fbpx
Таг: Шамарите

таг: Шамарите

Судења денеска за „Титаник 3“ и „Насилство во Општина Центар“

Во Кривичен суд Скопје за денеска закажани се рочишта за предметите на СЈО, „Титаник 3“ и „Насилство во општина Центар“. Во предметот  „Титаник 3“  обвинети се Ејуп Аљими, координаторот на пратеничката група на ДУИ во Собранието, и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во Чаир за локалните избори во 2013 година „уништувале изборен материјал“. Минатото рочиште за...

Демонстрантите ги спуштаа панталоните и ги покажуваа гениталиите, сведочи советничка за „Шамарите“

На денешното рочиште за судењето за предметот на СЈО, „Шамарите“ во Општина Центар, сведочи Цветанка Симоновска, поранешна советничка на коалицијата предводена од СДСМ во Општина Центар. Таа се присетуваше на 7 и 10 јуни, деновите кога имаше немири во и пред општина Центар. - Координацијата доаѓаше од внатре. На секое отворање уста на Шиповиќ, Даниела Рангелова и Томислав Лазаревски ги земаа...

Судењето за „Шамарите во Центар“ презакажано за 1 јуни, одбраната бара изземање на судија

Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев, не бил во можност за време на паузата да одлучи за барањето за изземање на судијата Душан Јосифов, па судењето за предметот на СЈО „Шамарите во Центар“ е одложено и ќе продолжи во јуни. Поради зафатеноста на адвокатите, судијата Душан Јосифов, закажа две рочишта за 1 и 6 јуни, кога ќе се...

Следната недела ќе биде густо: Хан во Скопје, Заев во Белград, Османи во Атина и пет судења

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и средба помеѓу вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Во скопскиот Кривичен суд, за следната недела на распоредот се рочишта за случаите „Поткуп“,...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...