fbpx
Таг: шарената револуција

таг: шарената револуција

Протестите на „Шарена револуција“ не ја загрозиле безбедноста во Битола

Протестите на „Шарена револуција“ не предизвикале безбедносни импликации во Битола, ова е заклучокот на СВР - Битола по анализата на безбедносната состојба во градот во првите шест месеци од годината. Оценката за јавниот ред и мир во градот, која се најде пред советниците  на последната седница на Совет, предизвика бура од реакции кај битолската опозиција, која ја оцени како селективна...

На 26 август протест против изградбата на панорамското тркало

Следниот петок, 26 август, во 18 часот, активисти организираат мирен протест на Кејот на Вардар до Музејот на македонската борба, каде што моментално се гради панорамското тркало. Организаторите на настанот велат дека сакаат да им порачаат на надлежните лица и институции во градот дека „Скопје не е Дизниленд и ова лудило мора да престане“. „Продолжуваат да се градат контроверзни зданија и споменици...

Вечерва нов протест на „Шарената револуција“

Вечерва, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство, „Шарената револуција“ ќе протестира против издавањето на еврообврзницата. Во најавата за протестот пишува дека нема правда додека јавниот долг вртоглаво се зголемува. „Протест! Нема правда кога јавниот долг вртоглаво расте. Секој граѓанин на Македонија веќе должи по 2.200 евра, а режимот сака да го задолжи за уште 330 евра, во очајнички обид да продолжи...

„Шарената револуција“ утре ќе протестира против новото задолжување

„Шарената револуција“ в понеделник, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство ќе протестира против издавањето на еврообврзницата. Во најавата за протестот пишува дека нема правда додека јавниот долг вртоглаво се зголемува. „Протест! Нема правда кога јавниот долг вртоглаво расте. Секој граѓанин на Македонија веќе должи по 2.200 евра, а режимот сака да го задолжи за уште 330 евра, во очајнички обид да...

„Шарената револуција“ и „Го сакам ГТЦ“ денеска заедно на протест

Граѓанските иницијативи „Шарена револуција“ и „Го сакам ГТЦ“ денеска, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство ќе излезат на заеднички протест. „Шарената револуција“ на денешниот протест ќе бара Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство. „Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и на тој начин да се овозможи да одговараат сите функционери...

Нов протест на „Шарената револуција“, в среда во 19 часот пред СЈО

В среда, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство ќе се одржи протест на „Шарената револуција“, најави граѓанското движење на својата страница на „Фејсбук“. „Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и на тој начин да се овозможи да одговараат сите функционери што преземале криминални дејства. Ова го бараат граѓаните, заедниците и политичките фактори што се борат за демократизација...

ЛДП: Полициската сила врз студентите е порака да се стави крај на власта

Последните шокантни настани со интервенција на полицијата против студентите и губењето на милиони евра од Европската Унија наменети за Македонија, се јасна порака дека мора да се стави крај на оваа власт, се вели во заклучокот од денешната средба меѓу раководствата на Либерално-демократската партија (ЛДП) и Либералната интернационала (ЛИ). На средбата, потпретседателот на ЛДП, Зоран Шапуриќ, ги запознал гостите од ЛИ...

ДУИ ќе поддржи формирање на специјално судско одделение за случаите на СЈО

Иницијативата за формирање специјално судско одделение за предметите што ги работи Специјалното јавно обвинителство доби поддршка од Демократската унија за интеграција (ДУИ). Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за „Алсат М“ рече дека неговата партија во основа нема ништо против такво решение. „Ова е сериозна тема, која не може да биде прашање на медиумски разговори. Ако има таква волја, тоа...

Активисти на „Шарената револуција“ од Штип на рапорт во полиција

Тројца учесници во „Шарената револуција“ од Штип се повикани на информативен разговор во полиција. Разговорите со демонстрантите траеле по два часа. Последен бил повикан неформалниот лидер на демонстрантите, Горан Трајков, кој  изјави дека ќе се појави во полициската станица во Штип во посочениот термин за да види за кои објекти го товарат дека ги оштетил. Од СВР Штип ја потврдија информацијата за...

„Шарената револуција“ ги повика пратениците да ја бојкотираат работата на Собранието

„Шарената револуција“ денеска преку својата страница на „Фејсбук“ ги повика пратениците да не учествуваат во работата на Собранието додека не се исполнат нивните барања. „Пратеници, за да покажете дека стоите во одбрана на правдата, суверенитетот на граѓаните и на Уставот, од вас бараме да не учествувате во работата на Собранието сè додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на Специјалното...

СДСМ: Трајановски и Груевски ги боли тоа што цел град е на нозе

Коце Трајановски, извршителот на Никола Груевски во Скопје, не може да се помири со фактот дека цел град е кренат на нозе, реагираат од опозицискиот СДСМ на денешната изјава на градоначалникот на Скопје. „Скандалозната изјава на Коце Трајановски само го покажува стравот на ВМРО-ДПМНЕ и на Никола Груевски од граѓаните. Десет години Градот Скопје целосно е ставен во функција на...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ само креира хаос и ја нарушува безбедноста на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува вчерашното „палење, демолирање, кршење и вандализам на хулигани од СДСМ и Сорос“, рече Илија Димовски денеска на прес-конференција. Димовски вели дека со вчерашните настани само се креира хаос и се нарушува безбедноста и спокојството на граѓаните, а се предизвикува и огромна материјална штета врз државните институции. - Вчера СДСМ демонстрираше анархија и беззаконие преку платени маскирани хулигани...

Трајановски бара „Шарената револуција“ да престане со тероризирање на Скопје

Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје, денеска побара од „Шарената револуција“ да престане со уништување на главниот град. Тој вели дека по синоќешните инциденти во кои беше оштетена зградата на Министерството за правда, а истовремено имаше и обид за уривање споменик во паркот Жена-борец, треба да се престане со тероризирањето на главниот град. „Барам да престанат да го тероризираат главниот град. Барам...

Новинарот Кежаровски на информативен разговор поради боење на Собранието

Новинарот Томислав Кежаровски денеска бил повикан на информативен разговор во полициската станица Центар. Како што пишува Кежаровски на својот профил на „Фејсбук“, поканата е поради вмешаност во боењето на Собранието на 28 мај. „ПС Центар издале телеграма по мене за информативен разговор. Ќе одам денеска во 18.30 часот во полициската станица. Ме викаат заради вмешаност во боење на Собранието. Со оваа...

Полицијата го ослободи приведениот активист Павле Богоевски

Со транспарентот што се обиде да го постави на Камениот мост и поради кој беше приведен, активистот Павле Богоевски во придружба на Уранија Пировска излезе од полициската станица Пролет. Насобраните граѓани со овации го пречекаа Богоевски и заедно го поставија платното на оградата на полициската станица, а на него пишува „Година по година, криминално здружение! Партијата да се одвои од гатачката! Ај, па...

Уставен суд има уште четири дена да се произнесе за СЈО, порача „Шарената револуција“

Остануваат уште четири дена, порача „Шарената револуција“ со натпис закачен на фасада во централното градско подрачје. Како што напишаа на нивната страница на „Фејсбук“, на Уставниот суд му остануваат уште четири дена да се произнесе по иницијативата за уставноста на Специјалното јавно обвинителство. „Непочитуван Уставен суд (или како и да те нарекуваат), остануваат уште четири денови до рокот што ти го...

„Шарена револуција“: Утре протест, в четврток блокади на три скопски мостови

Граѓанското движење „Шарена револуција“ повика на протест утре, во 18 часот, пред Специјалното јавно обвинителство. На настанот организиран на „Фејсбук“, пишува дека СЈО сè уште е под закана, а не е престанат ни прогонот на демонстрантите. „Уставен суд сè уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата. Прашуваме, планира ли овој суд, оформен во име на граѓаните и платен...

Нема поголем фашизам од сиромаштијата, порачаа демонстрантите

Целата улица пред Собранието беше обоена во боите на „Шарената револуција“ која денешниот протест му го посвети на Дарко Марковиќ, авторот на стрип-јунакот Пецко. На протестот говореше новинарот Бранко Героски кој наместо едноминутно молчење во чест на Дарко Марковиќ побара присутните да му оддадат почит со громогласен аплауз. - Дарко Марковиќ беше редок интелект и знаеше дека вистинските професионалци своето критичко...

Активист на „Шарената револуција“ од Прилеп казнет со 2.400 евра

Граѓанскиот активист Жаре Стеваноски е казнет со 2.400 евра за направен сообраќен прекршок како учесник во протестите на „Шарената револуција“во Прилеп, јавува телевизијата „24 Вести“. Демонстрантите на „Шарената револуција“ со полициски кордон биле спречени да протестираат пред полициската станица. Поддржувачите на „Шарената револуција“ денеска протестираа и во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен, Свети Николе и во Битола.

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира во шест градови

Поддржувачите на „Шарената револуција“ денеска ќе протестираат во шест градови. Во 19 часот ќе се протестира во Струмица, Куманово, Гостивар, Ресен и во Свети Николе, а во Битола протестот ќе почне во 18.30 часот. На последниот протест во Скопје, „Шарената револуција“ даде рок до 18 јуни да се исполнат нивните приоритетни барања, односно  Уставниот суд да се произнесе за уставноста на законот...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...