fbpx
Таг: симулација

таг: симулација

Да се отстрани политичкото влијание врз образованието, побараа средношколци во Владата

Добро организиран и квалитетен образовен и здравствен систем, праведна држава со нулта толеранција за корупцијата, социјална држава во која помошта оди на вистинското место. Ова се прашањата што учениците од повеќе средни училишта од Валандово, Гевгелија, Велес и Скопје ги отворија во рамки на денешната посета на Владата, што ја организираше заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики...

Сали: Ќе се прави симулација на можна појава на петти бран од ковид-19

Една од целите нѝ е симулација на можна појава на петти бран од ковид-19 инфекцијата, а во наредниов период токму тоа ќе го прави Комисијата за заразни болести, најави денеска министерот за здравство, Беким Сали. Освен тоа, Комисијата ќе планира и како здравствениот систем да се справи со лекување пациенти со постковид компликации. „Со попуштањето на мерките најавив дека постковид...

Во пет стручни училишта преку VR апликација ќе се симулираат работни процеси

Центарот за социјални иновации БЛИНК 42-21 ја промовираше новата VR апликација за стекнување на работни вештини во електроиндустријата, на глобалниот настан XR EXPO, кој е во организација на меѓународниот тренинг центар ITCILO на Обединетите Нации. „VR апликацијата ќе овозможи 3Д симулација на работните процеси, во пет средни стручни училишта во Македонија. На овој начин, учениците ќе стекнат практични вештини и...

„Борис Трајковски“ подготвен за старт на масовната вакцинација в понеделник, закажани првите 3.000 термини

Во спортскиот центар „Борис Трајковски“ денеска Министерството за здравство направи проба за масовната вакцинација со „Спутник В“ што ќе се спроведе во понеделник, кога се закажи првите 3.000 термини. Викендов ќе се симулира вакцинацијата, местата за прием и преглед на граѓаните, пунктовите за издавање на потврди со термини за ревакцинација и местото за фижидерите, со цел да се остранат...

Млади амбасадори за климатски промени ја симулираат Конференцијата на ОН за климатски промени СОР26

Дваесет млади амбасадори за климатски промени, заедно со експерти и граѓански активисти, денеска се дел од првата симулација на Конференцијата на ОН за климатски промени СОР26, која се одржува во земјава и пошироко, во организација на организацијата „Гоу Грин“. Млaдите амбасадори, кои претходно беа обучени преку онлајн курсот за климатска дипломатија, пред почетокот на конференцијата ги слушнаа препораките на експертите,...

Вистиномер: Болничка вежба за справување со Ковид-19 не претставува заговор за да се измисли пандемијата

На Фејсбук неодамна се појави злоупотребено видео, кое потоа се сподели ширум социјалната мрежа, па и преку пост на македонски јазик, пишува „Вистиномер“. Што содржи видеото? Најпрвин слушаме анонимен глас (ликот не се појавува), кој на хрватски јазиквели дека ќе видиме видео клип во кој, пак, можат да се видат глумци во болница на кои им е речено да глумат дека...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...