fbpx
Таг: Скопско лето

таг: Скопско лето

Грчко учество на „Скопско лето 2022“ под слоганот „Вложуваме во културата која нѐ спојува“

За првпат после многу години на фестивалот „Скопско лето“ 2022 ќе има и грчко учество под покровителство на Генералниот секретаријат за грчка дијаспора и јавна дипломатија при грчкото Министерство за надворешни работи и со поддршка од Канцеларијата за јавна дипломатија на Амбасадата на Грција во Северна Македонија. Во среда, 6 јули 2022, во 21:00 часот, јавноста ќе има можност да...

Со концерт во НОБ, вечерва се отвора 43 издание на „Скопско лето“

Со концерт на Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ'С, вечерва во салонот на Националната опера и балет (НОБ) ќе се отвори 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022, информираат организаторите. Концертот е под диригентска палка на Тимоти Редмонд, а се одржува на првиот ден на летото на Светскиот ден на музиката и е по повод затворањето на француското претседателство на...

Во петок ќе се одбележат 35 години од Младинското радио „Клуб 100“ и три децении од неговото згаснување

Со изложба на артефакти, документи, фотографии и снимки од работењето, во петок (23 јули), со почеток од 20 часот, ќе се одбележат 35 години од почетокот на работењето на Младинското радио „Клуб 100“ и три децении од неговото згаснување. Во текот на изложбата во Куршумли Ан, ќе има џем сешн со Деан Шкартов (Клержо), Венцислав Смаќоски (Клержо) и Влатко...

Со „Од оркестарот за публиката“ – опера без зборови, утре свечено се отвора фестивалот „Скопско лето“

42-то издание на фестивалот „Скопско лето“ свечено ќе се отвори утре, со почеток од 21 часот, со изведбата на „Од оркестарот за публиката“ - опера без зборови во Националната опера и балет (НОБ). Концертот на кој ќе учествува оркестарот на НОБ е под диригентската палка на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ. Режисер е Дејан Прошев. Ќе се изведуваат дела од...

Почна 39-то Скопско лето

Со  концертот на  групата  „Дадо Дганит“ од Израел во зградата на Македонска филхармонија, вчеравечер свечено беше отворено 39. издание на  фестивалот „Скопско лето“, кој традиционално почнува на 21 јуни - Светскиот ден на музиката, но и најдолгиот ден од годината. На свеченото отворање на овој фестивал, присуствуваше и градоначалникот Шилегов, кој официјално го прогласи за отворен. Во своето обраќање Шилегов нагласи...

Отворена културната манифестација „Скопско лето 2017“

Меѓународната културна манифестација „Скопско лето“ беше отворена синоќа со настапот на Омер Фарук Текбилек во Македонската опера и балет. - И оваа година, програмите ќе се реализираат на 18 локации и простори во Скопје, во театри, ликовни галерии, музеи, Старата скопска чаршија, Сули-ан, централното градско подрачје и на други места, кои во квечерините на летото се претвораат во летни сцени -...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...