fbpx
Таг: скопски маратон

таг: скопски маратон

В недела по 18. пат ќе се одржи Скопскиот маратон, пријавени се над 8.000 учесници

На 02.10.2022 (недела) точно во 8 часот наутро ќе стартува 18. издание на Скопскиот маратон. Трките кои секоја година се дел од големиот спортски настан во државата, - маратонот, полумаратонот, штафетниот маратон, - „ЕУ за спортот“ и трката на 5 км, овој пат ќе се одвиваат по делумно изменети патеки. Директорот на Виз Ер Скопски маратон, Кире Синадиновски, на денешната...

Медицинските техничари и сестри трчаа во чест на колегите што ја загубија битката со пандемијата

Членовите на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ беа дел од Скопскиот маратон и трчаа во чест на нивните колеги и колешки кои борејќи се против пандемијата го загубија својот живот, но и за оние кои сѐ уште се таму, во првите борбени редови. Здружението „За нас“ порача дека медицинските сестри се секогаш во кондиција,...

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски победија на Скопскиот маратон

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски се победници на 17-тото издание на Виз Ер Скопскиот маратон што се трчаше денеска во главниот град. Двајцата успеаја да постават нови државни рекорди во своите категории. Во женска конкуренција, Адријана Поп Арсова успеа да стигне на целта за 2 часа, 20 минути и 36 секунди, при што за три секунди беше побрза од...

Во недела ќе се трча 17-тиот Скопски маратон

Четирите трки од 17-тото издание на Виз Ер Скопскиот маратон ќе се трчаат во недела, на 3-ти октомври. Маратонот, полумаратонот и штафетниот маратон – ЕУ за спорт ќе започнат во 8:00 часот, а трката на 5 километри ќе се трча со старт во 8:10 часот. Стартот и целта на трката ќе бидат на платото пред главниот влез на Спортски...

Посебен сообраќаен режим во Скопје в недела, поради Скопскиот маратон и поради снимање филм

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека поради одржувањето на „Виз Ер Скопски маратон 2020“ в недела, 4 октомври, со почеток во 8.30 часот во Скопје ќе биде на сила посебен сообраќаен режим, при што полицијата во одредени периоди ќе ги пренасочува возилата и другите учесници во сообраќајот. Промени ќе има и во трасите на некои линии од јавниот автобуски...

Посебен сообраќаен режим од вечерва до утре, поради Скопскиот маратон

Поради утрешното одржување на традиционалната спортска манифестација „Виз ер Скопски маратон 2019“ со почеток во 08.30 часот, одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе воведе посебен сообраќаен режим долж трите тркачки патеки во рамки, почнувајќи од денеска во 19 часот, до утре (04 мај) до 18 часот. Имајќи предвид дека ќе се одвиваат трки со различна должина...

Поради скопскиот маратон, некои автобуси в сабота по привремени траси

Поради одржувањето на „Виз Ер Скопски маратон 2019“,  в сабота дел од автобуските линии што сообраќаат на трасатата на која ќе се одржува маратонот ќе имаат изменет режим на сообраќање, а некои воопшто нема да бидат во функција, известија од ЈСП - Скопје. Линиите 25 и 59 А нема да сообраќаат во периодот од 8 до 10 часот. Од 8 до...

Денеска градските автобуси во Скопје по изменети траси

Поради одржувањето на „Скопски маратон 2017“, денеска, во периодот од 7 до 14 часот, градските автобуси во Скопје, односно тие на ЈСП „Скопје“ и на приватните превозници, ќе сообраќаат по посебни траси, кои ќе отстапуваат од вообичаените линии. Toчниот распоред може да се види на веб-страницата на ЈСП „Скопје“.

В недела градските автобуси во Скопје по изменети траси

Поради одржувањето на „Скопски маратон 2017“, в недела, во периодот од 7 до 14 часот, градските автобуси во Скопје, односно тие на ЈСП „Скопје“ и на приватните превозници, ќе сообраќаат по посебни траси, кои ќе отстапуваат од вообичаените линии. Toчниот распоред може да се види на веб-страницата на ЈСП „Скопје“.

Во Градски парк се одржа „Авицена женска трка“

Во Градскиот парк во Скопје претпладнево се одржа петтата „Авицена женска трка“, која е дел од промотивните трки на „Виз ер Скопски маратон 2017“. Оваа трка секоја година добива сè поголема популарност и масовност, а оваа година „Авицена женската трка“ е влезена во календарот на Европската атлетска асоцијација. На „Авицена женска трка“ учествуваа рекорден број припаднички на женскиот пол, односно...

„Родова еднаквост“ и „Шарената револуција“ на Скопскиот маратон

Повеќе од 8.000 учесници од 46 држави денеска учествуваат на годинешниот „Виз ер - Скопски маратон“, кој се одржува по 12. пат. Маратонот се организира под покровителство на Град Скопје и на Мисијата на Европската Унија, а наградниот фонд изнесува 17.100 евра. Во рамките на маратонот се одржа и кампања за „Родова еднаквост“, организирана од УНПД. Десет лица облечени во...

Посебен сообраќаен режим за време на Скопскиот маратон

По повод одржувањето на манифестацијата „Виз ер - Скопски маратон 2016“, утре во периодот од 7.30 до 14 часот ќе биде изменет режимот на сообраќај. За време на маратонот, целосно затворен за сообраќај ќе биде булеварот Илинден, од крстосницата со улица ВМРО до булеварот 8 Септември. Во продолжение, затворена ќе биде десната коловозна лента во правец од булеварот 8 Септември до крстосницата...

В недела ќе се одржи Скопскиот маратон

Дванаесеттото издание на „Ви зер - Скопски маратон“ ќе се одржи в недела, со почекот во 8.45 часот, кај Порта „Македонија“. На маратонот ќе учествуваат 7.000 маратонци и рекреативци од 46 земји. Пријавените учесници можат да ги подигнат своите стартни пакети денеска и утре од 10 до 19 часот во холот на Конгресниот центар „Александар Македонски“, поранешната Универзална сала. Град Скопје за маратонот...

Камениот мост и Калето, вметнати во рутата на Скопскиот маратон

Скопскиот маратон годинава ќе се трча по изменета патека, во која се вметнати Камениот мост и скопското Кале, дознава „Мета“. Измените на патеката, како што објасни директорот на Скопски маратонот, Кире Синадиновски, биле предвидени со првичниот план за манифестацијата и не се поврзани со барокните зданија и споменици. - Патеката беше предвидена уште пред три години, бидејќи Камениот мост и Калето...

Годинешниот „Виз ер – Скопски маратон“ ќе биде најмасовен досега

Повеќе од 4.500 лица од 38 земји од светот досега пријавиле учество на годинешниот „Виз ер - Скопски маратон“, кој годинава ќе се одржи на 8 мај, по повод Денот на Европа. - Очекуваме 12. издание на Скопскиот маратон да биде најмасовно, како и најпосетено досега. Бројката до денеска e 4.500 пријавени учесници, а има уште еден месец и еден...

Голем интерес за годинешниот Скопски маратон

Годинешниот Скопски маратон според бројот на досега пријавените ќе биде најмасовен досега, соопшти организаторот на манифестацијата. „Ни остануваат уште 100 дена до најпопуларната и најмасовната спортска манифестација во Македонија, „Виз ер скопски маратон“. Како се доближуваме до датумот на одржувањето, 8 мај, така бројот на пријавени учесници се зголемува“, соопшти организаторот, Сојуз на спортови на Скопје. „Виз ер скопски маратон“ минатиот...

Маратонот низ историјата и Скопскиот маратон

Првиот Олимписки маратон се одржал на 10 април 1896 година, а победник на таа трка бил Спиридон Луис, кој патеката ја истрчал за 2 часа, 58 минути и 50 секунди. Првиот маратон за жени се случил во 1984 година на Летните олимписки игри во Лос Анџелес, Америка. Првата жена-маратонец што победила на тој маратон е Јоан Беноит, која маратонот го истрчала за...

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...