fbpx
Таг: село Опае

таг: село Опае

Граничниот премин Белановце – Станчиќ пуштен во употреба

Новиот граничен премин Белановце - Станчиќ меѓу Македонија и Косово денес беше пуштен во употреба во присуство на званичници од двете земји. Премиерот Оливер Спасовски изјави дека успешната завршница на граничниот премин е резултат на добрите односи со нашиот северен сосед. Тој додаде дека со новиот објект се олеснува меѓусебната комуникација на граѓаните меѓу општините Липково и Гнилане, а...

Во Куманово пронајдени фалсификувани евра и денари

Кумановската полиција, по добиени информации, во средата оваа недела, во два одделни случаи пронашла фалсификувани евра и денари, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што информираат оттаму, во првиот случај, по издадена наредба од Основниот суд Куманово, полициски екипи извршиле претрес во домот на Б.Џ.(29) во селото Опае, Липковско, каде пронашле и одзеле 10 банкноти во апоени од 50...

ЗНМ, СЕММ и ССНМ: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Сојузот за етика во медиумите (СЕММ) и Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку соопштение реагираа за присуството на новинари и...