fbpx
Таг: сиромаштија

таг: сиромаштија

Протест за намалување на менструалната сиромаштија – „5% данок на производи за менструална хигиена сега!“

Намалување на менструалната сиромаштија, бидејќи менструалната хигиена не е привилегија, туку прашање од јавен интерес, беше едно од неколуте барања кои активистки од неколку граѓански организации на мирен протест пред Министерството за финансии денес ги упатија до надлежните институции. Тие побараа намалување на ДДВ-то и субвенционирање на менструалните производи во основните и средните училишта и јавните тоалети, на товар на...

ДЗС: 451.900 граѓани живеат под прагот на сиромаштијата, од нив 30,3 отсто се деца до 17 години

Според податоците кои денеска ги објави Државниот завод за статистика (ДЗС), бројот на сиромашни граѓани кои живеат под прагот на сиромаштијата во земјава во 2020 година изнесувал 451.900. Според Лаекенските индикатори за сиромаштија, стапката на сиромашни лица во 2020 година изнесувала 21,8 проценти, што е зголемување во однос на 2019 година кога тој процент изнесувал 21,6 проценти. Стапката на сиромаштија на...

Малолетничките бракови се клучната причина за прекин на образованието, но не и единствената

Наметнато од неискоренетите стереотипи во традиционалните семејства, според искуството на експертите, најчесто очекувањата се дека девојчињата Роми треба да останат во семејството, да помагаат околу домаќинството, да се грижат за своите помали браќа и сестри, а таму каде што има млади мајки да се грижат за своите деца. Тоа е и клучната и главната причина зошто го напуштаат образованието,...

Промовиран првиот индекс за повеќедимензионална детска сиромаштија во земјава

Првиот индекс за повеќедимензионална детска сиромаштија во земјава беше промовиран вчера на настанот на тема „Сиромаштијата кај децата во Северна Македонија – семејните примања не се единствениот фактор“ во организација на институтот за економски истражувања и политики, Finance Think и со поддршка на преставништвото на УНИЦЕФ во Македонија. На овој Форум на политики беше презентиран истражувачкиот труд изработен од институтот...

Треба интерсекторска соработка за да се надмине менструалната сиромаштија

„За да се надмине менструалната сиромаштија и да се разбијат табу темите поврзани со менструацијата потребна е интерсекторска соработка меѓу министерствата, општините и училишта“, порачаа активистките за заштита на женските права од „Тииииит! Инк.“ и „Реактор – истражување во акција“ и претставничката на Министерството за здравство Сања Саздовска. Иако кај нас не е прв пат да се говори за менструацијата,...

Стапката на сиромаштија во 2019 година се намалила за 0,3 отсто во однос на претходната 2018 година

Стапката на сиромашни лица во Македонија лани изнесувала 21,6 отсто и била намалена за 0,3 отсто во однос на 2018 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. И покрај континуираното намалување на стапката на сиромаштија, и во 2019 година високи 448.100 лица во земјава живееле под прагот на сиромаштијата. Притоа, 41,7 отсто од невработените лица во земјава спаѓале...

Над 30.000 лица бараат по 1.000 денари помош од државата за трошоци за енергија

Растат списоците со енергетски сиромашни граѓани во државава кои немаат средства за да ги платат трошоците за енергетските услуги, како греење, осветлување, користење на електрични апарати или затоплување на домот, проблеми со кои се дефинира поимот - енергетска сиромаштија. Паричната помош што од државата ја добива оваа група на граѓани е 1.000 денари за домаќинство. Пред 4 години оваа сума...

Албанија ќе биде економски најпогодена земја од пандемијата со ковид-19 во регионот

Албанија се смета за економски најзагрозена земја во регионот од ефектите на пандемијата со ковид-19. Светската Банка и ЕБОР сметаат дека стопанството на Албанија ќе биде најпогодено, а како последица ќе дојде до зголемување на нивото на сиромаштија. Светската Банка за Северна Македонија изнесува пооптимистични сценарија, пишува „Порталб.мк“. Меѓутоа, кои се причините за проценките на меѓународните институции во нивните прогнози...

Светска банка со позитивна оцена за реформите на системите за социјална и детска заштита

Светска банка дава позитивна оценка за реформите на системите за социјална и детска заштита, предложени од Министерството за труд и социјална политика, со кои се очекува трајно да се намали сиромаштијата во Македонија и да се обезбедат еднакви услови за раст и развој за секое дете, информираат од МТСП. Во рамките на извештајот се препорачува и поддржува трансформација на програмата...

Речиси половина од платите во Македонија не се пријавуваат реално

Високата стапка на невработеност на корупција и на сиромаштија се ризици за појава на скриена економија во Македонија, Албанија и Косово се вели во истражувањето кое беше презентирано во рамките на Регионалниот форум за скриена економија, кој денеска се одржува во „Холидеј Ин“. Скриените плати, се уште се еден од најголемите проблеми и подразбираат целосно или делумно непријавување на приходот...

Царовска: Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија

Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија, а целта е на среден рок стапката на сиромаштија да се намали под 16 проценти во 2020 година, вели министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата (17 октомври). Таа вели дека за исполнување на целта, клучен е економскиот развој кој ќе значи повеќе...

„Балкански барометар 2017“: Сиромаштијата и корупцијата и понатаму најголеми проблеми

Незадоволството на жителите во регионот на Југоисточна Европа е сè уште над просекот, но полека се намалува, а невработеноста, сиромаштијата и корупцијата и понатаму се меѓу главните проблеми. Ова се дел од заклучоците претставени во истражувањето „Балкански барометар 2017“, што се извршува по нарачка на Регионалниот совет за соработка (РCC) на повеќе од 8.000 испитаници во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово,...

Царовска: 220.000 работници се сиромашни, односно секој трет вработен

Според податоци од Министерството за труд и социјална политика, 220.000 работници, односно секој трет вработен е сиромашен, додека според одредени индикатори на Еуростат за 2015 година, 8,9 проценти од вработените се сиромашни. Ова денеска го истакна министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која се обрати на шестата национална конференција на сиромашни и социјално исклучени лица во организација на Македонската...

Инсталација „Леб за сите“ поставена во центарот на Скопје

Инсталација на џиновски леб со натпис „Леб за сите“ и статистички податоци кои укажуваат на социо-економската состојба во државата, сиромаштијата и на нискиот стандард на граѓаните е поставен во центарот на Скопје, на мини-плоштадот меѓу булеварот Партизански одреди и улицата Аминта Трети (кај дирекцијата на „Службен весник“). „Стапката на сиромашни лица во Република Македонија изнесува 21,5 отсто или повеќе од 450.000...

Просечниот личен доход е 302 евра месечно, а кај најбогатите тој изнесува 4.180 евра

Просечниот личен доход лани изнесувал 302 евра месечно, а најбогатите (еден процент) во Македонија имале просечен доход од околу 4.180 евра месечно, објави Министерството за финансии врз основа на податоци од Управата за јавни приходи. Од Министерство за финансии велат дека „бројките покажуваат дека Македонија е со висока стапка на доходовна нееднаквост помеѓу граѓаните“. - Педесет проценти од луѓето во Македонија што...

СДСМ: За зајакнување на економијата, украдените пари ќе се враќаат во буџетот

„Граѓаните ќе дознаат и ќе видат какви злоупотреби се правени и за каков луксуз се трошени нивните пари во изминатите 11 години што предизвика 500.000 граѓани, заради таквото расипничко однесување на ВМРО-ДПМНЕ и на Никола Груевски, да живеат под прагот на сиромаштијата“, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека тоа е најголемиот...

Светска банка ќе издвои 57 милијарди долари за Африка

Светска банка соопшти дека ќе издвои околу 57 милијарди долари за инвестиции во следните три години во државите во Африка. Најголем дел од тие средства, 45 милијарди долари, ќе ги издвои Агенцијата за меѓународен развој во рамките на Светска банка, која ќе дава бескаматни кредити на најсиромашните земји. Претседателот на Светска банка, Џим Јонг Ким, оваа недела ќе ги посети Руанда...

Дополнително осиромашиле 75 отсто од домаќинствата во Грција

Средната класа во Грција полека се топи и дури 75 отсто од домаќинствата во Грција дополнително осиромашиле во текот на 2016 година поради рестрикциите во текот на изминатите години и товарот од сè поголемите даноци. Половината од Грците се подготвени да ја напуштат земјата. Овие поразителни резултати ги покажа годишното истражување на Конфедерацијата на занаетчиите и на трговците во Грција. Грчките медиуми ударно...

445.000 граѓани живееле под прагот на сиромаштија во 2015 година

Стапката на сиромашни лица во Македонија во 2015 година изнесувала 21,5 проценти, објави Државниот завод за статистика. Минатата година 445.000 граѓани живееле под прагот на сиромаштија, кој за едночлено домаќинство изнесува 78.000, а за четиричлено домаќинство 164.000 денари годишен приход. Највисока стапка на сиромаштија има кај најмладите, односно децата до 17 години, и таа изнесувала 28,6 проценти, а најниска кај највозрасните, односно...

Минатата година 21,5 отсто од граѓаните биле сиромашни

Стапката на сиромашни лица во Македонија во 2015 година изнесувала 21,5 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика. Анализирано по типови на домаќинства, стапката на сиромаштија на домаќинствата составени од двајца возрасни со две издржувани деца е 22,8 отсто. Стапката на сиромашни вработени лица е 9 проценти, додека стапката на сиромашни пензионери е 7,2 проценти. Коефициентот „џини“ (мерка за нееднаквоста во распределбата на...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...