fbpx
Таг: Скопски колажи

таг: Скопски колажи

„Скопски колажи“ – претставување на поетесата Валентина Бакти утре во Буква

Во кафе-книжарницата Буква, утре (27 јули), со почеток во 20 часот ќе се одржи настанот „Скопски колажи, претставување на Валентина Бакти“, каде српската поетеса ќе се претстави со изложба. „'Скопски колажи' е еден вид омаж на Валентина Бакти посветен на Скопје. Се состои од изложба на колажи и писма. Писмата се разменувани за време на нејзиниот резиденцијален престој во Скопје...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...