fbpx
Таг: силен ветер

таг: силен ветер

Аларм за невреме попладне и во текот на викендот

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) прогнозира невреме со пороен дожд и грмежи во некои региони на земјава попладнево и во текот на ноќта. Слична ќе биде временската состојба и во деновите на викендот. Според алармот, попладнево и кон крајот на денот, особено во планинските региони ќе има изолирани појави на пороен дожд и грмежи, со голема можност невреме да има...

Сончево и топло, од петок нов влажен бран

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност, која ќе биде поприсутна во планинските региони. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, најизразен долж Повардарието. Максималните температури ќе бидат од 16 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 20 Целзиусови степени. До среда времето ќе биде претежно сончево, а дневната...

Времето сончево со мала облачност и ветер

Силен ветер утрово дува постојано во Скопскиот и во Штипскиот регион. Крај главниот град брзината му достигнува до 70 километри на час, а во Штипско до 50 километри на час. Слаб снег провејува на планините. Најмногу дожд во изминатите 24 часа има наврнато во Маврови Анови - 33 литри на квадратен метар, а најмалку во Гевгелија и Дојран -...

Времето променливо облачно, на планините снег

Времето претпладнево во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во западните делови ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на повисоките планини снег. Попладне врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде. Пообилни врнежи ќе има во западните подрачја, каде локално се очекува да наврнат над 30 литри на квадратен метар. Ќе дува засилен југозападен...

Невреме на цел Балкан, поплави и штети во Грција и во Хрватска

Поради невремето со силен дожд, ветер и со снег што го зафати целиот Балкан, во Грција и во Хрватска се забележани поплави на повеќе места и штети од турнати дрвја и бандери, јавуваат балканските медиуми. Во градот Патра на грчкиот полуостров Пелопонез, е поплавена болница, на островот Кефалонија имало и торнадо, додека во Парга, популарното летувалиште за Македонците на брегот...

Утре дождливо време, на високите планини ќе паѓа снег

Под влијание на влажен и студен воздушен бран, утре ќе има повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, односно ќе надминат 20 литри на еден квадратен метар. Вакви врнежи ќе има претежно во западните и во северните делови од земјава, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија. На планините над 1.500 метри надморска височина...

Тајфунот Доксури го погоди Виетнам, осум загинати

Разорниот тајфун Доксури го погоди средишниот дел на Виетнам, каде осум лица загинале, а четири се повредени, пренесува ХРТ. На брегот на Виетнам ветерот дувал со брзина од 135 километри на час. Повеќе од еден милион луѓе останале без струја, а оштетени биле илјадници куќи. Властите предупредиле на опасност од поплави и лизгање на земјиштето. Тајфунот Доксури е трето тропско невреме...

На Ситонија се утврдуваат штетите од поплавите

На Ситонија, вториот крак на грчкиот полуостров Халкидики, времето и денеска е студено и со силен ветер, иако на некои места има и сонце. Во некои места нема вода поради дефектите. Исто така, се стравува и од појава на зарази, поради тоа што во гратчето Торони, кое беше поплавено, канализацијата е решена со септички јами. Фотографиите од таму покажуваат заглавени...

Снегот и силниот ветер го блокираа сообраќајот на автопатот Белград – Ниш

Поради снегот и силниот ветер во прекин е сообраќајот на автопатот Белград - Ниш, кај клучката Трупале, во околината на Ниш, а дел од возилата се пренасочуваат по стариот пат преку Алексинац, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. Во прекин е и сообраќајот на патот Ниш - Југ, на излезот од Ниш, каде дојде до верижен судир на возила, во...

Блокирани патишта и отсечени села во источна Македонија поради големи снежни наноси

Со интервенција на полицијата повремено се пропуштаат возила од двете страни на патот Штип – Кочани, каде сообраќајот неколку часа беше во целосен прекин поради големите снежни наноси. Силниот ветер што дуваше цела ноќ, а продолжи и утрово, создаде наноси високи и до два метри кај селото Крупиште, поради што привремено беше затворен патот Штип – Кочани. На барање...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...