fbpx
Таг: сигнал

таг: сигнал

Франција ја забрани употребата на ТикТок, Кенди краш и Нетфликс за јавните службеници

Француската влада ја таргетираше кинеската апликација ТикТок, но и популарната игра Кенди краш и стриминг платформата Нетфликс, забранувајќи ја нивната употреба на јавните службеници во оваа земја поради загриженост за сајбер безбедноста и приватноста, пишува Политико. Франција ќе ги спречи службениците да ги преземаат сите видови на апликации за игри и за видео стримање, како и сите платформи на социјалните...

Илон Маск ги збуни инвеститорите, наместо во апликацијата „Сигнал“ инвестирале во компанија со слично име

Elon Musk
Повикот на Илон Маск да се користи „Сигнал“ ги збуни инвеститорите, кои своите пари ги инвестирале во погрешна компанија. Извршниот директор на компанијата „Тесла“ на 7 јануари на Твитер ја испрати пораката „користете Сигнал“, што се однесуваше на шифрираната апликација за пораки „Сигнал“. Веќе од следниот ден, акциите на сосема друга и неповрзана компанија наречена „Сигнал Адвенс“ (Signal Advance) пораснале...

Штипските радиоаматери „фатија“ сигнал и презедоа фотографија од Меѓународната вселенска станица (видео)

Меѓународната вселенска станица (ISS) вчера од височина од околу 425 километри над Земјата емитуваше сигнал, кој беше „фатен“ од радиоаматерите на клубот „Никола Тесла“ од Штип. Од клубот објаснуваат дека, според најавата, Меѓународната вселенска станица околу 18.42 часот „прелетала“ над Централна Европа, а тие се обиделе - и успеале - да го примат сигналот, со кој се емитуваа неколку фотографии...

Во земјава има над 400.000 претплатници на ТВ-услуги (инфографик)

Колку граѓани ќе го загубат телевизискиот сигнал е прашање што заслужува внимание по најавата на операторите дека ќе прекинат со реемитување на програмата на сите канали, освен на МРТ, поради тоа што не се согласуваат со измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Според податоците на Агенцијата за електронски комуникации, вкупниот број на претплатници на ТВ-услуги во второто...

Француска подморница пронајде сигнал за кој се верува дека е од „Египет ер“

Француската подморница успеа да детектира сигнал во длабочините на Средоземно Море и се претпоставува дека се работи за црната кутија на паднатиот авион „Египет ер“. Авионот падна минатиот месец, а во него се наоѓаа 66 патници и членови на екипажот кои не успеаја да ја преживеат трагедијата. Официјални лица од Египет наведоа дека сигналот го детектирала француската подморница „Лаплас“ како и...

Како изгледа безжичниот интернет

Чарлс Лор, хакер од Мериленд, направи радарски вифи-систем за кој вели дека овозможува да го видите сигналот во својот дом. За тоа користел посебен уред, кој во основа емитувал боја на светлина и прави мапа за јачината на сигналот на одредена локација. - Компјутерот ги примаше информациите и правеше мапа за јачината на сигналот. Комплетната слика тогаш ја открива варијабилноста...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...