fbpx
Таг: сексуално вознемирување

таг: сексуално вознемирување

За една година, Хелсиншкиот комитет овозможил правна помош за 33 случаи на родово базирано насилство

Поразителни сознанија и потресни приказни од секојдневната пракса беа споделени на завршната конференција на проектот „Превенција, поддршка и застапување за родово базирано насилство”, поддржан од Германскиот Маршалов фонд на Соединетите Американски Држави и Норвешкото министерство за надворешни работи, соопштуваат од хелсиншкиот комитет за човекови права. Координаторката на проектот, Бојана Јовановска во своето излагање посочи дека само во текот на...

Nisam Tražila: Четири жени се борат против родовото насилство во Босна и Херцеговина

Иницијативата „Нисам тражила“ започна кога четири студентки по уметност од Босна и Херцеговина (БиХ) — Матеја Маврак, Асја Крсмановиќ, Ана Тиквиќ и Надина Мичиќ — реагираа на откритијата за случаи на силување во соседна Србија. Претходно, српската актерка Милена Радуловиќ и уште неколку жени го пријавија сопственикот на белградската школа за глума, Мирослав Мика Алексиќ, за силување и сексуално...

На плоштадот во Гостивар може да се видат вознемирувачките пораки кои девојките ги добиваат онлајн

Гостиварскиот плоштад исполнет со најчестите вознемирувачки пораки кои онлајн секојдневно ги добиваат младите девојки. Овие пораки беа претставени на изложбата „Од инбокс, на плоштад“, која што се реализираше во рамки на кампањата “Seen” (Видено) на Центарот за еднакви можности „Mollëkuqja“ (Бубамара), пишува Порталб.мк. Развојот на технологијата значително го зголеми сексуалното вознемирување што се случува на интернет, поради што многу девојки...

Реактор отпочна онлајн кампања за подигање на свеста против сексуално вознемирување на работното место

Реактор – Истражување во акција лансираше онлајн кампања за подигање на свеста против сексуалното вознемирување на работното место. Кампањата е составена од неколку информативни објави, кои имаат за цел да ги информираат граѓанките и граѓаните за формите на сексуално вознемирување на работното место, законите според кои ова дело е казниво, како и да се дадат примери кои се базираат...

Платформа за родова еднаквост: Бараме резултати за случајот „Јавна соба“ до 8 март, во спротивно ќе протестираме

Очекуваме кривичен прогон на сторителите на случајот „Јавна соба“ и за полнолетните жртви на случајот, а не само за делото „производство и дистрибуција на детска порнографија“. Бараме итна испорака на резултати на нашите барања, со рок до 8 март, кои ќе ни покажат дека конечно преземате мерки и започнувате со нивна реализација, во спротивно ќе протестираме додека работите не...

Студентските правобранители апелираат студентите да се охрабрат и да го пријават сексуалното вознемирување на универзитетите

Во март минатата година, со изречени пресуди заврши корупциската афера „Еразмус“ од Економскиот факултет, каде тројца професори и еден демонстратор беа обвинети за примање мито или барање сексуални услуги од студентки за да добијат преодни оцени. Професорите Ристевски, Јанев и Шуклев добија затворски казни до две и пол години, а демонстраторот Денковски заработи условна казна од две години. Речиси една...

Креаторот и администраторот на „Јавна соба“ уапсени, Обвинителството бара притвор за нив

Основното јавно обвинителство (ОЈО) од Скопје во текот на вчерашниот ден до Министерството за внатрешни работи (МВР) издаде наредба за лишување од слобода на две лица – креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм. По наредбата е постапено и лицата се лишени од слобода, информираат од ОЈО. Надлежниот јавен обвинител денеска донесе Наредба за спроведување истражна...

Протест за Јавна соба: Не ни требаат ветувања, ни требаат санкционирани сторители и правда за жртвите (галерија)

„Јавна соба е кривично дело“, „Држава што угнетува е држава што силува“, „Ти не си виновна“ се дел од паролите на денешниот протест за случајот Јавна соба пред Министерството за внатрешни работи. Оттаму граѓаните се упатија кон Скопското јавно обвинителство каде од институциите побараа санкционирање на сторителите, поддршка за жртвите, но и вметнување на онлајн сексуалното вознемирување во Законот. „Јавна...

Осудениот сексуален грабливец од централна Србија почнал со отслужување на тримесечната затворска казна

Милутин Јеличиќ Јутка, бивш претседател на општината Брус во централна Србија, од 25 јануари почнал со отслужување тромесечна казна затвор во КПЗ Ќуприја, извести весникот „Данас“. Тој е осуден за недозволени полови дејствија против бившата вработена во општината Марија Лукиќ, која покрај поднесување тужба за полово вознемирување на работно место излезе и во јавност со својата сторија. Како што минатиот...

Трамп: Карлос Слим се обидува да ѝ помогне на Хилари да победи

Републиканскиот претседателски кандидат, Доналд Трамп, го обвини мексиканскиот милијардер Карлос Слим дека се обидува да ѝ помогне на неговата ривалка, Хилари Клинтон. Како што рече Трамп, Слим се обидува да ѝ помогне на Хилари преку неговите врски со весникот „Њујорк тајмс“. Трамп вели дека Слим, мнозинскиот акционер во „Њујорк тајмс“, помага во обидите на тој весник да ѝ помогнат на Клинтон...

ССНМ билтен: Положбата на жените во медиумите и предизвиците со кои се соочуваат

Положбата на жените во медиумите и предизвиците со кои се соочуваат, изложеноста од ризици за вербални закани, навреди и физички напад, важноста од обезбедување на економска стабилност е главната...