fbpx
Таг: скратена постапка

таг: скратена постапка

„Смрди“ кога стратешки инвестиции од 800 милиони евра се носат по скратена постапка

Јавноста се најде затечена од расправата што се води деновиве за законите за четири стратешки инвестиции во енергетиката во вредност од околу 800 милиони евра не по нејзина вина, туку по вина на Владата. Намерите за инвестициите се искажани од страна на Владата уште во 2021 и во 2022 г. и тие намери биле реализирани преку јавен повик и...

Пратеник за пратеник, медиуми за пари – државните кампањи ќе се гласаат по скратена постапка

Со предложените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги кои се наоѓаат на разгледување пред пратениците, повторно ќе се овозможи одлив на милиони евра од државниот буџет за организирање на владини и општински кампањи во телевизиите и радио-станиците. Денеска пратениците од сите политички партии, со исклучок на Левица, ја поддржаа потребата од донесување на измените на Законот...

Македонски железници ќе добијат конкуренција – и приватници ќе возат по нашите пруги

Најголемиот државен загубар и единствена компанија која во моментов сообраќа по македонските пруги - Железници на РСМ Транспорт во иднина ќе добие конкуренција од приватни оператори. Во Собранието на РСМ во моментов по скратена постапка се усвојуваат предложените измени и дополнувања на Законот за железнички систем, со кој ќе се стави крај на државниот монопол во железничкиот сообраќај во...

Владата предлага поблаги казни за злоупотреба на службената должност и злосторничко здружување

Владата до Собранието го достави предлог-законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, со кои се предвидува намалување на затворските казни за злоупотребата на службената должност и овластувања. Предложените законски измени се доставени до парламентот за да се разгледуваат по скратена постапка, а Комисијата за европски прашања на денешната седница од 13 часот ќе го разгледува доставениот предлог како...

Законот за данок на солидарност доби поддршка да се носи по скратена постапка

Со 62 гласа „за“, еден воздржан и ниту еден против, Собранието денеска го поддржа донесувањето на Законот за данок на солидарност по скратена постапка. „Со оглед на тоа дека не се работи за обемен и сложен закон, се предлага да се донесе по скратена постапка. Целта на законот е секој да учествува во намирување на јавните расходи согласно своите економски...

Собранието го усвои дневниот ред на седницата, на која се разгледуваат петте владини закони со ЕУ знаменце

Собранието вечерва го усвои дневниот ред на 115-тата седница, откако претходно во претпладневните часови ја потврди потребата за носење на предложените измени на пет закони по скратена постапка, со употреба на системот на „европско знаменце“. Овие предложени законски измени Владата ги испрати до пратениците, откако претходно изминатиов петок беа усвоени на владина седница. Станува збор за предложените измени на Законот...

Коалиција за клима: Закони не се менуваат поради проект, туку поради заштита на животната средина

Коалицијата за клима бара законите кои се од областа на животната средина и на климатските промени да се носат во редовна постапка, бидејќи на тој начин ќе се овозможат јавни и стручни расправи на кои ќе се анализираат сите влијанија од предложените законски изменувања. За екологистите, менувањето на Законот за шуми и Законот за минерални суровини во скратена постапка е...

Во Собранието поднесен законот за номинирање стратешки партнер за изградба на автопати на Коридорите 8 и 10д

Пратениците Јован Митрески, Арбер Адеми, Сурија Рашиди, Кастриот Реџепи го поднесоа предлог-законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за изградба на автопатите на Коридорите 8 и 10д во земјава. Законското решение ќе се носи по скратена постапка и веќе е поставено на дневен ред на 45. Седница на Собранието на РСМ. Ваквиот потег доаѓа откако...

Опозицијата и власта се скараа за носењето закони по скратена постапка

Власта и опозицијата денеска се скараа околу предложените закони што се разгледуваа на 116 - та седница на Собранието. Од ВМРО - ДПМНЕ обвинија дека владејачкото мнозинство ја злоупотребува процедурата „скратена постапка“, со цел да се избегнат дебатите за законските решенија коишто се носат. Пратеничката од ВМРО - ДПМНЕ, Лилјана Затуроска рече дека се заобиколуваат процедурите кои едно законско...

Поднесени над 40 амандмани за Предлог – законот за јавно обвинителство

Над 40 амандмани поднеле политичките партии за Предлог - законот за јавно обвинителство, кој денеска се разгледува на седница на Комисијата за европски прашања. Опозициската партија ВМРО - ДПМНЕ поднела околу 20 амандмани, 16 се на СДСМ, 10 се на ДУИ и три на пратеничката Сурија Рашити. Претседателот на Комисијата, Артан Груби даде пауза веднаш по отпочнувањето на комисиската седница...

Предлог-законот за јавно обвинителство в четврток на комисиска расправа

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби за в четврток ја закажа седницата на која ќе се расправа за Предлогот на закон за јавното обвинителство и за Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители. Артан Груби во текот на денешниот ден имал консултации со координаторите на пратеничките групи и со претседателот на...

Пратениците дадоа зелено светло договорот со Грција да се разгледува по скратена постапка

Пратениците на денешната 51 седница на Собранието дадоа поддршка предлог-законот за ратификацијата на Договорот со Грција, кој беше потпишан во неделата од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, да се гласа по скратена постапка. Законот го образложи министерот за надворешни работи Никола Димитров кој рече дека е повеќе од неопходно Собранието да го разгледа овој закон...

Именувани замениците на генералниот секретар, јавниот обвинител чека на ред

Собранието на денешната седница ги именуваше Мики Милковски и Мирјана Кацарска за заменици на генералниот секретар на законодавниот дом. Двајцата се дипломирани правници, а Кацарска е со положени правосуден, нотарски и испит за извршители. По ова Собранието ја почна 22. седница, на која ги прифати предлозите на Владата по скратена постапка да бидат усвоени измените на законите за Судскиот совет,...

ВМРО-ДПМНЕ бара Законот за употреба на јазиците да не се носи во скратена постапка

Координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски и Илија Димовски, побараа да биде повлечен Законот за употреба на јазиците, кој денеска е на дневен ред на Комисијата за европски прашања во Собранието. Милошоски побара од законот да биде тргнато „европското знаменце“, бидејќи тоа се злоупотребува за да се забрза носењето закон кој е неуставен и спротивен на сите законски...

Џафери: Секој нормален пратеник ќе гласа за бришење на 5 јуни од Изборниот законик

Пратеникот и координатор на пратеничката група на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Талат Џафери денеска до Собранието поднесе предлог - измени на Изборниот законик со кои се бришат членовите во Законот каде што се напишани датумите за одржување на изборите. Џафери за „Мета“ вели дека во предлог - измените на законот нема нов датум, бидејќи за тоа одлучуваат лидерите на...

Измените на законот за кривична постапка пред пратениците

Измените и дополнувањата на Законот за кривична постапка денеска ќе се најдат пред пратениците во Собранието. Во измените, пратениците Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ и Муса Ибраими од ДУИ по иницијатива на шест адвокати бараат да се смени рокот предвиден во законот во кој одбраната треба да прибере докази кои се во нејзин прилог. Рокот предвиден во постоечкиот закон е 15 дена,...

Јавните обвинители ќе добиваат повисоки плати за прекувремена и за работа на празници

Јавните обвинители и судиите ќе добијат повисоки плати за прекувремена работа и за работа на празници од 35 до 50 отсто. Ова го предвидуваат предлог-законите за измени и за дополнување на Законот за плати на јавните обвинители, односно судии, кои веќе се во собраниска процедура по скратена постапка. Предлагач на двата предлог-закони е Владата, а претставници се министерот за правда,...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...