирус, како и лицата што биле во контакт со нив. Истовремено, беше прифатена и понудата за апликација за таа намена, донација од приватна компанија. Станува збор за мобилната апликација StopKorona! и Владата го овластила министерот за здравство Венко Филипче да го потпише Договорот за донација помеѓу „Некстсенс...

Андреј Петровски: Граѓаните многу малку внимаваат на „дигиталната хигиена“, а опасностите се бројни

Андреј Петровски е софтвер-инженер и магистер по електронски криминал, кој веќе пет години работи во Фондацијата SHARE, којашто се занимава со истражување и заштита на дигиталните права на граѓаните. Фондацијата се обидува на граѓаните да им ги разјасни тајните и проблемите на информациските технологии и интернетот. Истовремено прави и мониторинг на дигиталните права и слободи во Србија, Северна Македонија,...

Владата денеска ќе ги разгледува законите за ОТА и за следење на комуникации

Владата на денешната седница, закажана во 14 часот ќе ги разгледува предлог-законот за новата Оперативно-техничка агенција (ОТА) и новиот Законот за следење на комуникациите, кои се дел од реформите во безбедносните служби и системот за прислушување, што произлегоа од извештаите на експертскиот тим на Европската комисија предводен од Рајнхард Прибе. Со новите закони, следењето на комуникациите ќе се врши преку...

Димитров: Владата не дала наредби за разузнавачки активности против Србија

Владата ниту имала намера, ниту пак дала наредби да се вршат разузнавачки активности против и на штета на некоја од соседните држави, вклучувајќи ја и Србија, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димотров, на денешната прес-конференција, одговарајќи на обвинувањата на неговиот српски колега Ивица Дачиќ дека српските дипломати во Скопје биле прислушувани, заплашувани и следени. Димитров истакна дека чекаат официјални...

„Македонска пошта“ воведе следење на пратките преку интернет

По големиот број забелешки во изминативе неколку години за загубени пратки со производи нарачани преку интернет од странство, „Македонска пошта“ воведе систем за следење на пратките преку веб-сајтот на компанијата. „Сите граѓани што купуваат од странски продавачи пристигнувањето на својата пратка во „Македонска пошта“ и реализирањето на доставата веќе може да ги следат преку системот за следење пратки на „Македонска...

Русија побара објаснување од Швајцарија зошто нејзин авион ја следел руската делегација

Русија побара објаснување од Швајцарија, откако воени авиони со швајцарски ознаки неколку минути го следеле авионот со руска делегација во воздушниот простор на таа земја. - Изразивме недоверба и побаравме објаснување од швајцарската страна поради инцидентот со рускиот владин авион на небото над Швајцарија – се наведува во соопштението на руската амбасада во Швајцарија објавено на „Твитер“. Вчера, воени авиени со...

Прислушувани биле и Јанкулоска, Јанакиески, Ахмети, Тачи, Бошкоски, но не и Груевски

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се дел од незаконски прислушуваните политичари, откри јавната обвинителка Ленче Ристоска, одговарајќи на новинарско прашање при денешната презентација на истрагата „Таргет“. Таа откри дека поранешниот премиер Никола Груевски не бил незаконски прислушуван, а другите политичари биле прислушувани на неколку телефонски броеви...

Партиите кријат од каде ги финансираат кампањите, кои чинат околу 1 милион евра

Американскиот претседател Доналд Трамп во изборната кампања потроши 600 милиони долари, додека неговата противкандидатка Хилари Клинтон трката ја чинеше повеќе од 1 милијарда долари. Во Македонија, пак, за изборните кампањи на кандидатите на најголемите политички партии за претседателските избори во 2014 година беа потрошени околу еден милион евра. За изборната кампања за Ѓорге Иванов, ВМРО-ДПМНЕ потрошиле 878.781 евра, покажува нивниот финансискиот...

ОБСЕ/ОДИХР ќе ги следи изборите со повеќе од 300 набљудувачи

Канцеларијата на мисијата на ОБСЕ за демократски институции и за човекови права (ОДИХР) денеска официјално ја почна набљудувачката мисија за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 11 декември. Мисијата се состои од главен тим на 14 експерти и од 20 долгорочни набљудувачи, кои ќе бидат распоредени низ целата земја во тимови по двајца, почнувајќи од 9 ноември. ОДИХР ќе побара...

Вучиќ: Приведени се осомничени за следење на Мило Ѓукановиќ

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа по состанокот на Бирото за координација на службите за безбедност, изјави дека на територијата на Србија биле подготвувани нелегални активности за територијата на Црна Гора и дека се приведени две лица кои го следеле движењето на премиерот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ. - Ние имаме цврсти материјални докази, дури и пари, 125.000 евра, униформи...

Двајца грчки новинари уапсени во САД за следење на грчки министер

Полицијата во Њујорк уапси двајца грчки новинари кои маскирани го следеле грчкиот министер Никос Папас во Њујорк. Револтирани дека грчката делегација не организирала никаков брифинг за активностите на министерот, кој пристигнал два дена пред премиерот Алексис Ципрас како негова придружба за Генералното собрание на Обединетите Нации, дописниците на телевизиите „Алфа“ и „Стар“ се одлучиле маскирани со перики, капчиња и...

Вељаноски упати покана до меѓународната заедница за следење на изборите

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, упати покани до претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Илка Канерва, претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Педро Аграмунт и до претседателот на Парламентарното собрание на НАТО, Мајкл Р. Тарнер, за намерата да учествуваат во набљудувањето на предвремените избори на пратеници во Собранието, да ја известат...

Грујовски во тефтер водел евиденција за следење на обвинителите на СЈО

Во станот на началникот на петтата управа на УБК, Горан Грујовски, првоосомничен во случајот „Тврдина“, обвинителите на СЈО пронашле тефтер во кој имало податоци дека агенти на УБК или приватно ангажирани лица, професионалци, ги следеле специјалните обвинители, пишува неделникот „Фокус“. Во тефтерот, покрај имињата и презимињата на обвинителите, имало податоци за местото на живеење, за врските и за контактите со соработници...

Обвинителството ја активираше електронската адреса за пријавување изборни нерегуларности

Привремената комисија за следење на изборни нерегуларности, што минатата недела ја формираше републичкиот Јавен обвинител, Марко Зврлевски денеска одржала состанок со граѓанските организации и ја промовирала електронската адреса izbori@jorm.gov.mk, на која можат да се пријавуваат сомненија за сторени кривични дела поврзани со претстојните избори на 5 јуни, соопшти Јавното обвинителство. „Целта на средбата беше да се договори начинот на меѓусебното комуницирање,...

Зврлевски формира Комисија за следење на изборни нерегуларности

Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, донел одлука за формирање Привремена комисија за следење на евентутални изборни нерегуларности што би биле сторени при организирањето и спроведувањето на изборите закажани на 5 јуни, соопшти попладнево Јавното обвинителство. Членови на комисијата, како што стои во соопштението, се обвинители од Јавното обвинителство, од четирите Виши јавни обвинителства и од Основното јавно обвинителство Скопје. „Членовите на комисијата...

Павле Беловски избран за претседател на ССНМ

Новинарот Павле Беловски беше избран за претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) на вонредното изборно собрание кое се одржа во понеделникот во КЦ „Јадро“. Беловски, кој...