fbpx
Таг: ситуација

таг: ситуација

Од 800 тестирани текстилни работници во Штип, 126 се позитивни на ковид-19

„По неколкудневното тестирање на над 800 работници во седум штипски текстилни фабрики, може да се каже дека состојбата со ковид-19, 90 отсто е ставена под контрола“, вели директорката на Центарот за јавно здравје во Штип, Марија Димитрова. Таа појасни дека од вкупниот број на тестирани лица, 126 се позитивни или 15,7 отсто од тестираните. Најголем дел од позитивните, или...

Манчевски: Потребен е итен трансфер на власта за да се закажат локалните избори

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска посочи дека е потребно претседателот на државата, Ѓорге Иванов, веднаш да го даде мандатот за составување нова влада за да се стави крај на блокадата на демокатските процеси, која, во спротивно, ќе кулминира на 15 мај, кога им престануваат мандатите на градоначалниците и на советите на општините. - Македонија има итна потреба од нова влада, која...

Коѕиас: Ние сме за постоење на единство во БЈРМ и не се мешаме во внатрешната политика

Шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, испрати јасна порака дека Грција ги поддржува стабилноста и единството во Македонија. Во говор за време на презентација на книгата на ексминистерот и европратеник Никос Сфунакис за грчката надворешна политика, Коѕиас порача дека остро се противат на идеите за дестабилизација на Балканот и за промена на границите во регионот. „Грција постојано ја поддржува стабилноста во регионот,...

Вучиќ загрижен за ситуацијата во Македонија, за утре свика седница за безбедност

Српскиот премиер Александар Вучиќ вечерва изјавил дека е многу загрижен за случувањата во Македонија и дека тоа што се случува не е само македонски проблем туку „проблем на сите што живеат тука“, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Вучиќ апелирал граѓаните на Македонија сите проблеми да ги решаваат на мирен начин. „Ги замолувам сите во Македонија оваа порака да ја разберат како...

Ситуацијата со отпадот во Македонија е очајна, предупредува „Ајде Македонија“

Македонија се наоѓа во очајна состојба во справувањето со отпадот и со можностите кои постојат доколку поинаку се постапува со него, предупредуваат од Асоцијацијата за чиста животна средина „Ајде Македонија“, а по повод 22 Април - Денот на планетата Земја. „Ситуацијата со управувањето со отпадот во Република Македонија се карактеризира пред сè како супстандардна и неефикасна, а системот е попречен...

Вучиќ: Ја следиме ситуацијата во Македонија, но не се мешаме во внaтрешните работи

Србија ја следи ситуацијата во Македонија и во БИХ и ќе направи сè да ги сочува мирот и стабилноста, но нема да се меша во внтарешните работи на своите соседи, изјавил денеска премиерот на Србија, Александар Вучиќ, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Ова Вучиќ го изјавил по средбата со претседателот на владата на германската покраина Хесен Фолекер Буфије, со...

Ротшилд: Светот во 2016 година го чека нова економска криза

Ситуацијата во светската економија и на берзите и годинава ќе се влоши, а најтешко ќе им биде на земјите што зависат од цените на суровините, наведува во писмото за клиентите на неговата компанија „РИТ Капитал партнерс“, Џејкоб Ротшилд, еден од најмоќните луѓе во светот. - Во последните неколку години, земјите во развој забрзано се задолжуваa, а сега кредитите им доаѓаат за наплата....

Вонреден состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за вечерва свика вонредна седница за ситуацијата во Сирија. Состанокот бил свикан на барање на руското министерство за надворешни работи, за да се разговара за повикот на Турција во Сирија да бидат испретени копнени сили, пренесува агенцијата АФП. Турција предложи заедничка копнена операција во Сирија со своите меѓународни сојузници, тврдејќи дека таквата интервенција е...

Маратонот, трибини, концерти и натпревари настрадаа поради Куманово

Поради актуелната безбедносна ситуација и случувањата во Куманово за време на викендот, откажани и презакажани се повеќе настани и манифестации. ВМРО-ДПМНЕ за недела, 10 мај, имаа закажано голем народен собир во Велес, но поради безбедносната ситуација, партијата го откажа собирот. Поради безбедносни причини откажан беше и Скопскиот маратон, што требаше да се одржи во недела со почетокот во 8.45 часот, а...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...