fbpx
Таг: шумска полиција

таг: шумска полиција

Приведен дебарчанец осомничен за подметнување шумски пожар

СВР Охрид соопшти дека вчера околу 18.30 часот, во Одделение за внатрешни работи Дебар е приведен Б.М.(60) од Дебар, кој претходно, од патрола од полициски службеници, во соработка со Противпожарната единица и припадници на Шумската полиција од Дебар, бил затекнат кај опожарена нива во атарот на дебарското село Бомово. Патролата веднаш почнала да го гаснале пожарот, со кој биле зафатени...

Дрвокрадците лани украле 26.000 кубни метри шума, шумската полиција и инспекторите кубурат со вработени

Македонските шуми се во постојан ризик, не само заради шумските пожари и бесправната сеча и злоупотреба на дрвото како огрев, но и заради недоволниот број на шумари, инспектори и шумска полиција кои треба да се грижат за нивната безбедност. Според податоците од јавното претпријатие „Македонски шуми“, објавени на денешната панел дискусија „Како до подобра контрола врз управувањето со шумите?“,...

Николовски: Работата на шумската полиција е пред колапс

Работата на шумската полиција е пред колапс, а причина за ваквата лоша состојба е запоставувањето на овој сектор од премиерот Никола Груевски, изјави денеска дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. „Како дополнителен заменик-министер, остварив повеќе контакти и разговори со вработените, вклучително и со раководителот на шумската полиција, и по направените анализи, за жал, може да констатираме дека...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...