fbpx
Таг: серии

таг: серии

Нетфликс ја намалува цената на претплатите во повеќе од 30 земји

Откако Нетфликс ја намали цената на претплатата во балканските земји, вклучително и во Северна Македонија, стриминг платформата соопшти дека ќе ги поевтини цените за претплатниците во повеќе од 30 држави. Би-би-си пишува дека во обид да привлече повеќе претплатници, цените сега се намалуваат и во други делови на Европа, Азија, Латинска Америка, Африка и на Блискиот Исток. Како што растат трошоците...

Нетфликс ја намали претплатата за корисниците во Северна Македонија

Стриминг платфoрмата Нетфликс ја намалува цената на претплатата во балканските земји, вклучително и во Северна Македонија. Поевтинувањето на претплатата е многу редок чекор што го преземаат стриминг платформите, а засега нема најава дека месечните претплати ќе поевтинат и во други делови од Европа или светот. Известување за новите и пониски цени веќе добија претплатниците на Нетфликс што живеат во Хрватска,...

Во „Шорткат“ известуваме за новиот простор за студентите на Машински факултет – „Фабрика за учење“

„Фабрика за учење“ е новото место на Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во кое студентите можат да креираат производи со користење на работна смарт машина, 2Д камера и робот. Во вечерашната епизода на „Шорткат“ ќе можете да дознаете нешто повеќе за иновативната технологија, која им овозможува на студентите од овој факултет да монтираат и создаваат свои...

Јутјуб започна со стриминг услуги

Стриминг услугите доаѓаат и на Јутјуб. Компанијата најави дека ја воведува новата функција наречена „Прајмтајм канали“ (Primetime Channels) која ќе донесе серии, филмови и шоуа од десетици сервиси директно на апликацијата на Јутјуб. Јутјуб потпишал договори со 35 партнери, меѓу кои се и големи имиња како „Парамаунт плус“, „НБА“ и „Епикс“, но и некои помали сервиси. Сите сервиси ќе функционираат...

Од ноември Нетфликс ќе понуди пониска претплата, но со реклами

Стриминг-платформата Нетфликс објави дека во ноември ќе ја лансира својата опција која поддржува реклами во обид да понуди поевтина претплата за да ги задржи корисниците, пренесе „Би-Би-Си“. Новата претплата ќе чини околу 7 долари во САД, а за почеток ќе биде достапна и во 12 други земји, меѓу кои и Велика Британија, Канада, Мексико и Австралија. Нетфликс почна да ги губи...

„Нетфликс“ губи претплатници за првпат по десет години

За првпат по повеќе од една деценија, бројот на претплатници на „Нетфликс“ опадна, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на соопштение на стриминг платформата. „Нетфликс“ загубил 200.000 членови во првите три месеци од годинава, а падот на бројот на претплатници доаѓа откако платформата ги зголеми цените на клучните пазари како САД и Велика Британија и истовремено „Нетфликс“ се повлече од Русија. Во писмо...

Стриминг платформата „Дизни+“ пристигнува и во Македонија

Стриминг платформата „Дизни+“ (Disney+) соопшти дека летово се проширува во уште 42 земји и 11 територии во Европа, Азија и Африка. Помеѓу новите земји каде платформата ќе ги понуди своите услуги е и Македонија. „Дизни“ не ги прецизираше точните датуми кога услугата ќе биде достапна во најавените земји, ниту пак сподели информации за регионалните цени за услугите. „Со ексклузивна оригинална содржина...

Од Титови пионери до топлес-девојки: Како југословенските ТВ-серии за деца го прикажуваа летото?

Темата на летото како период во кој децата откриваат нови работи, растат низ авантури и се развиваат во адолесценти беше често обработувана во југословенската кинематографија и ТВ-продуција. Покрај детски филмови како „Милиони на островот“ (Milioni na otoku, 1954) или условно кажано тинејџерскиот „Лажливо лето '68“ (Варљиво лето ’68, 1984), летните авантури беа тема на низа ТВ-серии, кои потоа неуморно беа...

По 37 години жена освои Златен глобус, а постхумна награда доби Чедвик Боузман

На овогодинешното доделување награди на Златен глобус, наградата за најдобра драма му припадна на филмот „Nomadland“, а триесет и осум годишната режисерка на филмот, Клое Жао беше прогласена за најдобра режисерка. Жао која е родена во Кина, а сега живее во САД е втора жена победничка во оваа категорија во историјата на Златните глобуси, по Барбара Стрејсенд, која оваа...

Нетфликс планира да сними серија според франшизата за игри „Elder Scrolls“

Elder Scrolls
Со нејзиното објавување на стриминг платформата „Нетфликс“ во декември минатата година, серијата „The Witcher“ за брзо време стана хит и постигна огромен успех. Истата беше создадена врз основа на истоимената игра на полското студио „CD Project RED“ и во моментот се очекува втората сезона која треба да биде објавена догодина. Изминатава недела, извори од „Нетфликс“ најавија дека платформата работи на...

Нетфликс нуди бесплатен преглед на серии и филмови

Една од најпопуларните платформи за стриминг на филмови и серии Нетфликс нуди бесплатен преглед на неколку филмови и неколку епизоди на серии. Сите кои што немаат претплата на оваа платформа сега се пречекани со пораката: „Погледнете некои од нашите омилени шоуа и филмови бесплатно.“ Дел од филмовите коишто се понудени се Murder Mystery, популарниот трилер Bird Box и The Two...

Анкета: 47% од младите не прочитале ниту една книга во карантинот, 54% гледаат серии секој ден (инфографик)

Епидемијата на болеста Ковид-19 што ја предизвикува новиот корона вирус до сега во земјава официјално опфати околу 2.000 лица и предизвика над 100 смртни случаи. На светско ниво, од оваа болест до сега заболеа повеќе од 5 милиони луѓе, а починаа над 300.000. Таквата ситуација и мерките кои властите ги преземаа за спречување на понатамошното ширење на болеста им го...

Безвременски серии на Нетфликс кои редно време е да ги гледате во карантин

Има серии кои биле или се популарни, а никогаш не сме се натерале да почнеме да ги гледаме. Карантинот е одлично време да изгледате некоја од овие серии. Во продолжение погледнете листа на серии што можете да ги најдете на Нетфликс а редно време е да ги погледнете. 1. Orange Is The New Black Додека се емитуваше, оваа серија доби десетици...

Изолацијата му донесе близу 16 милиони нови претплатници на Netflix

Карантинот и рестриктивните мерки кои се воведоа со цел спречување на корона вирусот, ги принудија луѓето низ целиот свет да останат дома. Со тоа, корона кризата му помогна на американскиот сервис за видеостриминг „Netflix“ да ги зголеми своите приходи. Во првиот квартал од годинава евидентирани се нови 15,8 милиони претплатници, со што се остварени приходи од 5,77 милијарди долари. Во...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...