fbpx
Таг: синдикат

таг: синдикат

Контраспин: Исплатата само на придонеси е, сепак, притисок – СОНК спинува, платите растеле и досега

Анализирајќи ги изјавите на главните актери во штрајкот во образованието (претшколско, основно и средно) кој трае цели две недели, со неизвесност кога ќе прекине, може да се идентификуваат два спина. Еден спин кој доаѓа од Владата и еден спин кој доаѓа од СОНК. Изјавата дека нема да им исплатат дневници за време на штрајкот, туку само придонесите, иако се...

Почина Сашо Михајловски – Сале, синдикален водач во ССНМ

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) извести дека ноќеска ненадејно починал синдикалниот водач во телевизија Алфа, Сашо Михајловски – Сале, роден 1970 година. „Загубивме голем другар, борец, синдикалец и пред се човек кого колегите неизмерно го почитуваа, на кого му ја доверија борбата за нивните права како вработени во Алфа ТВ, а која тој без трошка штедење и...

Синдикатот на пожарникари на Град Скопје бара изземање од ограничувањето за додатоци на плата

Синдикатот на пожарникари на Град Скопје реагира на уредбата со која се врши ограничување на исплатата на додатоците на плата за април и мај и бара пожарникарите да бидат изземени од неа. Синдикатот во соопштение наведува дека се свесни за состојбата во која се наоѓа државата, но сметаат дека пожарникарите имаат несоодветен третман. – Бараме да ни биде удоволено нашето барање...

Полицискиот синдикат бара заштитни маски и ракавици за сите вработени

Со наслов, „Кој ќе ги чува чуварите?“, Македонскиот полициски синдикат испрати  соопштение преку кое реагира и бара одо надлежните во Министерството за внатрешни работи, да им се обезбедат на вработените заштитни маски, ракавици и средства за дезинфекција. „Како репрезентативен Синдикат со над 8.500 членови, од кои над 8.000 се припадници на МВР, бараме од раководството веднаш преку службите за општи...

Манчевски: K-15 за администрацијата не е политички маркетинг

На потпишувањето на денешниот Грански колективен договор со Синдикатот на УПОЗ, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, рече дека тоа што администрацијата ќе добива К-15, дневници за превоз, трошоци за ноќевања и други бенефиции не станува збор за предизборен маркетинг и собирање политички поени, туку е резултат на две и полгодишни преговори. Имајќи ги предвид реакциите на јавноста,...

Д-р Беговиќ: Добро е што новите гаражи ќе ја намалат цената за паркинг на Клинички

Ако цената за месечен билет на Клинички центар се намали со изградбата на нови монтажни катни гаражи, тогаш таа одлука е за поздравување, бидејќи тоа е нешто за што ние како синдикат се боревме. Ова за Мета.мк го изјави д-р Горан Беговиќ, претседател на Самостојниот синдикат на вработените во универзитетските клиники, центри, клинички болници и други јавни здравствени установи. Реакцијата...

Анѓушев: Владата ќе направи напори за помош на „Југохром“ за поставување на филтрите

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, како што известија од неговиот кабинет, на денешната средба со менаџментот и синдикатот на „Југохром Алзар“ и на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство (СИЕР) порачал дека комбинатот не може да почне со работа сè додека не се постават филтрите за отпрашување, а Владата е подготвена да помогне тоа да се реализира. „Вицепремиерот истакна...

Раководството на САСА и синдикатите постигнаа договор за зголемување на платите

Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО), Сојузот на синдикати на Македонија и рудникот за олово и цинк Саса потпишаа спогодба, согласувајќи се на понудата за зголемување на платата, која што компанијата ја достави до синдикатот на 26 април. „Рудникот Саса и неговите нови сопственици од Лондон, „Централ Азија металс“, веруваат дека со оваа прифатена понуда се решава суштинскиот од проблемите поврзани со...

Синдикатот на Југохром бара итна средба со премиерот, во спротивно ќе протестираат

Синдикатот на Југохром Алзар на 17 април доставил допис до владата за одржување на неодложна средба, поврзана со статусот на Југохром Јегуновце, информираат од таму. Но, како што се додава во соопштението, средба немало. „Затоа со овој допис повторно ви се обраќаме со барање за одржување на итна неодложна средба. Доколку до крајот на неделава не се одржи средбата, ние како...

Вработените во „Колска“ блокираа возови поради неисплатени плати

Вработените на фабриката за шински возила „Колска“ утрово од 7 до 9 часот ја блокираа Железничката станица во Велес, поради доцнењето на платите и тоа со месеци, јави СДК. За време на двочасовниот штрајк беше блокиран патничкиот воз од Скопје за Битола, кој поради тоа доцнеше 90 минути. Работниците велат дека штрајкуваат и поради тоа што неодамна им било соопштено...

Синдикатот на културата и Алаѓозовски се жалат на лошите закони на претходната власт

На две прес-конференции денеска, Синдикатот на културата и министерот за култура Роберт Алаѓозовски, се пожалија на „лошите закони од претходната власт“. Синдикатот на културата се пожали и дека новата власт во изминативе месеци се уште не променила ништо во однос на тие закони, а нејзината намера да спроведува некои законски одредби само ќе ги продлабочи проблемите на вработените во...

СОНК: Државните пари се трошат нефукционално

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК), се огласи со реакција на распределба на буџетските пари во културата на граѓанските организации. Велат дека станува збор за нефукционално трошење државни пари во дел од проектите. „Всушност со ништо не ја отсликуваат, презентираат или воздигнуваат културата во Република Македонија, особено не преку финансирање на проекти кои во најмала...

СНП: Барањата на СОНК се легитимни, СОНК нe

Иницијативниот одбор за формирање на Синдикат на Наставнички пленум (СНП) реагира на најавата на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК) да организира штрајк пред Министерството за образование и наука, велејќи дека иако барањата на штрајкот под патронат на Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) се легитимни, но СОНК не е. „Протестира СОНК, под патронат на КСС. Ние, Иницијативниот...

Независниот синдикат на полицијата протестираше за повисоки плати

Независниот синдикат на полицијата (НСП) одржа мирен протест со колона автомобили низ улиците на Скопје и прес-конференција пред Влада на РМ. Мото-маршот почна од Министерството за земјоделството, покрај Министерството за правда за да заврши пред Владата, каде прес-конференција одржа претседателот на НСП, Гоце Делчев-Тодев. „Како Синдикат кој се грижи за своите членови, како и за другите вработени во МВР, сметаме...

Синдикатот на „Фени“ не прифаќа стечај

Синдикатот на „Фени“ не прифаќа стечај и најави дека со штрајкови ќе ги блокира и судот и банките ако дојде до тоа, јавува „Сакам да кажам“. Вчера трите најголеми доверители на металуршкиот гигант, „Комерцијална банка“, „Стопанска банка“ - АД Скопје и „Силк роуд банка“ до надлежниот суд во Велес поднеле предлог за почнување стечајна постапка за компанијата за фероникел од...

Војниците се сретнаа и со Заев и од него побараа подобрување на нивниот статус

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со Независниот синдикат на професионалните војници, при што тие го информирале за стандардот на вработените професионалци во Армијата на Република Македонија и побарале поддршка од владата за подобрување на социјалниот статус на професионалните војници. На средбата било разговарано и за законската обврска, според која, државата е обврзана да обезбеди вработување на професионалните војници на неопределено време во...

Работниците на аеродромите во Шпанија најавуваат штрајк

Работничкиот синдикат на шпанската компанија за управување со аеродромите „Аена“, денеска најави дека ќе штрајкува 25 дена поради немање напредок во преговорите за поголема плата за вработените и подобри работни услови. Доколку наредните недели не се постигне напредок, штрајковите ќе почнат од средината на септември и ќе бидат организирани за викенди и во деновите кога се државни празници до крајот на...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ го окупираше синдикатот

СДСМ стави рака врз синдикатот кој треба да ги штити интересите на вработените. Додека граѓаните чекаат просечна плата од 30.000 денари и минимална плата од 16.000 денари, СДСМ наместо да го испорача ветувањето, го презема синдикатот за да се осигура дека ќе биде задушен секој револт од катастрофалните економски политики, обвини ВМРО-ДПМНЕ претпладнево. „Партиската полиција на Оливер Спасовски, даде асистенција за...

Компанијата „Фиат“ и синдикатот постигнаа договор, работниците го прекинаа штрајкот

Раководството на компанијата „Фиат“ и синдикатот потпишаа договор со што се стави крај на штрајкот во фабриката во Крагујевац. За време на разговорите било договорено зголемување на платите во согласност со стапката на инфлација, која ја проектирала Народна банка на Србија за наредните три години. Исто така, било договорено исплата на новогодишен бонус во август, а остатокот да биде исплатен во...

„Фиат“ на вработените во Крагуевац им понуди зголемување од девет отсто, синдикатот прифати

Менаџментот на „Фиат“ на работниците во фабриката во српскиот град Крагуевац им понуди зголемување на платата од девет отсто, а синдикатот тоа го прифатил, јави Радио-телевизија на Србија. Понудата која е дадена на синдикатот, а денеска ќе биде проследена на вработените во компанијата „Фиат Крајслер автомобили Србија“ е за зголемување на бруто-основицата од сегашните 38.500 српски динари (319 евра, според...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...