fbpx
Таг: Северодонецк

таг: Северодонецк

Украина им нареди на војниците да се повлечат од Северодонецк, Русите влегоа во предградијата на Лисичанск

Гувернерот на Луганската област, Серхи Хајдај објави дека украинските војници ќе мора да се повлечат од градот Северодонецк за да заземат нови, утврдени позиции во натамошните борби, јавува Укринформ. Тој воедно напиша дека во предградијата на соседниот град Лисичанск веќе влегле руските сили, но засега се сопрени да напредуваат подлабоко во градот. „Русите речиси целосно го уништија Северодонецк, целата клучна...

Војната во Украина: Борбата за Северодонецк сè повеќе наликува на Мариупол

По еден месец борби за окупирање на градот Северодонецк во Луганскиот регион, борбите сè повеќе наликуваат на страдањата кои ги доживеа пристанишниот град Мариупол изминатава пролет. Русија соопшти дека утрово ќе отвори хуманитарен коридор за извлекување на цивилите и украинските борци од хемиската фабрика Азот лоцирана во Северодонецк. Би-би-си јавува дека хуманитарниот коридор води кон територија контролирана од руските...

Жестоки битки во Северодонецк и Лисичанск, украинските војници се борат за секоја педа земја

Градот Северодонецк, кој повеќе седмици е средиште на руските напади, полека паѓа под контрола на руските сили, откако ноќеска припадниците на вооружените сили на Украина се истерани од центарот на градот, а руските артилериски напади и борбите на терен продолжуваат, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина. Околу 70 отсто од градот е под руска контрола, а руската артилерија и...

Путин се заканува, во Кијив повторно руски ракетни напади

По подолга пауза, Кијив, главниот град на Украина, утрово повторно го вознемирија експлозии од ракетни напади, за кои Русија вели дека биле насочени на доставена воена техника и оружје од Западот за украинските одбранбени сили, при што биле уништени тенкови, јави Асошиејтид Прес (АП). По помалку од два месеца откако Русија објави дека прекинува со напади на главниот град на...

Продолжија борбите за Северодонецк, софистицирани ракетни системи од САД наскоро ќе пристигнат во Украина

Претседателот на САД, Џо Бајден, вчеравечер вети достава на софистицирани ракетно-артилериски системи на Украина, коишто официјален Кијив долго ги бара како помош за борба со рускиот агресор. Системот HIMARS е многу попрецизен од други сродни орудија, има домет до 65 километри, а користи наведувана муниција, што ќе даде значителна предност во борбата на украинските одбранбени сили против руските воени сили,...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...