fbpx
Таг: село Ваксинце

таг: село Ваксинце

Откриени 14 мигранти во куќа во Ваксинце, Кумановско

Полициски служебиници во неделата, во куќа во селото Ваксинце, Кумановско, затекнале 14 илегални мигранти, информираат од МВР. Претходно во близина на селската чешма, полицајците забележале тројца мигранти како стојат до возило, од кое М.С. (21), жител на Ваксинце, им подавал патни торби. Мигрантите веднаш штом ги забележале полицајците, влегле во куќата, сопственост на М.С. Полициските службеници извршиле преглед на куќата и...

Тепачка меѓу мигранти во Ваксинце, еден тешко повреден

Синоќа, околу 22.35 часот жител на кумановското село Ваксинце пријавил тепачка во која учествувале 10 до 15 мигранти. Во меѓувреме, од кумановската болница во полициската станица во градот било пријавено дека кај нив бил донесен 25-годишен државјанин на Пакистан со повреди од остар предмет во градниот кош. Поради сериозноста на повредите, Пакистанецот, како итен случај, бил пренесен во Ургентниот центар...

Во куќа во Ваксинце откриени 77 мигранти

Вчера попладне, околу 17.30 часот, во Секторот за вантрешни работи Куманово мигрант пријавил дека бил нападнат од непознато лице во куќа во селото Ваксинце, кое го удирало по главата и му барало пари, информираат од МВР. Мигрантот пријавил дека успеал да побегне, но во куќата останало неговото семејство. Полициска екипа заминала на местото, каде бил извршен разговор со мигрантот, но...

За два дена откриени девет илегални мигранти во Кумановско

Синоќа, околу 23 часот, полициска екипа при контрола на возило во близина на наплатната станица Романовце, открила пет илегални мигранти со потекло од Пакистан. Како што информираат од МВР, возилото, марка „бмв“, во кое биле мигрантите, го управувал 50-годишен српски државјанин. Според полициските информации, еден ден претходно, при претрес на куќа на жител на кумановското село Ваксинце, полициски службеници го...

Официјално регистриран „Центар за македонски јазик во Грција“

Центарот за македонски јазик во Грција објави дека официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во соседната држава. Барањето за регистрација на организацијата беше одобрено...