fbpx
Таг: Сите за МКЦ

таг: Сите за МКЦ

„Сите за МКЦ“ со барања до Град Скопје – регуларен конкурс за избор на директор и зголемување на буџетот

„Кратењето на програмскиот буџет на МКЦ за 92% е крајно неприфатливо и сериозно ја загрозува способноста на МКЦ да ги одржува мноштвото културни настани кои редовно ги одржува години наназад. Дополнително, поставувањето в.д. директор кој не е од сферата на културата и не е од редот на вработените на МКЦ е крајно нерегуларно и повторно ја загрозува способноста на МКЦ да функционира со полна пареа како што функционирало со години“, се вели во писмото на „Сите за МКЦ“

Со герила акција, движењето „Сите за МКЦ“ продолжува да се спротивставува на кратењето на буџетот

На овогодинешниот музички фестивал „Земјотрес“, неформалното движење „Сите за МКЦ“, повторно го изрази својот револт преку герила акција, со што продолжи да се спротиставува на енормното кратење на програмскиот буџет на институцијата Младински културен центар (МКЦ) за 84 отсто во споредба со лани, информираат од движењето. За време на саботниот настап на Дина Јашари на „Земјотрес“ беше пуштено големо платно...

Буџетот скратен, директорот спастрен: По половина век постоење, МКЦ Скопје е на колена

Помалку од еден месец откако Младинскиот културен центар во Скопје (МКЦ) одбележа половина век од своето основање, култната институција посветена исклучиво на младите се соочува со најтешкиот период во богатата историја. За време на мандатот на градоначалничката Данела Арсовска, во МКЦ има драстично намален буџет, смени на директори, протести, заклучени врати и многу нејаснотии. Поранешниот директор, а сега раководител на...

Почна протестниот собир пред Младинскиот културен центар: „Сите за МКЦ“ (Видео+Фото)

Под мотото „Сите за МКЦ“, на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје, денеска се одржува собир за одбрана на оваа културна институција од обидите за политизација и поради кратење на парите. Протестот е организиран е од колективот „Гола планина“, а ќе трае од 12 до 16 часот. Според најавата за настанот на Фејсбук, целта е „сите ентузијасти и љубители...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...