fbpx
Таг: систем

таг: систем

Со помош од ЕУ во вредност од 4 милиони евра ќе се јакне здравствениот систем за брз одговор на заразни болести

Со помош на ЕУ, во Македонија се реализира проект за јакнење на здравствениот систем и брз одговор на заразни болести ковид-19 преку кој ќе се обезбеди опрема во вредност од околу 4 милиони евра. „Го финализираме стратешкиот документ - 10 годишната стратегија за развој на здравството, со поддршка на Европската унија. Со ова, ќе овозможиме унапредување на здравствената заштита, поголемо...

МИОА изработи нов систем за непречена размена на документи помеѓу институциите по електронски пат

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција го претстави новиот Националниот систем за управување со документи-ДМС. Станува збор за унифициран систем наменет за подобрување на работењето на државните институции. Со овој систем процесирањето на документите и спроведувањето на работните процеси во институциите може да се одвива целосно електронски. „Со имплементација на ДМС и дигитализацијата на работните процеси...

Промовирана салата „Една точка за услуги“ со која ќе се надминат долгите шалтерски редови

Денеска официјално беше промовиран новиот изглед на салата „Една точка за услуги“ во Скопје. Како што посочи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, станува збор за целосно нов принцип и култура на работа во јавната администрација. - Шалтерите конечно се минато, вработените работат во пријатна атмосфера, а граѓаните веќе нема да бидат дел од долги шалтерски редови -...

Со „зелени и паметни даноци“ владата ќе го намалува загадувањето

Воведување „зелено оданочување“ за да се стимулират даночните обврзници да ги намалат активностите кои придонесуваат за загадувањето е еден од петте клучни приоритети дефинирани во „Стратегијата за реформа на даночниот систем 2020-2023“ што ја објави Министерството за финансии. Останатите четири главни приоритети на кои ќе се работи во следните три години се поголема праведност во оданочувањето, поголема ефикасност и продуктивност...

МЕПСО започна со модернизација на најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје

МЕПСО започна со модернизација на трансформаторската станица „Скопје 4“ и со овој проект ќе се замени со нова 110 (киловолтна) високонапонска опрема која е во функција над 40 години. Ревиталзацијата на најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје со квалитетна електрична енергија е проект во кој ќе бидат вложени 4,9 милиони евра. Според генералната директорка на АД МЕПСО Ева Шуклева, со...

„Спектартермо“ ќе го одржува гасоводниот систем Деве Баир-Скопје

„ГА-МА“ АД Скопје склучи договор со друштвото за градежништво и градежно занаетчиски работи „Спектартермо“ ДОО Скопје во вредност од 129.800.000 денари или околу 2,1 милиони евра со вклучен ДДВ за тековно оддржување и итни приклучоци по должина на преносниот гасоводен систем Деве Баир-Скопје, разводните гасоводи и градските мрежи на „ГА-МА“. Склучениот договор со компанијата е по распишан тендер. „ГА-МА“ е во...

УЈП: Личните податоци од „МојДДВ“ се чуваат единствено во нашиот систем

Управата за јавни приходи испрати реакција на текстот на „Мета.мк“ со наслов „Апликацијата МојДДВ сè уште нема Политика на приватност, од УЈП без одговор”, во која се вели дека „одговор на прашањето за Политиката на приватност која што се однесува на податоците кои што се обработуваат преку користењето на „МојДДВ“ од страна на Управата за јавни приходи е доставен...

Се воведува ред во системот за водење евиденција на бројот на вработени во институциите

Со стопирање на платата на институциите кои ги немаат внесено податоците за своите вработени во системот, Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во соработка со Управата за јавни приходи (УЈП) се обидуваат да го решат проблемот со невнесување на податоците за вработените во Информациониот систем за управување со човечки ресурси - ИСУЧР. Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан...

Закон за основно образование: Мора да ги вратиме изгубените вредности кај учениците

Новиот Закон за основно образование кој е во собраниска процедура и кој е актуелен изминатиов период, предвидува повеќе промени. Она што е интересно за анализа е тоа што во целите е наведено дека ова ќе биде документ чија примена треба да започне да создава деца со поголема самодоверба, деца што образовниот процес ќе ги учи на почит, на разбирање,...

ОЕЦД: Оценките што ги пишуваат наставниците не се веродостојни

Повеќе од две третини или 70,7 отсто од петнаесетгодишниците во Македонија немаат основни вештини за читање. Посебно загрижува фактот дека во земјата има голем број ученици кои не стекнуваат основни вештини и за математика. Ова го пишува во последното резиме на прегледот на образовниот систем, на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), кои даваат препораки за тоа, што...

Интервју, Петар Атанасов: Сакав да бидам министер оти малку се прави во образованието

Во образованието владата прави малку, или недоволно. Оттука мојата реакција и желбата да го водам овој ресор, со целосна одговорност, вели во интервју за „Мета“ доскорешниот заменик-министер за образование, Петар Атанасов, кој со ова потврдува дека една од причините за оставката е и амбицијата да стане министер. Тоа синоќа во телевизиско интервју го кажа и премиерот Заев „тоа го направи...

УЈП: Поради привремена интервенција на системот е-персонален данок, повремено не работи

Управата за јавни приходи во 2019 информира дека доставувањето на претпополнети Годишни даночни пријави за 2018 година се одвива на високо ниво. „Со цел да се обезбеди непречено генерирање и доставување на претпополнети ГДП, можно е во текот на процесот да се појави потреба од привремена интервенција поради што кус временски период системот е-Персонален данок (е-пдд) за време на интеревенцијата...

Серверот на УЈП за менување на лозинка не работи, граѓаните не можат да си ја проверат даночната пријава

Даночните обврзници – физички лица треба да влезат во својот кориснички профил, кој го регистрираа на системот „е-Персонален данок“, и до крајот на мај имаат рок да ја потврдат или коригираат претпополнетата Годишна даночна пријава. Но, системот денеска има потешкотии во работата. Постои серверски проблем, поради кој, доколку граѓаните се обидат да ја сменат лозинката системот дава грешка. Бидејќи не...

„Црвени знаменца“ ќе алармираат за ризик од корупција на системот за јавни набавки

Реформата на системот на јавни набавки е еден од главните приоритети, јавните набавки се една од клучните алатки во економските политики на една Влада и веројатно се највидливиот сигнал за доброто управување со јавните финансии, рече денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на прес-конференција по повод завршување на проектот за „Зајакнување на праксата на јавни набавки“ имплементиран од Бирото за јавни набавки...

Oпштините побрзо ќе ги услужуваат граѓаните со софтверот за градежно земјиште

Министерството за транспорт и врски го предаде на Заедницата на единиците на локалните самоуправи (ЗЕЛС) софтверскиот систем „е-Градежно земјиште“ кој треба да го користат општините во Македонија. Оваа софтверска програма има за цел да им овозможи на граѓаните да ја спроведат целата постапка по поднесени барања за отуѓување, за давање на долготраен и краткотраен закуп, за давање на право на трајно...

Заев ги поздрави оставките во Антикорупциска комисија

Убеден сум дека на Македонија и треба сериозна Антикорупциска комисија која што ќе биде поставена според сите меѓународни практики, ќе биде будното око на следење на извршната власт и сè што има допир со народните пари, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за оставките во оваа комисија. Тој додаде дека потребна е таква институција која што ќе биде еден од најголемите...

Европскиот парламент го одобри воведувањето на системот за влез на странци

Заедничкиот електронски систем за регистрација на сите државјани на земји што не се во ЕУ при нивниот влез во шенген-зоната беше поддржан од Европскиот парламент на пленарна седница во Стразбур. Системот кој би требало да профункционира во 2020 година, односно Влез/излез-систем (Entry/Exit System -EES), ќе ги содржи името, копија од пасошот, отпечатоци од прстите, биометриска фотографија, датум и место на влез...

МЗШВ плати 207.000 евра долг за системот за наводнување на Јужно-вардарска Долина

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска плати 207.000 евра заостанат долг, за консултантски услуги за втората фаза од проектот „Програма за наводнување Јужно-вардарска Долина“. На овој начин, како што информираат од министерството, се откочува реализацијата на проектот, која беше блокирана поради тоа што претходната влада не плаќала редовно за консултантски услуги во изминатите две години. „Со подмирувањето на долгот овозможивме меѓународниот...

Пад на електронскиот систем ги откажа летовите на „Бритиш ервејс“

Авиокомпанијата „Бритиш ервејс“ ги откажа сите летови од лондонските аеродроми Гетвик и Хитроу поради проблеми со компјутерскиот систем. Како што наведуваат британските медиуми, на патниците им е речено да не патуваат од аеродромите на британската престолнина поради големите гужви на терминалите. Сите авиони на „Бритиш ервејс“ се приземјени. Од компанијата соопштуваат дека големиот системски пад предизвикал прекин на работата на операторите низ...

Нухиу: Системот за снимање на командите во МВР не функционирал од 2014 година

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, во интервју во емисијата „Патот кон...“ на „Алсат М“,  открива дека во МВР , уште пред три години, не функционирал системот за снимање на командите. - Побарав да се направи увид и проценка дали се снимени сите команди што се издадени преку тетра-системот. Повикав експерт од Германија и тој процени дека два сервера не...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...