fbpx
Таг: сиријци

таг: сиријци

Тројца Сиријци испратени од ИД, уапсени во Германија

Германската полиција уапсила тројца Сиријци под сомневање дека биле пратени од Исламска држава за да извршат напади, соопштиле од федералното обвинителство, јавува „Би-би-си“. Тројцата Сиријци, на возраст од 17, 18 и 26 години, биле уапсени по серијата полициски претреси на локации во сојузните држави Шлезвиг - Холштајн и Долна Саксонија, извршени утрово. Засега не се најдени податоци за конкретни мисии и...

Двајца Сиријци уапсени во Грција поради обид за силување на волонтерка од САД

Грчката полиција уапси двајца бегалци од Сирија под обвинение дека се обиделе да силуваат волонтерка од Соединетите Американски Држави. Дваесетгодишната Американка, волонтер во бегалскиот камп кај Синдос во Солун пријавила дека тројца бегалци од Сирија се обиделе да ја силуваат за време на екскурзијата организирана за бегалците во Пиерија. Уапсените бегалци се на возраст од 23 и 24 години,...

Турција воведува визи за Сиријците што доаѓаат по воздушен и по поморски пат

Турција денеска воведе визи за Сиријците што во земјата влегуваат по воздушен или поморски пат, во обид да го намали приливот на мигранти. Турското министерство за надворешни работи соопшти дека цел на новата регулатива е да се намали бројот на Сиријците што во Турција стигнуваат индиректно од други земји, како што се Либан или Египет. Во соопштението се истакнува дека Сиријците кои во Турција...

Македонија ги активира филтерот и дневните квоти за транзит на мигранти?

Дневниот извештај на Министерството за внатрешни работи (МВР) за бројот на мигранти на кои вчера им биле издадени потврди за искажана намера за барање азил покажува дека полицијата на јужната граница регистрира само државјани на Сирија, Авганистан и од Ирак. „Во периодот од 00.00 до 24.00 часот на 19 ноември 2015 година, издадени се потврди на вкупно 2.589 странски државјани....

Германија: Третина од азилантите имаат лажно сириско државјанство

Германските власти објавија податок дека дури третина од тие што поднеле барање за азил во оваа земја, изнеле лажни тврдења за своето сириско потекло. Од почетокот на годинава во Германија пристигнале стотина илјади бегалци од Африка и од Блискиот Исток во потрага по засолниште. Од Берлин нагласија дека засега ќе се откажат од враќање на Сиријците во европските земји од кои дошле,...

Канада дава 10.000 иселенички визи на Сиријците

Канадската влада најави дека ќе прифати 10.000 сириски бегалци во текот на следната година и така ќе го поедностави и ќе го забрза процесот на барања за влез во таа држава. Граничната полиција повеќе нема да бара доказ за статус бегалец, туку наместо тоа „ќе претпостави дека тие бегаат од војната, што ја задоволува дефиницијата бегалци, што ќе ја забрза...

Ограбиле Сиријци и им одзеле 900 евра

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.У. (46) од Битола, В.А. (22) и Е.А. (19) од Велушина – Битола, поради постоење на основи за сомневање дека извршиле разбојништво. Пријавените, на 20 февруари годинава, околу 19.30 часот, на патот помеѓу селата Барешани и Олевени, во близина на Битола, пресретнале четворица сириски државјани, на кои им одзеле мобилни телефони, документи и 900 евра. Веднаш потоа почнале да...

Велешанец осомничен за разбојништво над сириски мигранти

Дваесет и четиригодишен велешанец е осомничен дека заедно со уште две засега непознати лица, во ноември минатата година, извршил разбојништво над тројца илегални мигранти од Сирија, информираат од полицијата. Станува збор за К.Г. (24), против кој СВР Велес, во соработка со надлежното основно јавно обвинителство, поднел пријава за разбојништво. Според полицијата, кон крајот на ноември минатата година, осомничениот, заедно со уште...

Тројца Сиријци се обиделе да преминат граница со лажни пасоши

Полициски службеници, на граничниот премин Табановце, вчера привеле три лица кои се обиделе да ја преминат границата со лажни пасоши. Според полициските информации, вчераутро, околу 5.30 часот, на граничниот премин за излез од земјата се пријавило возило, марка „сеат леон“, што го управувало лице со холандска лична карта, а во автомобилот со него патувале и три лица со холандски патни...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...