fbpx
Таг: Шарл Мишел

таг: Шарл Мишел

По 17 години и многу компромиси Северна Македонија ги почнува преговорите за членство во ЕУ

Денешниот ден е историски – конечно после 17 години и многу тешки компромиси, се отвора процесот за прием на Северна Македонија во големото европско семејство кон ЕУ. Првиот чекор кон европската иднина е направен, а три-деценискиот сон е на дофат, истакна македонскиот премиер Димитар Ковачевски по завршувањето на првата меѓувладина конференција со Европската унија што претпладнево се одржа во...

Брисел го поздрави усвојувањето на заклучоците за францускиот предлог, Мицкоски вели дека „ништо не е завршено“

Информацијата која помина во Собранието нема никакво значење затоа што рамката ја усвојува Владата, но, затоа, обврските кои произлегуваат од преговарачката рамка, а тоа е промена на Уставот со цел внесување на Бугарите, нема да помине во македонското Собрание, порача лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција по изгласувањето на предложените заклучоци за францускиот предлог. Мицкоски рече дека пратениците...

Мишел: Македонци, имате историска шанса да кажете ДА, ДА за ЕУ и ДА за нашите деца (видео)

„Дозволетеми искрено да ви кажам како пријател дека оваа можност е премногу важна за да се пропушти. Никогаш не сме биле толку блиску. Македонци имате историска можност да кажете „да“, „да“ за почетокот на преговорите, „да“ за ЕУ, „да“ за нашите деца. Вашата земја има можност повторно да стане првак во проширувањето, тоа ќе внесе нова динамика, овие реформи...

Ковачевски – Мишел: Предлогот предвидува македонскиот јазик да е еднаков со другите јазици на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој е во посета на Скопје. На средбата, премиерот Димитар Ковачевски и претседателот Шарл Мишел потенцираа дека европскиот предлог за отпочнување на преговорите за Северна Македонија ги вклучува сите македонски позиции и забелешки и дека преговорите може да почнат веднаш по одобрување на истиот, информираат од владината...

На средбата со Шарл Мишел, Пендаровски потенцирал дека македонскиот јазик и идентитет мора да бидат гарантирани

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, потенцирал дека македонскиот јазик и идентитет мора да бидат почитувани и гарантирани од страна на ЕУ. Мишел престојува во еднодневна посета на земјава а на средбата со претседателот разговарале за предизвиците во однос на европските перспективи и за предлогот на ЕУ за почеток на пристапните преговори со...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави Ројтерс. „Мислам дека најдовме компромисно решение“, порача тој на прес-конференција во Мадрид. Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел по прес-конференцијата на францускиот претседател Макрон преку својот Твитер-профил го поздрави решението постигнато од...

Макрон и Мишел по самитот на ЕУ: Преговорите меѓу Северна Македонија и Бугарија продолжуваат деновиве

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел и францускиот претседател Емануел Макрон по денешниот самит на европските лидери изјавија дека преговорите меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе продолжат и наредните денови, а во функција на деблокада на почетокот на преговорите со ЕУ на Северна Македонија и Албанија. Во својот говор, Мишел се заблагодари на француското претседателство со Европската Унија и за...

Украина и Молдавија добија кандидатски статус за членство во ЕУ

Лидерите на земјите-членки на ЕУ на Украина и Молдавија им доделија статус на кандидати за членство во унијата. Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел ја објави ваквата одлука, опишувајќи ја донесената одлука како „историски момент“. Исто така, тој спомена дека почетокот на преговорите за членство во ЕУ со овие две земји нема да започне до спроведувањето на неопходните реформи. Мишел...

Вистиномер: Mажот во сукња и потпетици не е Шарл Мишел

Фотографијата што се споделува на Фејсбук е направена на 1 јули 2021 година, за време на модната недела Пити Уомо во Фиренца и прикажува еден од учесниците на настанот. Ова е една од  фотографиите споделени на Фејсбук страницата на Пити Уомо со наслов: „Во живо од Pitti Uomo 100“, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: На...

Пендаровски до Мишел: Лидерите на ЕУ да го исполнат ветеното

Со пролонгирање на македонските евроинтеграции се разнишува кредибилитетот на Европската Унија, што истовремено значи и опаѓање на нејзиното влијание меѓу нашите граѓани. Условувањето од страна на земја-членка кон земја-кандидат за членство од билатерални причини, не само што флагрантно го прекршува ветувањето за европска иднина на земјите од Западен Балкан, туку може и целосно да ја компромитира политиката на проширување...

Ковачевски-Мишел: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ е прашање од највисок приоритет

Северна Македонија целосно ги исполни условите за почеток на преговорите, врз основа на што е донесена и препораката за безусловен почеток за отворање на поглавјата во март 2020 година, нагласил премиерот Димитар Ковачевски на денешната средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во рамките на Преспа форумот за дијалог. На средбата присуствувале вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел утре доаѓа во Охрид

Во пресрет на Преспа Форумот за Дијалог, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ќе го посети Охрид од 15 до 16 јуни, соопшти Делегацијата на ЕУ во Скопје. Во оваа прилика, претседателот Мишел ќе се сретне со претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски. Тој ќе има средба и со премиерот Димитар Ковачевски, на која ќе учествува и вицепремиерот...

Почна изградбата на терминалот за природен гас во Грција, Србија сака гасно поврзување со нашата земја

Со свечена церемонија, денеска во грчкиот град Александруполи започна изградбата на терминалот за течен природен гас (ЛНГ). На настанот присуствуваа претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, премиерите на Грција Киријакос Мицотакис, на Северна Македонија Димитар Ковачевски и на Бугарија Кирил Петков, како и српскиот претседател Александар Вучиќ. Терминалот ќе претставува нова енергетска порта, која што ќе им помогне на Балканот...

Премиерот Ковачевски во Брисел на средби со раководството на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел оствари средба со раководството на Европската Унија. Тој разговараше со претседателката на Европскиот парламент (ЕП) Роберта Мецола, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел. За време на разговорот во Европскиот парламент, премиерот Ковачевски ја запозна претседателката на ЕП Мецола со силно изразената подготвеност на владите во...

Пендаровски на средбата со Мишел го реафирмирал ставот за почетокот на преговорите со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Украина по повод 30-годишнината од независноста на земјата, во Киев остварил средба со претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел. На средбата, соговорниците размениле мислења за најновиот развој на настани во контекст на процесот на проширување на Европската Унија, како и за македонскиот напредок во клучните реформски области и можностите за одржување...

Средба на Заев со Мишел: Да се спроведе едногласната одлука на членките на ЕУ од март 2020 за почеток на пристапните преговори

Премиерот Зоран Заев денеска во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Двајцата соговорници на средбата се согласија дека иднината на Западен Балкан е во полноправното членство во ЕУ, и дека за Северна Македонија и Албанија треба да се спроведе едногласната одлука на земјите членки на Унијата од март минатата година за почеток на пристапните преговори...

Претседателот Пендаровски денеска на средби со челниците на ЕУ во Брисел

Претседателот Стево Пендаровски денеска е во посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со челниците на Европската унија, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ.  „Предвидено е претседателот Пендаровски да оствари средби со претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, со претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, со потпретседателот на Европската Комисија и Висок претставник за надворешна и безбедносна политика...

Европа и светот бараат итно ослободување на Алексеј Навални

Откако вчера веднаш по слетувањето во Москва, Алексеј Навални, најистакнатиот руски опозиционер и жесток критичар на претседателот Владими Путин, беше уапсен од руската полиција, врвни светски водачи и политичари побараа тој да биде итно ослободен. Алексеј Навални вчеравечер) се врати во Русија, по пет месеци откако падна во кома откако беше затруен со бојниот нервен отров Новичок и пренесен на...

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за буџетот и фондот за закрепнување

Лидерите на 27 земји-членки на Европската Унија рано утрово го постигнаа договорот за повеќегодишниот заеднички буџет и за фондот за закрепнување. После неколкудневните маратонски преговори, договорен е заедничкиот буџет на ЕУ во висина од 1.824 милијарди евра за периодот од 2021 до 2027 година, како и фондот за закрепнување на ЕУ во износ од 750 милијарди евра. На еден од...

ЕУ на чекор од потпишување на договорот за слободна трговија со Канада

Сојузната влада на Белгија доби согласнот од сите регионални влади за потпишување на договорот за слободна трговија (ЦЕТА) меѓу Европската Унија и Канада, потврди белгискиот премиер Шарл Мишел. Белгиската сојузна влада мора да добие согласнот од сите регионални влади за потпишување на овој договор за кој Канада и ЕУ преговараат седум години. Премиерот Мишел изјави дека лидерите на белгискиот регион и јазични заедници...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...