fbpx
Таг: складиште

таг: складиште

„Макпетрол“: Регулаторната комисија нè присилува да вршиме складирање нафта

„Заклучокот на Регулаторната комисија за енергетика, освен што е незаконски, има и елементи на присила бидејќи го продолжи важењето на постојната лиценца на „Макпетрол“ АД - Скопје за уште една година, без да побараме такво нешто“, се вели во реакцијата на компанијата во врска со одлуката на Регулаторна комисија за енергетика да ја продолжи лиценцата на „Макпетрол“ АД – Скопје за складирање...

Во Сирија бомбардирано складиште за гориво, 12 лица загинати

Воени авиони бомбардираа складиште за гориво во северниот дел на Сирија, кој е под контрола на опозицијата, при што загинаа најмалку 12 луѓе. Сириската Опсерваторија за човекови права соопшти дека телата се пронајдени во бомбардираниот дел во провинцијата Идлиб, додавајќи дека биле изгорени до непорепознатливост. Опсерваторијата наведува дека засега не е познато дали жртвите се цивили или борци. Лидерот на Високиот преговарачки...

Бројот на загинати во Тианџин достигна 112 лица

Билансот на загинати во експлозијата во кинескиот град Тианџин порасна на 112 лица, јави кинеската новинска агенција „Синхуа“. Во инцидентот, кога во складиште за опасни хемикалии во средата изби пожар, а потоа се случија низа експлозии, повредени се повеќе 750 луѓе, а 85 пожарникари и понатаму се водат како исчезнати. Помеѓу 112 загинати има најмалку 21 пожарникар, што оваа несреќа ја прави...

Бројот на жртвите во Кина се зголемува, се слушаат нови експолозии

Нови експолозии го потресуваат градот Тианјин во Кина, каде во експлозија во складиште со хемиски производи која се случи во средата загинаа 85 лица. Кинеската новинска агенција „Синхуа“ јавува дека се слушнале седум нови експлозии и дека од нив повторно се разгорел оган, а во воздухот можат да се видат црни облаци од чад. Издадена е наредба да се евакуираат жтелите во...

Во експлозијата во Кина загинаа 44 лица, повеќе од 500 повредени

Бројот на загинати во силната експолозија во складиштето со опасен материјал во кинескиот град Тианјин се зголеми на 44, додека повредени се повеќе од 500 лица, јави утрово кинеската новинска агенција „Синхуа“. Полицијата во Тианјин соопштила дека почетната експлозија ја предизвикала пратка во еден од магацините, а дека раковдството на компанијата е приведено. Околните населби на третиот по големина град во...

Експлодирало складиште со нафта во Кина

Во градот Тианјин, јужно од Пекинг, експлодирало складиште со нафта што предизвкикало големо оштетување на околните згради. Според првичните информации, дошло до помала експлозија во еден од резервоарите, но верижната реакција резултирала со огромна експлозија. Сè уште не е позната причината за експлозијата. https://www.youtube.com/watch?v=zEberOX33_Y   https://www.youtube.com/watch?v=aSjif0gcufM

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...