fbpx
Таг: швајцарска помош

таг: швајцарска помош

Депонијата „Русино“ и денес го труе Гостивар, жителите бараат селекција и рециклирање на отпадот (галерија)

На речиси 10 километри од центарот на Гостивар се наоѓа една од најголемите депонии во земјава. Екипата на „Мета.мк“ и „Порталб.мк“ еден дождлив октомвриски ден се упати кон депонијата „Русино“ и за многу кратко време успеа да сними шокантни сцени. Освен десетици кучиња и една жена со неколку деца, на оваа локација не можевме да најдеме ниту едно одговорно...

Гостивар, Маврово и Попова Шапка стануваат ПИП Центри за туристички развој

Во Гостивар, Маврово и Попова Шапка ќе се стават во функција ПИП (паметни, инфо и промо) центри за туристички развој. За нивно опремување се вложени 6.437.054 денари (104.000 евра) во рамки на Полошкиот плански регион, а со поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка. Тие треба да овозможат полесен пристап до информации и развој на туризмот во овој регион,...

Нова монтажна модуларна болница поставена до Инфективната клиника

Министерот за здравство Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Швајцарија во земјава Сибил Зутер и министерот за локална самоуправа Горан Милевски, денеска ја посетија монтажната болница, поставена до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Монтажните модули се набавени и поставени со финансиска поддршка од Швајцарската амбасада, со што во најкраток временски рок се дуплирани капацитeтите на Инфективната клиника,...

Османи: Со швајцарски искуства ефикасно ќе го спроведуваме законот за јазиците

Искуствата на Швајцарија во организацијата и примената на мултијазичното општество ќе претставуваат значаен придонес за поефикасно спроведување на закон за употреба на јазиците во Република Македонија, рекол вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средбата со државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Швајцарија, Кристина Марти Ланг. Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања (СЕП), на средбата се разговарало...

СајберСкуп: Белоруската кампања на дезинформации ја распространуваат и „хактивисти“

Дезинформациската кампања ГоустРајтер (GhostWriter), поврзана со белоруската влада во средината на јуни се обидела да протурка гласина дека мажите-бегалци од Украина што се во Полска ќе бидат идентификувани и...