fbpx
Таг: сексуално насилство

таг: сексуално насилство

Обвинителството отвори предмет за интервјуто на јутјуберот Лазаров со Драган Павловиќ-Латас

Основното јавно обвинителство Скопје отворило предмет по повод интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас кое се емитуваше на 15 февруари. Од обвинителството велат дека за настанот е доставено известување од Секторот за компјутерски криминал при МВР, а надлежен јавен обвинител ќе даде насоки за натамошни дејствија и проверки. Ова интервју, каде што Павловиќ раскажува како, кога имал 15 години,...

Елизабета Ѓоргиевска: Една од 7 жени е жртва на физичко или сексуално насилство

Секоја трета жена преживеала некој форма на родово базирано и/или семејно насилство. Секоја година има 1.500 ново евидентирани жртви на насилство, но оваа бројка е приближно само 2 отсто од реалните случаи на насилство. Половина од жените во Северна Македонија биле жртви на насилство од интимен партнер. Секоја втора жена е жртва на психолошко насилство, а една од 7...

Кампања 16 дена женски активизам: „Многу мајки трпат сè бидејќи немаат каде“

Во екот на кампањата 16 дена женски активизам, од организацијата „Младите на една може“ споделија фотографии од изминатите активистички маршови и протести на кои имаат учествувано токму тие. Нивната мисија е да ги поддржат сите деца, млади, девојки и жени кои излегуваат од насилни средини и го почнуваат животот одново. Оние кои трпат насилство, може помош да побараат или на...

Тетово со протестен марш се солидаризираше со Приштина против насилството врз жените и девојчињата (ВИДЕО)

„5 мажи, 7 часа, девојчето 11 години“, се извикуваше на протесниот марш кој тргна од плоштадот „Илирија“ до Основниот суд Тетово. Градот преку овој протест во петокот се солидаризираше со Приштина против насилството врз девојчињата и жените, а повод беше силувањето на 11-годишно девојче од страна на 5 мажи во Косово. Граѓанското општество побара сторителите да ги добијат заслужените...

Платформа за родова еднаквост: Институциите навремено да реагираат и соодветно да ги казнат насилниците

Платформа за родова еднаквост
Платформата за родова еднаквост со поддршка на активистите и протестите кои беа организирани и во Скопје во знак на солидарност за случајот со силуваното 11-годишно девојче во Приштина. Во реакцијата доставена од организациите-членки на Платформата за родова еднаквост стои дека силувањата, фемицидите и сексуалното вознемирување врз жените и девојките/девојчињата станаа секојдневие насекаде во регионот, каде патријархалните вредности го нормализираат, замолчуваат...

Скопје, Приштина и Тирана на протести за заштита на девојчињата и жените: Властите да ги казнат силувачите (ВИДЕО)

„Во парк одам за да играм, а не бидам силувана“, „Насилството не се оправдува“, „За педофилите доживотен затвор“, „Не ме допирај“, „За да не ги штитите девојчињата, воспитувајте ги момчињата“, „Не ги мразиме мажи, мразиме насилство“, се само дел од натписите на транспарентите на демонстрантите на плоштадот „Скендербег“ во Скопје. Се протестираше вчера против насилството врз девојчињата и жените, со...

Истражување покажува дека јавните личности жени преку Инстаграм пораки се постојани жртви на мизогинија

Центарот за борба против дигитална омраза (CCDH) од Лондон спроведе истражување во кое преку анализа на 1000 приватни пораки испратени до Инстаграм профили на пет женски јавни личности се покажува дека тие често добиваат пораки со мизогиниска содржина, пренесува лондонскиот весник Гардијан. Станува збор за 8.717 од 1000 гласовни и текстуални пораки и фотографии кои содржат голотија испратени преку опцијата...

Nisam Tražila: Четири жени се борат против родовото насилство во Босна и Херцеговина

Иницијативата „Нисам тражила“ започна кога четири студентки по уметност од Босна и Херцеговина (БиХ) — Матеја Маврак, Асја Крсмановиќ, Ана Тиквиќ и Надина Мичиќ — реагираа на откритијата за случаи на силување во соседна Србија. Претходно, српската актерка Милена Радуловиќ и уште неколку жени го пријавија сопственикот на белградската школа за глума, Мирослав Мика Алексиќ, за силување и сексуално...

„Епл“ ќе ги скенира „ајфоните“ на американските корисници за слики од сексуална злоупотреба на деца

Компанијата „Епл“ ги претстави своите планови за скенирање на своите „ајфони“ кои се продадени на корисниците во САД за пронаоѓање на слики од сексуална злоупотреба на деца, јавува Гардијан. Ваквата најава е поздравена од здруженијата за заштита на сексуалната злоупотреба на деца, бидејќи со алатката neutralMatch ќе може да се пронајде ваквиот компромитирачки фото-материјал. Сепак, оваа мерка за безбедност на...

Потребна им е промоција на центрите за упатување на жртви на сексуално насилство

Како резултат на ратификацијата на Истанбулската конвенција, во земјава се отворени три центри за упатување жртви на сексуално насилство во Скопје, Тетово и Куманово. Од Хелсиншкиот комитет за човекови права и Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство сметаат дека е потребно да се зголеми информираноста на граѓаните за овие центри, а за таа цел денеска во...

Елиф Шафак и други турски писатели под истрага поради наводна педофилија

Познатата и наградувана турска писателка Елиф Шафак, чии дела се преведени и на македонски, е ставена под обвинителска истрага во Турција, пишува „Гардијан“. Обвинителите покренаа истрага против неколку прозни автори, а активистите тоа го оквалификуваа како сериозна закана за слободата на говорот. Целиот случај се отвори по жестока дебата на социјалната медиуми, во која прозаистите што се зафаќаат со чувствителни...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...