fbpx
Таг: симптоми

таг: симптоми

Вистиномер: Не е вистина дека дискус хернија е нов симптом на коронавирусот

Неточното тврдење искажано во овој пост на Фејсбук, дека тој што има дискус хернија значи дека е заболен од коронавирус, се базира на изјава на доктор Александар Стојановиќ, директор на Здравствениот дом „Палилула“ од Белград, што ја пренесоа повеќе македонски медиуми. Но, доктор Стојановиќ никаде во неговата изјава не спомнува дискус хернија, ниту пак, вели дека болки во рбетот,...

Вистиномер: Не е точно дека мајмунските сипаници се предизвикани од вакцината против ковид-19

Постот што го рецензираме го оценуваме како невистинит. Мајмунските сипаници не се предизвикани од вакцините против ковид-19 бидејќи ниедна од нив не го содржи вирусот на мајмунски сипаници. Мајмунските сипаници постоеле и во времето кога коронавиурсот не постоеше, а следствено на тоа немаше ни вакцини против него. Човекот кој зборува во видеото не приложува ниеден доказ кон своите бизарни...

Нов случај на африканска чума во Македонска Каменица

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги известува одгледувачите на свињи дека од Ветеринарниот институт при Факултетот за ветеринарна медицина Скопје доби потврда за појава на нов случај на болеста африканска чума кај свињите во едно одгледувалиште со екстензивен начин на чување свињи во село Моштица, општина Македонска Каменица. „По поднесената пријава за сомнеж на болеста во одгледувалиштето, спроведена е...

Вистиномер: Долг ковид постои, а анксиозноста е само еден од симптомите

Во објавата се тврди дека состојбата долг ковид не постои, односно дека таа е еквивалентна на анксиозност. Но, анксиозноста е само еден од симптомите на долг ковид, кои, меѓу другото, вклучуваат (како што наведува Центарот за контрола и превенција на болести на САД) замор, кој го попречува вообичаеното дневно функционирање, треска, потешкотии со дишењето, кашлица, болки во градите,...

Мајмунските сипаници многу тешко се пренесуваат за да бидат опасни, велат експертите

Пандемијата од ковид-19 нема замав во последните месеци, но затоа појавата на мајмунските сипаници предизвикаа големо внимание во јавноста. Медицинските експерти велат дека простор за паника нема заради тоа што овие сипаници многу тешко се шират за да бидат опасни, а и бројот на случаи е мал на светско ниво. Епидемиологот проф. д-р Александар Стојанов вели дека добрата страна е...

Сè позастапен е пост-ковид синдромот: Опаѓање на коса, пад на имунитет, главоболки

Вртоглавици, сериозен пад на имунитет, продолжена кашлица, активирани синуси, анксиозност, се само дел од здравствените проблеми и состојби со кои се соочуваат мал дел од лицата кои прележале ковид. Темата за пост-ковид синдром е сериозна и се очекува допрва да се прават анализи и планови за тоа како да се треитраат пациентите кај кои се развиваат ваквите состојби. Општиот лекар...

МЗ: Откриен првиот случај на сојот Омикрон во земјава

Министерството за здравство (МЗ) информира дека денеска е откриен првиот случај на коронавирус-сојот Омикрон во земјава. Секвенционирањето е направено во приватната болница „Жан Митрев“ во Скопје, кај маж кој допатувал од Велика Британија. Станува збор за реинфекција, односно пациентот во јануари 2021 година ја имал прележано болеста и тогаш бил асимптоматски. По прележувањето на болеста, пациентот примил две дози од вакцината...

Вистиномер: Вакцините против ковид не може да ве заразат со ковид

Фактите говорат дека ниедна авторизирана вакцина против ковид-19  не содржи жив вирус кој предизвикува ковид-19.  Така што вакцината не може да ве зарази со ковид-19. Симптомите кои се јавуваат после вакцинација се краткотрајни и се доказ за градењето на имунолошки одговор, а имунитетот не се создава инстантно, туку во период за неколку недели после втората доза. Во тој меѓупериод...

Лекарска комора: Опаѓање на косата во пост-ковид периодот е најчестиот симптом кој ги вознемирува пациентите

„Различни промени на кожата, манифестирани како црвенило, осип, лезии или поинтензивно опаѓање на косата се дел од симптомите кои може да ги предизвика Ковид -19 во акутната фаза на болеста или во подоцнежниот пост ковид период“, елаборираше асс. д-р Ивана Дохчева Карајованов во рамките на неделната дискусија која ја организираше Лекарската комора. Претседателката на Лекарската комора, проф. д-р Калина Гривчева...

МЗ: 15-годишна девојка почина од ковид-19 на Клиниката за инфективни болести

Министерството за здравство со голема жалост информира, дека на Клиниката за инфетктивни болести и фебрилни состојби почина 15 годишна пациентка од село Селце тетовско. „Пациентката со многу тешка клиничка слика е донесена на Инфективна клиника, откако 13 дена претходно била со симптоми на болеста. Пред да биде болнички лекувана, пациентката имала тегоби 10 дена.Според медицинскиот извештај, станува збор за исклучително...

Вистиномер: Не е точно дека децата не заболуваат од ковид!

Подолу интегрално пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на тврдења за заразување на децата со ковид-19, изнесени во Фејсбук-пост: Рецензираме пост на Фејсбук во кој се тврди дека децата не се заразуваат со ковид. Авторот на постот прашува како може децата да се тестираат и да носат маски, кога „воопшто не фаќаат ковид“. Ова не е точно. И во земјава и во светот,...

Вицепремиерот Љупчо Николовски позитивен на ковид-19

Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски информираше дека е позитивен на ковид-19. „Поради лесни симптоми направив ковид-19 тест и резултатот е позитивен. Од овој момент влегувам во изолација и ги следам во целост насоките на лекарите. Чувајте се. Вирусот наоаѓа начини, но заедно ќе го победиме,“ напиша тој на неговиот фејсбук-профил.

Доктор Џемаили: Ризикот од корона е голем, почитувајте ги мерките!

Корона вирусот претставува нов предизвик со кој сите се соочуваме. Најтешко е за медицинскиот персонал бидејќи тие се на првата линија во борбата со вирусот. Докторката Блерта Џемаили, говори за „Порталб.мк“, обраќајќи им се на граѓаните во земјава, притоа наведувајќи ги можните начини како да се избегне овој вирус. Какво искуство стекнавте од справувањето со корона вирусот, како претходно непознат...

Исповед на заболена од ковид-19: Имам лесни симптоми, но сум како темпирана бомба за моите блиски

Јас сум позитивна на ковид-19 и во моментов сум во домашна изолација. Внимавајте добро како се однесувате, бидејќи и јас мислев дека е тоа нешто што е далеку од мене, но еве, не било воопшто така. Вака ја започнува својата приказна С.Б. од Скопје, која е позитивна на коронавирусот. Таа побара да не го објавуваме нејзиното име и презиме од...

МТСП: Да се ослободат од работа лицата со попреченост кои одат со придружба

Министерството за труд и социјална политика информира дека Владата донесе заклучок со кој се задолжуваат сите државни органи и институции, им се укажува на единиците на локална самоуправа  и се препорачува на приватниот сектор, за вработените лица во овие институции и фирми кои на работа одат со придружба - потполно слепи лица, лица кои се движат со инвалидска количка...

Разликата во симптомите помеѓу корона вирусот, грипот и настинката (инфографик)

Кивање, болки во телото, болки во грлото и затнат нос се некои од симптомите што обично ги имаме кога сме настинати. Според податоците на Светската здравствена организација, не сите од овие знаци се присутни и за време на корона вирусот и обичниот грип, пренесува „Порталб.мк“. Корона вирусот кај заболените лица главно се манифестира со сува кашлица и треска, како и...

Возачот на комбето од Италија сигнализирал дека има симптоми на корона вирус

Возачот на комбето кој превезувал патници, а во кое беше пациентката со корона вирус, денеска сигнализирал дека има кашлица и болки во градите, по што е спроведен е во соба за изолација во Струмица, информира на прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче. - Земени се материјали за анализа и тие во следните часови ќе бидат изработени. Тој уште првично е...

Кирил и Кристијан од Ресен се национални победници на Европскиот квиз на пари 2023

Во организација на Македонската банкарска асоцијација, а во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, денеска се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари...