fbpx
Таг: школа

таг: школа

Претседателот Пендаровски ги додели сертификатите на учесниците на првата Школа за политики

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги додели сертификатите на учесниците на Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование, за 2021 година. Школата се реализираше преку четири едукативни семинари во периодот од март до ноември 2021 година, со учество на еминентни предавачи и обучувачи од државата и од странство. На школата партиципираа 41 учесник на возраст од 25 до 35 години. Тие беа избрани на...

Во Охрид се одржува напредна школа на НАТО за справување со ИД

Педесетина учесници од безбедносните сектори на Македонија, Бугарија, Албанија, Босна и Херцеговина, Словенија, Србија, Хрватска и на Црна Гора од денеска до петок учествуваат на напредна школа на НАТО на тема „Борба против активностите на ИД за радикализација преку сајбер-просторот во регионот на Југоисточна Европа“. На отворањето на школата, која се одржува во Охрид, прв говореше министерот за одбрана, Зоран...

Школата за млади лидери се одржува по седми пат на иницијатива на претседателот Иванов

Школата за млади лидери на која ќе учествуваат 45 учесници ќе започне денеска и ќе трае до 26 август во Охрид. Покрај претседателот Ѓорге Иванов на чија што иницијатива се одржува седмата по ред Школа за млади лидери, на свеченото отворање ќе се обратат и Петар Стојанов, поранешен претседател на Република Бугарија, Исмаил Серагелдин, директор на Александриската библиотека и други високи...

Јолевски: За десетпати зголемен бројот на мигранти што доаѓаат во Македонија

Армијата на Република Македонија е подготвена за прифаќање на зголемен број странски државјани, меѓутоа во моментов нема потреба од зголемување на бројот на војници на македонската јужна граница. Ова го истакна министерот за одбрана , Зоран Јолевски, синоќа на отворањето на напредната школа на НАТО, „Справување со заканата од тероризмот во Југоисточна Европа“, во Охрид и појасни дека во јануари...

Претседателот Иванов ги додели сертификатите на учесниците на шестата Школа за млади лидери

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, синоќа ги додели сертификатите на учесниците на шестата по ред Школа за млади лидери, што по негова иницијатива се одржа од 16-ти до 28-ми август во Охрид. Школата за млади лидери е лична иницијатива на претседателот Иванови, а досега се организирани пет интензивни тренинзи за лидерство во 2010, 2011, 2012, 2013 и 2014 година....

Промовирана веб-страницата на Школата за податоци

Концептот на отворени податоци е генератор на просперитетот и на демократизацијата на општеството, рече амбасадорот на Обединетото Кралство во Македонија, Чарлс Едмунд Герет, на денешната промоција на веб-страницата на Школата за податоци – Македонија. Таа нуди константна поддршка на граѓанските организации, новинарите и на сите заинтересирани граѓани во употреба на податоците како дел од проектот „Мрежа на граѓански организации за...

Индија: НБА ја промовира кошарката во училишта

Управата на НБА-лигата објави дека нејзината младинска програма во Индија забележала повеќе од 750.000 посетители и дека до 2016 година бројката може да достигне до милион. Комесарот на НБА, Адам Силвер, и сопственикот на тимот на Сакраменто, Вивек Ранадив, кој е роден во Индија, се наоѓаат во посета на земјата за да го прослават успехот на програмата што ја почнаа во 2013...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...