fbpx
Таг: семејства

таг: семејства

УНИЦЕФ: Партиите имаат можност да ги стават децата, младите и семејствата во центарот на своите програми

Во пресрет на изборите, сите политички партии имаат можност да ги стават децата, младите и семејствата во центарот на своите изборни програми и да дадат конкретни ветувања за секое дете да има пристап до квалитетни услуги и повеќе можности да гради подобра иднина за себе и за земјата. Ова го порачаа од УНИЦЕФ во отвореното писмо до сите политички...

Вистиномер: Никој не нуди пари за семејството да потпише дека блискиот починал од ковид

Не е вистина дека болниците нудат пари на семејствата за покривање на погребните услуги доколку потпишат дека блискиот починал од ковид. Семејствата немаат право да одлучат од што починал нивниот близок, тоа е работа на лекарите, пишува „Вистиномер“ во анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост на Фејсбук, во којшто се тврди дека се „нудат пари на семејството, за...

Со 900.000 евра европски пари, ќе се подобрат условите за живот на ромските семејства во Прилеп

Со приближно 900.000 евра, средства од ИПА2-програмата на Европска Унија и финансиска поддршка од Владата, ќе се подобруваат условите за живот на ромските домаќинства во Прилеп од почеток на овој месец. Лидер на проектот е италијанската граѓанска соработка „ЦЕЛИМ“ (Centro Laici Italiani per le Missioni) од Милано, а Општина Прилеп и Ромски ресурсен центар се ко-апликатори во проектот. Градоначалникот на Прилеп,...

Почна постапката за градба на куќички за незгрижени лица во Кочани

Седум типски куќички од цврста градба наменети за престој на незгрижени лица, е проект на Општината Кочани, чија градба со е-аукција ја доби тетовската фирма „Панел М“. Со комплетирањето на документацијата, тетовската компанија ќе има рок од 15 месеци да ги изгради куќичките, каде би се сместиле семејствата, кои неколку години се веслија на диво во Старата касарна во...

Стапката на сиромаштија во 2019 година се намалила за 0,3 отсто во однос на претходната 2018 година

Стапката на сиромашни лица во Македонија лани изнесувала 21,6 отсто и била намалена за 0,3 отсто во однос на 2018 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. И покрај континуираното намалување на стапката на сиромаштија, и во 2019 година високи 448.100 лица во земјава живееле под прагот на сиромаштијата. Притоа, 41,7 отсто од невработените лица во земјава спаѓале...

Здружението „Еко логик“ организира неформални едукативни онлајн активности

Со цел времето да биде користено продуктивно, едукативно и креативно Здружението на граѓани „Еко логик“, преку проектот „Вело училишта“ започна со потикнување на родителите, децата, наставниците и едукаторите да се вклучат во спроведување на неформални активности кои може да служат како надополнување на тековната училишна програма вело-активности, еко-активности како и активности за деца со посебни потреби. „Преку користење на онлајн...

Царовска: Децата од домот „11 Октомври“ преселени во мали групни домови

Децата во Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје, од пред неколку дена се сместени во четири мали групни домови и згрижувачки семејства. Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и претставникот на УНИЦЕФ во Македонија, Бенџамин Перкс денеска ги посетија децата кои што од неодамна се сместени во една од куќите во Скопје. „Како што ветивме, до...

Армијата со „Центри за прва поддршка“ ќе се грижи за семејствата на војниците во мисија

Министерството за одбрана и АРМ ќе формираат Центри за прва поддршка, кои треба да се грижат за семејствата на војниците додека се на мисија надвор од земјава, најави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Таа и началникот на Генералштабот генерал-мајор, Васко Ѓурчиновски во Домот на АРМ во Скопје организираа средба со семејствата на припадниците на АРМ кои се во мисии...

Згрижени семејствата од Кичево чии што домови беа поплавени

Министерството за труд и социјална политика, Центарот за социјална работа, Кичево и Црвениот крст денеска ги посетиле поплавените населени места во Кичево и утврдиле дека, иако првичната бројка беше дека станува збор за 70-на куќи, од увидот се констатирало дека бројката ќе биде повеќе од 100 поплавени куќи. „Во моментов ЦСР Кичево прави увид на сите поплавени куќи и по завршувањето...

Петер: Инвеститорите не ја напуштија државата во криза, од новата влада очекуваат дијалог

„И покрај тешкотиите со политичкиот систем изминатите две години, бизнисмените имаат добро чувство за иднината. Странските инвеститори се стабилни во работењето, некои од нив бројот на вработени го зголемија двојно,“ одговори претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанска комора, Штефан Петер, на прашањето на „Мета“ за влијанието на политичката криза врз инвеститорите. - Ниту една странска компанија не се...

Бочварски: Граѓаните останаа без превоз поради неодговорноста на власта

Целиот железнички сообраќај веќе трет ден е во прекин поради несовесната власт, која ги остави вработените во „Македонски железници“ без плати, а граѓаните без превоз, изјави на прес-конференција претседателот на комисијата за транспорт и врски на СДСМ, Благој Бочварски. - Многу граѓани кои платиле месечни билети за воз не можат да стигнат на своето работно место. Дел од граѓаните не се...

СДСМ: Флексибилно работно време за самохраните родители

Во првите шест месеци од формирањето на новата Влада, законски ќе го обезбедиме правото на флексибилно работно време за самохраните родители, се вели во соопштението на СДСМ. Оттаму додаваат дека, самохраните родители сега се принудени да земаат боледување или ден од одмор ако имаат обврски околу нивните деца, бидејки нема кој да им помогне. - Со флексибилното работно време тие полесно ќе ги планираат своите...

Миноски: СДСМ ветуваше нови вработувања, а вчера навести отпуштања во јавниот сектор

СДСМ пред изборите, на граѓаните им ветуваше просечна плата од 30.000 денари, повисока минимална плата, нови вработувања, зголемување на пензиите и тоа не еднаш, туку двапати годишно, а веќе вчера пропагираше отпуштања во јавниот сектор, намалување на платите и на пензиите - изјави членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Миноски, на денешната прес-конференција. - Кога беше на власт, СДСМ ги...

Во железничка несреќа во Индија загинаа 96, а повредени се 150 патници

Најмалку 96 лица загинаа, а повеќе од 150 патници се повредени во Индија откако од шини излетаа 14 вагони на воз во северната држава Прадеш, соопшти полицијата. Инцидентот се случил во близина на градот Канпур, низ кој дневно поминуваат по стотина возови. Индискиот премиер Наренда Моди на својот профил на „Твитер“ напиша дека неговите мисли се со семејствата на настраданите. Сè уште...

Величковски: Проблемите не се решаваат со популизам, администрацијата да се намали

„Во моментот немаме претстава колку вработени има во администрацијата. Но, ако се потврди партиската превработеност во администрацијата, нема да има избор. Нема да ја консолидираме државата без консолидација на јавните финансии. Тоа значи промена на принципот и на ефикасноста на субвенционирањето од земјоделството до јавниот превоз. Истото се однесува и на администрацијата. Никој не сака отпуштање, но тоа што...

Казнев: Британија да ги прифати децата од бегалскиот камп во Кале

Францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казнев, изјави дека Велика Британија би требало да ги преземе сите деца од бегалскиот камп Џунгла во Кале, кои имаат семејства во Британија. - Ја молам Британија да постапи во согласност со својата морална должност – рече Казнев за радио РТЛ по посетата на Лондон. Казнев рече дека во бегалскиот камп има неколку стотини деца...

ЕВН Македонија на сопствен трошок ја санира мрежата во поплавените подрачја

Екипите на ЕВН Македонија со сите расположливи капацитети работат на терен за што побрзо да се санираат штетите и да се обезбеди електрична енергија до сите корисници од поплавените подрачја, информираат од компанијата. - ЕВН Македонија не само што не ги наплатува новите броила, туку во интерес на безбедно и навремено снабдување со електрична енергија нашите екипи ја санираат и...

„Продиџи“ ќе донираат за граѓаните од поплавените подрачја

Светски познатата група „Продиџи“, која на 14 август ќе настапи во Охрид, на својата „Фејсбук“ страница напиша дека ќе донира за настраданите од поплавите кои во саботата го зафатија Скопје и околината. Членовите на англиската електронска група упатија сочувство до семејствата на жртвите. „Срдечна почит за Македонците кои ги изгубија животите и беа погодени од поплавите. Ние ќе донираме во знак на солидарност на Црвениот...

Жителите на загрозените подрачја ќе добијат пет слободни работни дена

Пет слободни работни дена ќе добијат сите жители од загрозените и поплавените подрачја за да се фокусираат кон расчистување на домовите, соопшти денеска премиерот Емил Димитриев, кој заедно со министрите за труд и социјална политика и финансии Диме Спасов и Кирил Миноски се во посета на Стајковци, најпогоденото место од силното невреме. Спасов информираше дека во моментов има доволно количини...

Самохраните мајки формираа здружение „Една може“

Самохрани мајки заедно со нивните деца, денеска излегоа на првата активност на здружението на еднородителски семејни заедници „Една може“, во Паркот на франкофонијата во Скопје. Дора Пачкова, членка на ова здружение, ги истакна различните проблеми со кои се соочуваат децата што живеат со еден родител. Од здружението велат дека на креативен начин ќе ја претставуваат индивидуалноста на нивните деца. Во врска со алиментацијата...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...