fbpx
Таг: ШарПланина

таг: ШарПланина

Рустеми: По одобрувањето на идејниот проект ќе се знае кога ќе биде готов патот Тетово – Призрен

Патот Тетово - Призрен е еден од најспоменуваните проекти на властите во Северна Македонија, но и во Косово. Овој проект, кој се ветуваше со години, успеа да влезе во владините програми на двете земји и го одредува интересот на граѓаните и на двете држави. За овој проект, Порталб.мк разговараше со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта на Северна Македонија,...

Во Националниот парк „Шар Планина“ нема да смеат да се градат нови хидроцентрали, рудници, хотели и патишта

На целата територија на Националниот парк „Шар Планина“ нема да смее да се градат нови хидроцентрали, да се копаат рудници и да се прават геолошки истражувања, ниту пак ќе смее да се поставува инфраструктура за гасовод. Забрането во сите зони на управување ќе биде и одгледување на алохтони и инвазивни растенија и животни, предвидува Нацрт-планот за управување со Националниот...

МЕД и Пријателите на Шара го поздравуваат усвојувањето на Законот за прогласување на Шар Планина за национален парк

Македонско еколошко друштво (МЕД) и платформата Пријатели на Шара го поздравуваат вчерашното изгласување на Законот за прогласување на Шар Планина за национален парк од страна на Собранието на РСМ, со 66 гласа „за“ на пратениците. „Како поддржувачи на овој долгогодишен процес сакаме да изразиме огромно задоволство и признание на сите вклучени страни во процесот за прогласување на Шар Планина за...

Со 66 гласа „за“, пратениците го усвоија законот за прогласување на Шар Планина за национален парк

Собранието на РСМ денеска го усвои Законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк. Со ова, Шара станува четвртиот национален парк во земјава, но и првиот прогласен по осамостојувањето. Последното прогласување на национален парк во земјава било во далечната 1958 година. По гласањето на пратениците, се огласи министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, кој...

Попова Шапка доби информативно-едукативен центар и две соларни еко-зони за одмор во две бачила

Во близина на манастирскиот комплекс на Попова Шапка викендов се отвори информативно-едукативниот центар, прв од ваков вид во регионот кој е лоциран во ски-центарот Попова Шапка. Целта на едукативното катче е да обезбеди информации за сите посетители за историјата, флората и дивиот свет на Шар Планина, информации и едукација за различни активности и можности за спорт на планина, вклучувајќи патеки...

Порталб: Тетово со денови се мачи за вода, Заев вели хидроцентралите не го нарушиле снабдувањето

Премиерот Зоран Заев вчера во Тетово изрази уверување дека малите хидроцентрали не се една од причините поради кои Тетово во последните месеци се соочува со недостиг на вода за пиење. Според него, хидроцентралите веројатно нема да трошат вода. Но, од друга страна, од обелоденувањето на планот за изградба на хидроцентрали во Шар Планина, околу 44 НВО реагираат редовно за...

Фронт 21/42 бараат да нема нови мали хидроцентрали на Шара

Невладината организација Фронт 21/42 смета дека Предлог-законот за прогласување на Шар Планина за национален парк е спротивен на еден од клучните приоритети од програмата на Владата за забрана на изградба на мали хидроцентрали во заштитени подрачја и национални паркови. Екологистите сметаат дека основната цел на законот треба да е заштита на природата, а не нејзино зонирање за реализација на...

„Фронт 21/42“ бара нова јавна расправа за Нацрт-законот за прогласување на Шар Планина за национален парк

Невладината организација Фронт 21/42 реагираше во врска со јавната расправа за Нацрт- законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк, која вчера ја организираше Министерството за животна средина, онлајн на платформата ZOOM. Од Фронт 21/42 се незадоволни што поголемиот дел од времето, предвидено за расправа измина во презентирање на документација и веќе подготвени видеа, како и...

Одложени јавните расправи во Полошкиот регион за прогласување на Шара за национален парк

Министерството за животна средина и просторно планирање ги одлага јавните расправи по Нацрт - Законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк, кои беа закажани за 13, 14 и 15 октомври во Тетово, Гостивар, село Неготино и село Теарце. Од ова министерство на нивната Фејсбук страница објаснуваат дека одлагањето на јавните расправи е поради сериозното зголемување на...

Почна подготовката на Нацрт-Законот за прогласување на Шар Планина за Национален парк

Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) соопшти дека е почната постапката за изработка на Нацрт - Закон за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје во категорија II - Национален парк. Ќе се одржуваат и јавни расправи со засегнатите страни - граѓанските здруженија, локалното население и бизнисмените. Прогласувањето за Шар Планина за Национален парк долго време...

Почнува јавната кампања за прогласување на Шар Планина за национален парк

Центарот за едукација и развој (ЦЕД) во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) и Програмата за животна средина на ОН (УНЕП) започнуваат со имплементација на јавната кампања за прогласување на Шар Планина за национален парк. „Кампањата на терен ќе се спроведува со директно вклучување, информирање и консултирање на локалното население, приватните бизниси и сите засегнати страни...

Од малите хидроцентрали на Шара нема никаква корист освен профит за сопствениците

Да запре планирањето и изградбата на мали хидроцентрали и издавањето на концесии за Шар планина, апелираат еколошките организации во земјава. Овие енергетски објекти даваат минимален придонес во вкупниот енергетски биланс на земјата, но прават огромна штета на потенцијалот на реките, кој зафатен од климатските промени, сè помалку ги задоволува потребите за вода на локалното население и живиот свет во...

Владата прифати Шар Планина да се прогласи за Национален парк

Владата на денешната седница го прифати предлогот за прогласување на Шар Планина за заштитено подрачје во категоријата Национален парк и за прогласување на Осоговските планини за заштитено подрачје во категоријата Заштитен предел, информираат од Министерството за животна средина и просторно планирање. По прифаќањето на двата предлога на ова министерство, во согласност со законската процедура, во претстојниот период ќе бидат спроведени...

Манифестацијата „Да пошараме до Пожаране“ привлече стотина планинари

Стотина планинари ги освоија врвовите Голема и Мала Враца, а успешно беше извозена и велосипедската патека од Попова Шапка до Пожаране, во рамки на манифестацијата „Да пошараме до Пожаране“. Се организираше и посета на археолошкото наоѓалиште Долна Локва, а се одржа и велосипедска тура од Гостивар преку Вруток, Горно и Долно Јеловце, па сè до Пожаране. - Чуството да се...

Поплавите во Тетовско ги загадија водоснабдувачките системи на Шар Планина

Последните анализи на Центарот за јавно здравје Тетово покажаа бактериолошка неисправност на селските водоводи на шарпланинскиот масив. Чиста вода за пиење освен во Непроштено и во Лешок, немаат ниту населените места во подножјето на Шар Планина. Поради ваквата состојба, Министерството за здравство советува да се користи пакувана, превриена или дезинфицирана вода за пиење, за миење заби, миење и подготовка на...

Жители на Мала Речица: Луѓето настрадаа од градежен шут фрлен на Шар Планина

Градежниот шут што со години се складира на Шар Планина е причина за смртта на жителите од подшарпланиските села, тврдат мештаните на Мала Речица. - Со години се трупа градежен шут на планината. Поради невремето, тој се лизна надолу, од што и настрадаа децата и луѓето - вели жител од Мала Речица. Инаку, се зголемува бројот на жртвите од поплавите во тетовскиот...

Иницијативата Шар Планина да се прогласи за национален парк остана само на хартија

„Шар Планина – предизвици за заштита и за зачувување на природното богатство“ е насловот на дебатата што денеска се организираше во Тетово, на која учествуваа повеќе невладини организации за Шара што поскоро да се прогласи за национален парк. - Луѓето и институциите што се занимаваат со сеча на дрва сметаат дека со прогласувањето на Шара за национален парк ќе се оневозможи легалната...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...