fbpx
Таг: СергејЛавров

таг: СергејЛавров

Русија продолжува со агресијата во Украина, за Лавров трета светска војна е „реална опасност“

Руските сили продолжуваат со воената агресија на територијата на Украина. Три напади врз јужниот град Запорожје се регистрирани утрово, а претходно украинските власти соопштија дека Русија довела многубројна опрема и војници на првите борбени линии за да изврши напад на последниот поголем град на југот на Украина кој е под контрола на украинските власти, јавува Укринформ. Продолжуваат борбите во Луганската,...

Лавров обвинува дека платеници од Балканот се борат во Донбас, Зеленски вели спремни сме за разговори

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија ги проверува информациите оти во Косово, Албанија и Босна и Херцеговина се регрутираат платеници што ќе се испратат за борби во Доњецк и Луганск, јавува Радио-телевизија Војводина. Лавров за РТ изјави дека од овие земји се регрутираат и испраќаат сили коишто треба во Донбас да се употребат за да...

Британија и Германија ги повикаа граѓаните да ја напуштат Украина, Русија од Киев повлекува дипломати

Велика Британија и Германија ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина поради стравувањата од можна руска инвазија на земјата, јави германската новинска агенција ДПА. Покрај овие две големи европски земји, САД излегоа со истата препорака и за американските граѓани во Украина, а вакви повици упатија и балтичките земји, Холандија, Саудиска Арабија и други држави, вклучувајќи ја и Северна...

Лавров се прашува како членството на Македонија во НАТО ја зајакнало безбедноста на Алијансата

По Бугарија и Романија, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера го прокоментира и членството на Македонија во НАТО. Наместо „Северна Македонија“, во одговорите на прашањата на програмата „Неделно време“ на државната руска телевизија „Првиот канал“, земјава тој ја именувал како „Македонија“. На поставеното прашање во врска со проширувањето на НАТО со нови земји-членки и за тоа дали е...

Лавров: Русија не сака војна против Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска рече дека Русија не сака да започне војна со Украина, пренесува Ројтерс. „Ако зависи од Руската Федерација, нема да има војна. Не сакаме војни. Но, нема да дозволиме нашите интереси грубо да се газат и да се игнорираат“, рече рускиот министер Лавров. Изјавата на рускиот министер доаѓа откако на 26 јануари САД и...

По Источна Европа, Русија бара повлекување на силите на НАТО од Бугарија и Романија

Не само за земјите од Централна и Источна Европа, туку барањето на Русија за повлекување на силите на НАТО (странски војници, оружје и опрема) е за сите земји коишто не биле членки на НАТО во периодот пред 1997 година. Безбедносните гаранции што Русија ги бара од НАТО важат и за Романија и Бугарија, изјави рускиот министер за надворешни работи...

Лавров: САД одбија разговори за Сирија

САД одбија да ја примат високата руска делегација за разговори со Сирија, како и да испрати свој претставник во Москва, изјави денеска шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. - Буквално денеска добивме одговор. Речено ни е дека не можат да испратат делегација во Москва и не можат да примат делегација во Вашингтон – рече Лавров во рускиот парламент. Рускиот претседател Владимир...

Лавров и Кери договорија блиска комуникација на министерствата за одбрана

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, и американскиот државен секретар, Џон Кери, договориле министерствата за одбрана на двете земји да бидат во тесна комуникација за да се избегне конфликт на небото над Сирија. Како што јавуваат московските медиуми, Лавров му рекол на Кери дека Русија ќе гаѓа само позиции на терористите од Исламска држава и оти гласините за други цели се неосновани.

Лавров демантитра дека освен позиции на ИД гаѓале и други цели во Сирија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги отфрли обвиненијата дека мета на руските воздушни напади во Сирија биле и други цели, освен Исламска држава, и оти има и загинати цивилни жртви. - Гласините дека цел на воздушните напади не се позиции на Исламска држава се неосновани – рече Лавров по состанокот со американскиот државен секретар, Џон Кери, во Њујорк. Лавров...

Лавров: САД испраќаат сигнали за подобрување на односите со Москва

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека САД испраќа сигнали дека сака да ги подобри односите со Москва, кои се разнишани поради ситуацијата во Украина. САД и ЕУ и воведоа економски санкции на Москва поради соединувањето на Крим со Русија и наводната руска поддршка на проруските сили во Источна Украина. САД и Русија и покрај тоа, продолжија да соработуваат...

Кери му телефонирал на Лавров поради судирите во Украина

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска му телефонирал на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, за да изрази „длабока загриженост“ поради значително зголемените сепаратистички напади во источниот дел на Украина, соопштија од Стејт департментот. Кери, како што соопшти портпарол на Стејт департментот, побарал итно воспоставување прекин на огнот. Украина соопшти дека двајца нејзини војници загинале во најжестоките судири со проруски...

Лавров: Можна е голема коалиција против Исламска држава

Спогодбата за иранската нуклеарна програма, која е постигната меѓу Техеран и големите сили, овозможува да се отстранат „препреките“ за формирање „голема коалиција“ против групата Исламска држава, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Нормализирањето на ситуацијата со Иран овозможува да се решат „низа проблеми и судири во регионот“ и ќе има „позитивно влијание на ситуацијата во целина“, додаде Лавров. - Спогодбата...

Лавров: На руската црна листа има поддржувачи на ударот во Украина

На руската „црна листа“ се наоѓаат личности кои активно го поддржуваат минатогодишниот државен удар во Украина, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, отфрлајќи го тврдењето на ЕУ за неоснованост на листата и наведувајќи дека Русија одговорила во иста, па дури и во помала мера за разлика од едностраните санкции на ЕУ кон Русија. - Санкциите кои се воведени,...

Амбасада на САД: Тврдењата на Лавров се апсурдни

Апсурдни се обвинувањата дека Соединетите Американски Држави се вмешани во заговор за дестабилизација на Македонија, изјавиле од Амбасадата на САД во Скопје за „Нова ТВ“. Реакцијата на Амбасадата на САД е во врска со неодамнешната изјава на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, кој го обвини Западот дека стои зад актуелната политичка криза во земјата и врши притисок врз премиерот...

Реакција на МНР: Блокадите и заканите не придонесуваат за мирот и за стабилноста на регионот

Сите блокади, закани со блокади и изјави за нудење изговори против наше членство, не се во духот на европските вредности и не придонесуваат за мир и за стабилност во регионот, стои во реакцијата на македонското МНР издадена по изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за можната блокада на Македонија при влезот во НАТО, како и по изјавата на шефот...

Лавров: Јагланд да ја посети Македонија

Поради зголемената тензичност во Македонија, Русија предложила во регионот да биде испратен генералниот секретар на Советот на Европа, Торборн Јагланд, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. – Имајќи го предвид порастот на тензиите во Македонија, руската страна предложи испраќање на генералниот секретар на Советот на Европа во регионот - се наведува во соопштението на руското МНР, по учеството на Сергеј Лавров...

Лавров: Поделба на Украина не е прифатлива

Украина треба да остане единствена и поделба на таа земја е неприфатлива, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. - Сакаме во Украина да завладее мир, а за тоа е потребно Украина да биде единствена и неутрална. Таа не може да се дели на парчиња. За Украина да остане единствена, треба да ги исполни обврските во врска со децентрализацијата –...

Лавров: Помина периодот на прекршување на договорот за прекин на огнот

Рускиот министер за надворешени работи, Сергеј Лавров, изјави дека верува дека периодот на зачстени прекршувања на прекинот на огнот во Источна Украина е поминат, додавајќи дека Москва ќе направи сè за да спречи повторна ескалација. Борбите помеѓу украинската војска и проруските сили се зачестија во послдните неколкју недели иако од февруари на сила е договорот за прекин на огнот. Најостри...

Лавров: Украина го има клучот на добрите односи меѓу ЕУ и Русија

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави дека украинските власти продолжуваат да го блокираат исполнувањето на договорот од Минск и на тој начин го попречуваат нормализирањето на односите меѓу Русија и Европската унија. - Договорот од Минск сега не само што не се исполнува, туку Украина веќе го блокира. Изгледа дека Украина сега го има клучот за нормализација на односите...

Кери и Лавров разговарале за убиството на Немцов и за Украина

Американскиот државен секретар, Џон Кери, се сретна со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во Женева, во момент кога се зголемуваат тензиите поради Украина, како и поради убиството на остриот критичар на Кремљ, Борис Немцов. По 20-минутната средба на маргините на состанокот на Советот за човекови права на Обединетите нации, Кери твитуваше дека имале „искрена дискусија“ за Украина, Сирија и...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...