fbpx
Таг: Шарл Мишел

таг: Шарл Мишел

Европа и светот бараат итно ослободување на Алексеј Навални

Откако вчера веднаш по слетувањето во Москва, Алексеј Навални, најистакнатиот руски опозиционер и жесток критичар на претседателот Владими Путин, беше уапсен од руската полиција, врвни светски водачи и политичари побараа тој да биде итно ослободен. Алексеј Навални вчеравечер) се врати во Русија, по пет месеци откако падна во кома откако беше затруен со бојниот нервен отров Новичок и пренесен на...

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за буџетот и фондот за закрепнување

Лидерите на 27 земји-членки на Европската Унија рано утрово го постигнаа договорот за повеќегодишниот заеднички буџет и за фондот за закрепнување. После неколкудневните маратонски преговори, договорен е заедничкиот буџет на ЕУ во висина од 1.824 милијарди евра за периодот од 2021 до 2027 година, како и фондот за закрепнување на ЕУ во износ од 750 милијарди евра. На еден од...

ЕУ на чекор од потпишување на договорот за слободна трговија со Канада

Сојузната влада на Белгија доби согласнот од сите регионални влади за потпишување на договорот за слободна трговија (ЦЕТА) меѓу Европската Унија и Канада, потврди белгискиот премиер Шарл Мишел. Белгиската сојузна влада мора да добие согласнот од сите регионални влади за потпишување на овој договор за кој Канада и ЕУ преговараат седум години. Премиерот Мишел изјави дека лидерите на белгискиот регион и јазични заедници...

Најбараниот терорист во светот, Абдеслам, е ранет и уапсен во Брисел

Белгискиот државен секретар за азил и за миграција, Тео Франкен, потврди дека во Брисел денеска е уапсен Салах Абдеслам, водачот на терористичките напади во Париз. Абдеслам најпрво бил ранет, а потоа и уапсен во драматична полициска акција во Моленбек, предградие на Брисел кое е засолниште на исламистите. Белгискиот премиер Шарл Мишел и францускиот претседател Франсоа Оланд заедно го напуштиле состанокот на...

Терористи подготвувале напади на Брисел слични на тие во Париз

Белгискиот премиер Шарл Мишел изјави дека терористи, по примерот на масакрот во Париз, подготвувале напади со оружје и самоубиствени напади на повеќе места во Брисел, поради што денеска е прогласен највисок степен на тревога. Мишел рече дека по итното заседание на Советот за национална безбедност е одлучено да се запре сообраќајот во бриселското метро и трамвајот кој оди под земја,...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...