fbpx
Таг: синдикати

таг: синдикати

Од март повисок минималец, зголемување на платите на администрацијата неизвесно

Минималната плата во земјава од март 2024 година ќе изнесува 22.500 денари, но покрај оваа најава од владата, засега нема конкретен одговор за многубројните барања за покачување на платата на јавната администрација. Синдикатот на Фондот за здравствено осигурување најавува штрајк, а судската администрација и денеска организираше протест. Вицепремиерот Фатмир Битиќи денеска одговори дека вработените во Фондот за здравство, во обвинителството...

Надлежните се договорија, вработените во УЈП ќе добијат повисоки плати за 30 отсто

Постигнат е договор помеѓу Синдикатот на Управата за јавни приходи (УЈП) и институцијата, околу барањата на вработените да им се зголемат платите за 30 отсто и да се почитува општиот колективен договор. Ова денеска го соопшти директорката на УЈП, Сања Лукаревска во емисијата „Клик плус“ на ТВ21. Таа рече дека договорот бил постигнат во петокот, а зголемени плати вработените ќе добијат...

Бесими: Со штрајк не може да се блокираат граничните премини

Ниту вработените во Управата за јавни приходи ниту царинските службеници имаат намера да затворат гранични премини или да не исплатат плати, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Тој изрази уверување дека ситуацијата ќе се надмине оти како што објасни, има закон за регулирање на правата и за тоа како се дефинира процедурата за штрајк. Во однос на тоа дали...

Германија блокирана од штрајкот на вработените во јавниот превоз

Германската транспортна мрежа е речиси во целосен застој, бидејќи земјата го доживува еден од најголемите штрајкови во последните децении. Персоналот на аеродромите, пристаништата, железницата, автобусите и метрото непосредно по полноќ го започна штрајкот кој вклучува 24-часовен прекин на нивното работење, пишува Би-би-си. Два од најголемите германски синдикати бараат повисоки плати за да им помогнат на своите членови да се справат...

Министерката Петровска ќе се сретне со синдикатите во однос на барањата на војниците

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во текот на неделава ќе го покани на средба најрепрезентативниот синдикат во одбраната, а потоа ќе се сретне и со претставници на останатите синдикати, пишува Порталб.мк. „Ставот на министерката е дека правата на вработените мора да бидат заштитени и испочитувани. Во тој правец, меѓу другото, министерката ќе понуди решение за исплата на додатоците и прекувремената...

Порталб анализа: Минималец од 18.000 денари – за работниците добредојден, за дел од фирмите „шок“

Македонија е петта земја според најниска минимална плата во цела Европа. Започнуваат преговорите на релација синдикати - влада - работодавачи за ново зголемување на минималецот до 18.000 денари, пишува Порталб.мк. Дел од бизнисмените предупредија дека растот направен под притисок може да предизвика отпуштања во фирмите, загрозување на ликвидноста. Анализите на дел од економистите го покажуваат спротивното. Минималецот од 18.000 денари - аргументи “за“...

Заев ја повлече одлуката, администрацијата и понатаму ќе има флексибилно работно време

Вработените во јавната администрација од утре ќе продолжат да работат по флексибилно работно време. Премиерот Зоран Заев не ја потпиша вчерашната владина одлука за воведување на фиксно работно време на вработените од органите на државната управа од 8 до 16 часот. Ова значи дека административците од утре (1 октомври) ќе продолжат да функционираат со флексибилното работно време од 7:30...

Синдикатите против поскапување на струјата, партиите меѓусебно се препукуваат

Шест синдикати, неколку здруженија и асоцијации ја осудија вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,42 отсто. Тие бараат од регулаторите веднаш да ја повлечат ваквата одлука и се револтирани поради тоа што одлуката се носи во екот на најголемата криза од поновото време, кога илјадници луѓе остануваат без работа или добиваат намалување на...

Синдикати: Кривична одговорност за работодавачите кои зедоа државни пари за плати, а не ги исплатија работниците

Шест синдикати, неколку здруженија и асоцијации ги осудија сите работодавачи кои зедоа државни пари за исплата на плати, а не им ги дадоа на своите вработени. Во нивното заедничко соопштение се вели дека целта на државната финансиска поддршка утврдена со владината уредба за справување со кризата од ковид-19 беше да се зачуваат работните места на работниците, а не работодавачите...

Синдикатите незадоволни: Владата не ги прифати нашите забелешки за третиот пакет мерки

Повеќе синдикати, граѓански организации и здруженија не се согласни со третиот пакет мерки за економска помош на Владата и реагираат дека е тој донесен без усогласување со нивните ставови и барањата, посочени на заедничкиот состанок со владините претставници. Во нивното заедничко соопштение стои дека Владата не прифатила ниту една од дадените забелешки. „Особено сме незадоволни од мерката за паричен надоместок...

ССНМ: Владата се кити со туѓи перја

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) реагираше на соопштението на Владата во врска со извештајот за слободата на медиумите на „Репортери без граници“, порачувајќи дека Владата си припишува себеси туѓи заслуги. „Во соопштението како причини за скокот на листата е наведено подобрувањето на работничките права на новинарите и медиумските работници, но тоа во извештајот на „Репортери без граници“...

Грчките синдикати најавуваат 24-часовен штрајк на јавниот и приватниот сектор

Најголемите грчки синдикати на вработените во јавниот и приватниот сектор за утре закажаа генерален 24-часовен штрајк, што ќе ја парализира цела Грција, јавува новинската агенција МИА. Проблеми ќе има во авионскиот, железничкиот и бродскиот превоз, а нема да се емитуваат ниту вести и информативни емисии поради учеството на новинарите во штрајкот. Грчките авиокомпании откажале или презакажале дел од летовите, а бродовите...

Синдикатите протестираа за поголеми права и доставија барања до Владата

По повод Меѓународниот ден на трудот денеска во Скопје се одржаа неколку различни протести на синдикалните организации на кои учествуваа повеќе стотици граѓани. Тие побараа подобри работнички услови, поголеми права и поголема заштита. Сојузот на синдикати на Македонија организираше Првомајски марш од пред нивното седиште до владата каде побараа достоинствена плата, покачување на личниот доход, ценење на работничкиот труд, регрес...

Менаџментот на САСА и синдикатите ќе преговараат, блокадите прекинати

Заради надминување на состојбата предизвикана од нелегалната блокада на пристапниот пат до рудникот САСА, менаџментот на рудникот ги повикал на разговор претседателoт на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), Дарко Димовски, претседателот на Мултиетничкит синдикат на образованието (МЕСО),  Драге Јовановски и генералниот секретар на Синдикатот на индустријата, енергетиката и рударството (СИЕР), Марија Анчева, информираат од компанијата. Целта на средбата била да...

Утре почнува дебатата за предлог-буџетот за 2018 година, со покани и на затворена сесија

Министерство за финансии утре ќе организира дебата на затворена сесија за предлог-буџетот за 2018 година, на која ќе учествуваат само поканети претставници на граѓански организации, синдикати и на стопански комори. Од Министерство за финансии, за „Мета“ велат дека ќе бидат поканети оние организации што се занимаваат со теми од областа на финансиите. - Сакаме да бидеме поттик за другите министерства, да покажеме...

Почнаа преговорите за зголемување на минималната плата

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, заменик-министерката за финансии, Ширете Елези, и економскиот тим во Министерството за финансии денеска со претседателите на синдикатите почнаа разговори за зголемување на минималната плата. Како што соопштија од Министерството за финансии, владините претставници на синдикатите им го презентирале планот за зголемување на минималната плата и им соопштиле...

Делев: ВМРО-ДПМНЕ ја воведе минималната плата, СДСМ да продолжи со мерките

„Минималната плата е воведена и утврдена од владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во директен дијалог со работодавците и со синдикатите“, изјави денеска на прес-конференција Христијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ. Тој потсети дека Законот за минимална плата пред донесувањето беше огромен хендикеп за огромен број работници. „Со утврдувањето на минималната плата, повеќе до 65.000 работници си го решија долгогодишниот проблем, бидејќи им се исплатуваше плата пониска од...

Спасовски: Македонија има потреба од слободни и неокупирани синдикати

Македонија има потреба од вистински, слободни и неокупирани синдикати и тоа е задача и цел Владата да придонесе да имаме слободни синдикати со кои ќе можеме да разговараме за заштита за работничките права, рече генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, на средбата која ја побарале неколку синдикати. - Денеска е значаен ден заради тоа што на повик на неколку синдикати...

Дел од синдикатите се против идејата вицепремиер да биде од бизнис заедницата

Неколку синдикални организации во отворено обраќање до лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев велат дека силно се противат на идејата вицепремиер за економски прашања во новата влада да биде претставник од бизнис заедницата. Од таму сметаат дека за да може Македонија конечно да тргне по вистинскиот пат на развојот, мора да има промена во...

ССНМ: Работните права во медиумите застапени на ниво на статистичка грешка

Синдикалните права и правата од работен однос во македонските медиуми се застапени на ниво на статистичка грешка од само 3,5 проценти, покажува надзорот на известувањето на медиумите спроведен од страна на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), спроведен во периодот од февруари до април 2017 година. Во временски периодот од трипати по една седмица или во текот на 21 ден...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...