fbpx
Таг: Сирија

таг: Сирија

Џон Ален: Ќе ги победиме џихадистите во Кобане

Џихадистите на Исламска држава самите се доведоа во позиција да бидат лесна мета, доведувајќи ги своите борци во сирискиот град Кобане, соопшти пензиониранит американски генерал Џон Ален. - На тој начин меѓународната коалиција можеше да ги бомбардира - додаде Ален. Ален, кој е координатор на коалицијата предводена од САД во борбата против џихадистите во Сирија и во Ирак, вели дека според...

Албанија: Уапсени осум лица за шверц на оружјe за Сирија

Албанската полиција уапси осуммина лица кои се обидела да прошверцуваат оружја за Сирија. Како што соопшти полицијата, Групата албански државјани е уапсена во Тирана и во градовите Шијак и Драч. При апсењето, кај лицата се пронајдени седум автоматски пушки, две сачмарки, шест пиштоли, пет бомби и муниција. Полицијата соопшти дека трага по уште четворица осомничени, кои се во бегство,...

ОН: ИСИС врши масовни воени злосторства

Џихадистите на Исламска држава се одговорни за злосторства од масовни размери во Сирија, каде вршат терор, обезглавуваат, каменуваат и стрелаат цивили и војници, стои во извештајот на истражителите на Обединетите нации. Извештајот на ОН се темели на разговори со повеќе од 300 мажи, жени и деца кои побегнале или сè уште живеат во упориштата на ИСИС во североисточна Сирија, вклучувајќи го...

САД: Чак Хејгел најави засилување на нападите врз ИСИС

Секретарот за одбрана на САД, Чак Хејгел, денеска најави интензивирање на воздушните напади против ИСИС во Ирак. Хејгел, образложувајќи ја стратегијата на САД во Конгресот, изјави дека ирачките сили се сè поефикасни и дека коалицијата што ја предводат САД, ќе го засили темпото и интензитетот на воздушната кампања против исламските екстремисти. Тој оцени дека борбата против ИСИС во Ирак и во Сирија...

Албанец загина во Сирија

Албанец од редовите на ИСИС загина во Сирија, јавуваат балканските медиуми. Станува збор за албанскиот државјанин Шкелзен Думани од Пешкопеја, кој повеќе од една година се борел во Сирија на страна на екстремистите. Информациите за неговиот идентитет и за загинувањето ги потврдија и неговите роднини. Како што јавува албанскиот весник „Газета тема“, 39-годишниот Шкелзен Думани го финансирал и организирал заминувањето на...

Сирија: Убиени 800 екстремисти

Повеќе од 800 екстремисти и околу 50 цивили загинаа од средината на септември во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз позициите на ИСИС и другите екстремисти, соопшти опозициската Сириска опсервација за човекови права. Како што прецизираше организацијата, чие седиште е во Лондон, меѓу убиените 746 биле припадници на ИСИС, а 68 членови на сирискиот разгранок на терористичката мрежа Ал...

Хојзген: Не треба да се разговара со Асад само затоа што ИСИС е полоша

Сирискиот претседател Башар ал-Асад е одговорен за војната во својата земја и Западот не треба да разговара со него само затоа што Исласката држава е „уште полоша“, изјави денеска советникот на германската канцеларка, Кристоф Хојзген. - Без разлика на фактот што сега постои организација ИСИС, која во поглед на кршењето на хуманитарните и на човековите права е полоша од Асад,...

Ранет е лидерот на ИСИС

Лидерот на Исламистичка држава Абу Бакр ел-Багдади наводно е ранет во воздушниот напад во провинцијата Анбар, но засега не се знае колку сериозни се повредите, велат ирачките служби. Двајца ирачки претставници и ирачката државна телевизија објавија дека во еден од воздушните напади е ранет лидерот на екстремистичката Исламска држава, Абу Бакр ел-Багдади, додека претставниците на Пентагон велат дека немаат информации...

Лидерот на Исламска држава тешко ранет

Абу Бакр ал-Багдади, лидер на Исламската држава ( ИД), е тешко ранет при нападот што американските воени авиони го извршиле на местото каде што се одржувал состанок. - Абу Бакр ал-Багдади е тешко ранет и се бори за живот, по саботниот напад, во кој исфрлените бомби го погодиле градот Ал-Ќаим, на границата со Сирија. Во нападот има и многу убиени и...

Исламската држава употребува хемиско оружје

Постојаниот претставник на ОН во Сирија, Башар Џафари, обвини дека Исламската држава употребува хемиско оружје во борбата за Кобане. – ИД употребува оружје со хемиски боеви глави против курдските борци, кои го бранат сирискиот град, во близина на границата со Турција - рече Џафари. Џафари го повика генералниот секретар на ОН да продолжи со фокусирање на прашањето за убиството на цивили при...

Единаесет деца убиени во Дамаск

Единаесет деца загинаа во североисточниот дел на Дамаск, во бомбардирање при кое е погодено училиште во квартот што е под контрола на бунтовниците, јавуваат невладини извори и активисти. - Единаесет деца загинаа во бомбардирањето на квартот Кабун, кој е под надзор на власта - соопшти активист за човекови права, додавајќи дека гранатите паднале врз училиштето. Видеоснимката од активистите од Кабун прикажуваат крвави тела...

ИСИС зазеде уште едно нафтено поле во Сирија

Борците на исламската држава (ИСИС) во Сирија, денеска соопштија дека заземале нафтено поле во покраината Хомс. Ова е второ плинско поле освоено во последната недела во борбите со владините сили. Радикалната сунитска група на социјалните мрежи објави 18 фотографии на кои се гледа знамето на ИСИС на нафтеното поле во Јаха, како и запленети оружје и возила. Борците на ИСИС, кои држат...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...