fbpx
Таг: Шилегов

таг: Шилегов

Помали фирмарини, поволни комуналии и кирии, Луна паркот за догодина: Кризни мерки на Град Скопје

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница под ведро небо усвои неколку одлуки како сет на мерки за олеснување на економската состојба на граѓаните во време на епидемијата на корона-вирусот. Без дискусија и во рекордно време, Советот усвои повеќе одлуки меѓу кои и одлуката со која комуналната такса за закуп на јавен простор се намалува од 15 на...

Град Скопје ќе ја отстрани првата галија од Вардар

Град Скопје почнува со отстранување на првата од трите галии во коритото на Вардар, најави Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје на денешнатаа прес конференција. „Градот Скопје во изминатиов период водеше сериозни правни постапки за да создаде правни предуслови за отстранување на првата галија. Се надевам дека ќе се создават услови без финансиски импликации по градот и по државата овие објекти...

Градот му ја чисти депонијата под Кале на новиот сопственик

Откако пред повеќе од еден месец беше извршена дислокација на лицата сместении во дивата населба под Кале, каде имаше чести инциденти на палење кабли и друг вид на отпад, Град Скопје започна со расчистување на просторот со градежна механизација. Денес на тоа место работеа неколку кипери и еден багер, кој го утоваруваше сметот. „Веќе втор ден ја расчистуваме локацијава со...

О2 контра Шилегов: Што е Скопје – измачен град или зелена престолнина?

О2 Иницијативата го критикуваше за скопскиот градочалник Петре Шилегов дека го криел од јавноста исходот на кандидатурата на Скопје за зелена престолнина на Европа иако резултатите биле познати уште во април годинава. Наместо да застанат пред граѓаните и да кажат: Да, ја добивме пораката од Европската Комисија, разбираме дека е тоа долготраен и сериозен процес, дека имаме уште многу за...

По пожарите во скопско, Градот ветува нови пожарникари и нови возила

Нови возила за гаснење пожари, противпожарни скали и нови вработувања во Противпожарната бригада на Град Скопје вети денес скопскиот градоначалник Петре Шилегов, најавувајќи дека е веќе почната постапка за набавките. Тој призна дека градот има недоволен број на професионалци пожарникари и дека од 2005 година наваму, пожарникарите кои заминувале во пензија не биле заменувани со нови. - Пред конкурсот што...

Шилегов: Отпадот од нивите бесплатно ќе го отстрануваме, прекршителите ќе се ловат со дрон

Граѓаните ќе можат за гранките, сувите треви, плевелите и за другиот отпад кои досега ги палеле бидејќи немало друг начин да се ослободат од него, да се обратат до Градот Скопје за да се тргне од нивните ниви, информираше на денешната прес-конференција градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој истакна дека од денес па до 30 септември граѓаните ќе можат...

Лабораторијата на МЖСПП е неопремена и неакредитирана ама зафатена со годишни одмори

Со намера да ја посети лабораторијата на Министерство за животна средина и просторно планирање за да пишува за тоа како функционира овој сегмент од витално значење за следењето на нивоата на загадување во државата и со кои проблеми се соочува, „Мета“ пред дваесетина дена се обрати до надлежните во Министерството, но барањето беше одбиено, односно – одложено, како што...

Шилегов ветува дека годинава ќе се реализираат зелените коридори на Серава и Лепенец

Ќе добие ли Скопје конечно зелени коридори кои ги ветуваше актуелната и претходните градски власти, како еден од предусловите за подобрување на квалитетот на воздухот во скопската котлина или тие и понатаму ќе собираат прашина заедно со бројните развојни студии на градот низ децениите? Студијата за воспоставување на зелените коридори, изработена по барање на претходната градска администрација во 2017, а...

Шилегов: До крајот на годинава ќе ги слободиме сите заробени дрвја

Градот Скопје во соработка со скопските општини изведува акција за масовно „ослободување“ на дрвја чиишто стебла и корења останале зарорбени во бетон и асфалт поради непрописно изведени градежни активности на улици, тротоари и објекти. До крајот на годината ќе направиме напор сите дрвја кои се означени како „заробени“ да ги ослободиме, изјави денес на прес-конференција Петре Шилегов, градоначалникот на...

Маја Морачанин: Довербата ќе ја вратиме со квалитетни мерки и со транспарентност

Со претседателката на ДОМ и пратеничка во македонското Собрание, Маја Морачанин, разговаравме за тоа колку се квалитетни мерките на Владата во Планот за чист воздух, за начините како да се врати загубената доверба на граѓаните кон државата кога е во прашање аерозагадувањето и за првите значајни чекори на Македонија за трансфер кон еколошки и обновливи енергенси. Има ли Владата искрена намера да се справува...

Се гради гасоводот преку Водно, екологистите немоќни да ги спречат багерите

Багерите ангажирани од Македонски енергетски ресурси (МЕР) денеска интензивно работеа на пробивање на трасата на гасоводот преку Водно на потегот над селото Шишево, информираат активистите на „Го сакам Водно“, кои беа присутни на лице место. - Соочени сме со очигледно самоволно донесена одлука на власта да ја продолжи изградбата на гасоводот преку Водно по секоја цена - велат од „Го...

Се доцни со законот за Водно, УНДП ќе помага со експертиза

УНДП - Агенцијата за развој на Обединетитие нации - ќе учествува со своја експертиза во изготвувањето на закон за заштита на парк-шумата Водно, со што треба да се заокружи заштитата на ова подрачје од витално значење за град Скопје. Тие, исто така, на своја иницијатива, ќе учествуваат во подготвувањето на закон за заштита на пределот на Матка. - Ангажманот на УНДП...

Шилегов: Јас сум им гарант на Скопјани – самоволие на Водно нема да има!

Додека стојат багерите на Водно и траат преговорите со екологистите околу гасоводната траса, Градот веќе ги доби ветените 3 милиони евра за враќање на зеленилото на Водно, но и за најавените зелени коридори на Серава, Лепенец и Скопска Црна Гора од државата.Дали екологистите ја загубија битката за Водно? Комплетно застанавте зад изградбата на трасата на гасоводот што води преку Водно....

Прекината изградбата на гасоводот на Водно, Шилегов повика на дебата в понеделник

Градоначалникот на Скопје,Петре Шилегов, денеска информираше дека се прекинати сите градежни активности за изградба на гасоводот на Водно сè до завршување на процесот на дијалог и дебата. Тој ги повика претставниците на надлежните државни органи, како и претставниците на граѓанските здруженија на дебата в понеделник во 13 часот во просториите на Советот на Град Скопје. - Изградбата на гасоводот на...

Шилегов: Проблемот со комарците е поради лошото време, но интензивно реагиравме

Неповолното време го создаде проблемот со комарците, но интензивно реагиравме, порача скопскиот градоначалник Петре Шилегов, уверувајќи дека средството кое се користи при прскањето на комарците во главниот град не влијае на здравјето на луѓето. – Препаратот кој го користевме годинава не влијае врз општото здравје на луѓето и малку или минимално влијае на остатокот од живиот свет. Исклучиво ги третира...

Од денеска јавниот превоз во Скопје е бесплатен

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов објави мерки за намалување на загадувањето на воздухот, меѓу кои е и бесплатен превоз со автобусите на ЈСП и на приватните превозници почнувајќи од денеска, како и прекин на градежните активности на градилиштата под надлежност на Град Скопје. Истовремено, ќе се ограничи обуката од автошколите, а ќе се врши и засилен надзор над капацитетите што...

Шилегов: Неделава консултации за продолжување на конститутивната седница, потоа предлог до Иванов

„Ѓорге Иванов и Никола Груевски се единствените пречки за формирање нова влада. Иванов со одолговлекувањето да го даде мандатот за влада, го штити Никола Груевски и криминалното раководство од волјата на мнозинството граѓани, односно нова реформска влада“, рече портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска, одговарајќи на новинарско прашање за тоа каков е ставот на СДСМ по денешното соопштено од...

Шилегов: Судот сака да ни ги даде уверенијата за неосудуваност четири дена по рокот

„ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ. Немајќи соодветен одговор на нашата понуда, тие преку нивниот послушник Владимир Панчевски го опструираат изборниот процес“, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Тој потсети дека во согласност со Изборниот законик, кандидатите за пратеници до Државната изборна комисија треба да поднесат уверение од кривичната евиденција дека не се...

Шилегов: Груевски лаже и не сака да преговара

Партиите и понатаму тактизираат и се натегаат околу одржувањето нова рунда лидерски средби, на кои би се договарале идните чекори за расплет на кризата и, евентуално, нов рок за изборите. Во таа насока се и најновите изјави на претставниците на партиите, кои се движат од „треба да се почне“ до „нема потреба од средба“, како и вообичаената надеж што ја изразува...

Шилегов: Претепан претседателот на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ

„Синоќа е претепан претседателот на општинската организација на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ. Околу полноќ кога Богдановиќ излегувал од својот автомобил, во зградата во која престојува, две лица со црни маски веднаш го нападнале со метални прачки и го претепале“, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - Настанот се случил пред неколку очевидци и граѓани од околните згради. Од...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...